Reklama
Řidičův chleba

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Máme tu čas přezouvání ze zimních na letní pneumatiky, což je kromě jiného také ideální příležitost na trochu bližší kontrolu pneumatik a jejich stavu. Letošní výměna „zimáků“ za „letňáky“ ale kromě běžných záležitostí vyloženě vybízí ke kontrole jednoho konkrétního detailu, a sice toho, jak přesně jsou vaše zimní pneumatiky označené. Pokud mají symbol alpského štítu, není co řešit, pokud jsou ale označeny pouze jako M+S, mohlo by to v určitých situacích znamenat problémy, protože takové pneumatiky už od nadcházející sezony nejsou podle předpisů EU zimními pneumatikami. 

O co přesně jde? V ČR víceméně o nic

Nejde o žádnou novinku. Rozhodnutí, podle kterého musí výrobci označovat zimní nebo univerzální pneumatiky symbolem alpského štítu, je v platnosti už několik let. Konkrétně platí od roku 2018. Letos končí jakési přechodné období, kdy jsou v provozu uznávány pneumatiky M+S jako zimní. Od prvního října už oficiálně pneumatika bez symbolu alpského štítu (3PMFS) legislativně není zimní pneumatikou. Jenže co přesně to vlastně znamená v praxi? 

Ačkoliv jsme rozeslali dotazy na všechny možné strany, mnoho podrobností jsme se nedozvěděli. Společnost Continental nám ve své odpovědi potvrdila, že taková situace aktuálně v rámci EU je, ale bližší informace na toto téma bude zveřejňovat až později. Společnost Bridgestone na náš dotaz odpověděla tak, „že se jedná spíše o interpretaci právní úpravy problému a tudíž se jako výrobce a dodavatel pneumatik k dotazu nemůže vyjádřit.“ 

Skutečnost, že jde spíše o právní interpretaci, nakonec potvrdilo české ministerstvo dopravy. „Použití zimních pneumatik je výhradně národní úprava ČR pro provoz vozidel, a to včetně definice pojmu zimní pneumatika. Konkrétně se jedná o ustanovení, že druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS. Za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML, MPT nebo POR. Tedy použití pneumatik M+S je nadále naplnění zákonné povinnosti a neuvažuje se v tuto chvíli o změně. Jde o úpravu platnou výhradně na území ČR,“ odpověděl za MDČR Jan Jakovljevič. Jinak řečeno, minimálně v ČR řidiči mohou i na starších pneumatikách označených jako M+S jezdit dále. 

Německo pneu M+S už neuzná

Potíže by ale mohly nastat v zahraničí. Německý Auto Bild ve svém článku přímo píše, že na tamních silnicích tyto starší zimní pneumatiky už nebudou od 1. října uznávány jako zimní a stejnou informaci uvádí také European Consumer Centre France ve svém souhrnném přehledu používání zimních pneumatik v rámci EU. Aktuálně se zdá, že Německo je zatím jediná evropská země, která k tomuto přistoupila. 

Hodí se ale připomenout, že pneumatika ztrácí své vlastnosti i s rostoucím stářím a obecně se nedoporučuje jezdit na pneumatikách starších deseti let. Rozhodně ne na dlouhé trasy někam do Alp na zimní dovolenou. 

Reklama

Diskuze

Petr - 16.04.2024 15:33:49
Německo mě vůbec nezajímá.Klidně si můžou nařídit jezdit rovnou po disku.Takové články tu jen straší občany před něčím co se nás netýká!Německo je už muslimská země a tak je lepší se jin vyhnout.
Fr_von_Dr - 16.04.2024 14:21:53
A nemělo by být v titulku "Úřednící EU dostanou do problému mnohé řidiče"?!!

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2
Reklama

Mezi tři nejlepší se v testu 16 letních pneu dostal překvapivě levný plášť. Vydrží 70 tisíc km

Německý autoklub otestoval letní gumy v rozměru 215/55 R17. Žádná vyloženě nepropadla
26.02.2024 13:50
|
13

Použité pneumatiky vypadají jako výhodná koupě. Často ale skrývají defekty a poškození

Kola jsou to jediné, co spojuje auto s vozovkou. Jejich výběr by lidé neměli podceňovat
27.10.2023 08:24
|
3

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0
Reklama

Nový Volkswagen California je nejpraktičtější v historii. Na naftu nezanevřel, ale bude i hybrid

Revoluční novinkou jsou dvoje posuvné dveře a pestrá škála verzí. Předprodej začne v červnu
07.05.2024 18:00
|
0

Komentář: Až malé dítě vám naplno ukáže, jak moc špatná může být v praxi technologie elektromobilů

Na výběr jsme měli cestu s novou Škodou Enyaq a starým Mondeem. Ford by byl lepší volbou
05.05.2024 18:23
|
55
Reklama
Autosalon TV