Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Policisté se chlubí, že měří v neděli dopoledne rovný úsek schováni za cedulí. Gratulujeme

Mohla by se policie už konečně naučit, co je rychlost nepřiměřená a co rychlost nepovolená?
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Policie se na svých sociálních sítích a také na svém oficiálním webu pochlubila, že zadržela čtyři řidičské průkazy za rychlost. Postarali se o to „dálničáři“ (jak policie na svém webu nazývá zřejmě dálniční policisty) ze Stříteže, kterým „do radaru spadli hned čtyři provinilci, kteří v obci překročili rychlost až o 67 km/h.“ Policie u „provinilců“ provedla také dechové zkoušky a vše bude dále řešit příslušný správní orgán. Dotyčným hrozí pokuta až 25 tisíc. Svůj úspěch pak policisté ještě doplňují o upozornění, že „právě nepřizpůsobení rychlosti vede k nejtragičtějším příčinám dopravních nehod. Spěchejte pomalu, je totiž lepší dojet později než vůbec!“

Na první pohled je to zcela jasné. Nikdo nechce, aby někde v obcích, kde se pohybuje velké množství lidí, automobily jezdily rychlostí kolem 100 km/h, ale při bližším pohledu na tento případ si člověk říká, komu tím policie pomůže a koho ochrání. Zejména proto, že strážci zákona, nebo alespoň ti, kteří tyhle věci komunikují veřejnosti, neznají základní pojmy, případně je zaměňují zcela záměrně. A to je vážně alarmující. 

Neděle, jasno, za cedulí, na „okresním“ úseku

Cože se to vlastně stalo? Policie sama sdělila, že v krkonošské obci Temný důl odhalila tři motoristy, kteří jeli 94, 98 a 117 km/h. Případ doložila fotkou z měřicího zařízení ukazující nejvyšší zaznamenaný přestupek.

Oni „dálničáři“ toho dne (v neděli 18. února) úřadovali dopoledne. Z fotky je dobře poznat čas (10:46) i to, kde přesně policie stála. Policie šla na jistotu. Stoupla si na parkoviště za rovinku, která už dělá dojem, že vesnice skončila. Přesnou lokalitu najdete zde. Vtipné je, že policisté pachatele přestupku vyfotili přímo skrz ceduli, za kterou stáli. Jsou to ty orezlé trubky na úvodní fotce. 

Sluší se dodat, že Temný důl je přesně ten typ vesnice, která se táhne, kde občas žádné domy kolem silnice ani vidět nejsou a kde méně znalý řidič může snadno propadnout dojmu, že už vesnice skončila. Samozřejmě i 117 km/h na okresce je překročení maximální povolené rychlosti, ale ti dva, kteří jeli jen něco málo přes devadesát, si klidně mohli myslet, že už jsou mimo vesnici a jen trochu zrychlili. Žádné velké „pirátství“ to býti nemuselo. 

Čtvrtého řidiče policie změřila v nedaleké obci Javorník, případ je to ale podobný. Toyota GR Yaris na měřeném úseku jela 114 km/h. I zde to bylo v obci, ale opět, policisté měřili rovinku, která dokonale odpovídá okresce. Je zde přerušovaná čára, kolem je roští, nějaké louky... Zkrátka není obec jako obec. A když policisté uvádí, jak řidiči „uháněli“ ve vesnici 100 km/h, všichni si představí náměstí, pěší zónu a hustě zastavěnou oblast, jenže to tak úplně není tento případ. 

Kolik nehod se stalo na měřených úsecích?

Podle policejní mapy nehod se na rovince, kterou policie měřila v Temném dole, událo od roku 2010 do prosince 2023 jen několik málo nehod. Ve dvou případech šlo o střet se zvěří, v jednom případě došlo k nehodě kvůli tomu, že jeden automobil začal předjíždět auto, které odbočovalo vlevo, jeden případ se týká nesprávného otáčení/couvání a jeden srážky se zaparkovaným vozem. Vždy to byly nehody pouze s hmotnou škodou bez zranění. 

Druhý měřený úsek v Javorníku na tom je podobně. Ve dvou případech je zde evidována srážka s lesní zvěří, tři případy mají uvedenou příčiny nepřizpůsobení rychlosti a v jednom případě začala dvě vozidla předjíždět najednou. Ani na jednom úseku od roku 2010 nedošlo k tragické nehodě, přestože policie demonstrativně ukázala případy „vysoce nepřiměřené rychlosti“. Něco tady nesedí. 

Policejní zmatení?

Řekněme si otevřeně, že každý, kdo alespoň trochu rád řídí, se do podobné situace může dostat úplně snadno. A nemusí jít pouze o majitele sportovních aut typu Toyoty GR Yaris nebo nějakého silnějšího Mercedesu. Někdy jsou obce tak nepřehledné, že není zřejmé, kde přesně vesnice vlastně skončila. Jinak řečeno, stačí chvilka nepozornosti a jste +40 km/h v obci a ani nemusíte být „pirát“. Ale samozřejmě je pravda, že prostě dotyční jeli v obci příliš rychle, máme tu předpisy, ty je potřeba dodržovat, takže tady nebudu dělat jejich obhájce. Není ale na škodu vědět, o co přesně tady jde, protože z facebookového profilu je vidět, že mnozí komentující si představují, jak dotyční jeli „kilem“ někde po náměstí. 

Ze všeho úplně nejhorší je ale styl, jakým policie o těchto případech komunikuje. To máte „provinilce, kteří uhánějí“, „hříšníky“, lidi, kteří „nerespektují dopravní značení“ a skoro až dezinformací je upozornění, že „právě nepřizpůsobení rychlosti vede k nejtragičtějším příčinám dopravních nehod.“ Tahle sdělení vytváří dojem, jak nám tu řádí piráti a že právě tito zmínění lidé mohou za nejtragičtější nehody. Ne. Ať se to policii líbí, nebo ne, rychlost nezabíjí. Sorry jako. 

Vždy jsem měl za to, že by policie o podobných případech měla informovat tak, aby veřejnost věděla, jak se správně chovat. Jaké si ale vlastně tady z toho případu mají lidé vzít ponaučení? Policie tímhle v podstatě říká, že pokud jedete v neděli dopoledne za jasného počasí na přehledném úseku (pravda, v obci) kolem 100 km/h, je to nepřizpůsobení rychlosti a to je nejtragičtější příčina nehod. Jenže to je naprosto zavádějící. Třeba jen proto, že na těchto konkrétních úsecích, se kvůli nedovolené rychlosti nestala žádná nehoda a navíc zde od roku 2010 do 2023 při dopravní nehodě nikdy nikdo nezahynul (naštěstí). Přestože se zde jezdí tak rychle, jak to police zdokumentovala a to si buďte jistí, že když si sem stoupne další pěkný víkend, podobných případů opět zjistí celou řadu.

Nepřizpůsobení rychlosti se nerovná překročení maximálně povolené rychlosti. Je to situace, kdy řidič neodhadne podmínky a jede rychleji, než co aktuální situace dovoluje. Takže na těchto úsecích může jet za hustého sněžení předpisových 50 km/h, všechno je podle policistů asi v pořádku, ale nakonec dotyčný skončí mimo silnici v té zrezavělé ceduli, přes kterou policisté měří. 

Policie bohužel míchá pojem nepřiměřené a nepovolené rychlosti dlouhodobě. Pokud chtějí policisté pomáhat a chránit, mají se zaměřit na skutečnou podstatu problému. To opravdu je nepřiměřená rychlost, jenže ta je pojmem relativním, je složitější, nedá se dost dobře změřit, nevyberete za to až 100 tisíc během hodiny měření a nedostanete za to stovky líbítek a pochvalných komentářů na Facebooku. 
Reklama

Diskuze

d@rkWolf - 09.03.2024 01:43:05
Jak vidím radar, zpomaluju na 20 a projíždím takto. Ať si šmejd, co ho tam dal užije pomalou dopravu a víc splodin z výfuků. Čím víc, tím líp. Jen lituju, že nemám pořádný starý ropák.
Wolf - 29.02.2024 11:10:47
Autosalon.tv , těchto " redaktorů " pisatelů článků máte ve Vašem kolektivu více ?? Možná by pro ně bylo dobré, znovu absolvovat autoškolu a zopakovat si jakou značkou a kde začíná a končí obec a hlavně jaká je povolená maximální rychlost v obci.

Radar posílá pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Je to přece přestupek, hájí ho ministerstvo

Řidiči si v Kolíně musí dávat pozor na nekompromisní měření, město na něm vydělává miliony
13.12.2023 08:09
|
185
Reklama

Radar v malém městě hlídá rychlost 10 km/h. Za její překročení padají tvrdé pokuty

Řidička jela rychlostí 28 km/h. Přišel jí příkaz na zaplacení pokuty ve výši 2400 korun
25.10.2023 08:01
|
32
Reklama

Nové radary pokutují řidiče už při překročení rychlosti o 3 km/h. Jejich rozmístění je tajné

Díky laserové technologii jsou přesnější než předchozí modely a dokáží sledovat víc vozidel naráz
10.10.2023 07:40
|
46

Nové radary monitorují až 32 aut současně a odhalí i jiné přestupky. Včetně nezaplacené pojistky

Jedno takové zařízení stojí zhruba 1,3 milionu korun. K záznamu využívá nejmodernější techniku
03.08.2023 07:33
|
4

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
2

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0
Reklama

Udávejte ostatní řidiče a vydělávejte, láká aplikace. Za špatné parkování slibuje dvě stovky

Stačí pořídit fotografii a přes aplikaci ji zaslat úřadům. Ty by pak měli dotyčnému vyplatit odměnu
17.04.2024 14:01
|
9

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
6
Reklama
Autosalon TV