Reklama
Řidičův chleba

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

České podnebí je nevyzpytatelné, a tak by řidiči měli mít stále ještě obuté zimní pneumatiky. Kdo však s příchodem teplého počasí stihl už pláště vyměnit, měl by vědět, že ty staré nepatří jen tak k popelnicím. Motorista se tím totiž dopouští nezákonné činnosti, za kterou mu v případě dopadení hrozí pokuta.

Pneuservisy je odeberou zadarmo

Odložené pneumatiky u popelnic jsou možná prvoplánově dobrým skutkem, avšak popeláři je neodvezou. A tím pádem vzniká černá skládka. Pro vyhození plášťů volte raději jiné místo, kam ojeté pneumatiky patří. „V současné době je v České republice přibližně 4 tisíce míst zpětného odběru, nejčastěji jde o pneuservisy,“ vysvětlila Veronika Krejčí, mluvčí Ministerstva životního prostředí. 

V Praze mohou lidé od loňského roku odevzdávat pneumatiky bez poplatku ve sběrných dvorech. Stačí mít trvalé bydliště v hlavním městě. „Ostatní obce mohou odběr použitých pneumatik ve svých sběrných dvorech zpoplatnit. Obvykle se jedná o pár desítek korun,“ doplnila Krejčí. 

Před odevzdáním pneumatik si tedy ověřte, zda a kolik budete platit. Kdo se chce placení vyhnout, měl by zamířit do pneuservisu nebo k distributorovi, kde odeberou jakékoli pneumatiky, a to i v případě, že u nich nebyly zakoupeny. Problém trochu je, že je tam musíte dovézt. Nejjednodušší cestou tak je, nechat pneumatiky v servise, kde vám přezouvají auto, pak s tím nebudete mít žádné starosti. 

O likvidaci se následně postarají specializované firmy. Pro pláště to však nemusí být konec existence. „Z recyklovaných pneumatik se dají vyrobit nové produkty, jako jsou například gumové dlaždice, podložky, izolační materiály, protihlukové stěny nebo asfaltové směsi pro silnice,“ uvedla mluvčí. Odevzdat pneumatiky na správném místě se tedy vyplatí více, než se nechat chytnout u zakládání černé skládky.

Velký bratr dohlédne i za roh domu

Postup, jak oznámit výskyt černé skládky, je jednoduchý „Veškerý odpad, který občané odloží vedle popelnic, je považovaný za černou/nelegální skládku. To se týká i pneumatik. Pokud někdo v hlavním městě narazí na nelegálně odložené věci vedle kontejnerů, může podnět poslat na obecní úřad konkrétní městské části,“ řekl Autosalonu Alexandr Komarnický, mluvčí městských služeb Praha a Veronika Krejčí informaci ještě rozšířila: „Pokud se jedná o větší počet odpadu, je nutné informovat obec s rozšířenou působností, pokud půjde o podezření, že skládku založila podnikající osoba, pak se podnět podává na Českou inspekci životního prostředí.“ Podle toho se určuje sankce. 

Největším problémem je však usvědčení pachatele. Často to bývá velmi obtížné, protože se takoví lidé dají velmi špatně vypátrat, obzvlášť pokud svůj odpad pohodili v přírodě. Ve městech už to taková anonymita být nemusí. „Řada českých měst postupně rozšiřuje kamerový systém, a často právě proto, aby zabránila vzniku černých skládek a hromadění odpadů u kontejnerů. Pro tento účel lze využít např. i fotopasti,“ uvedla mluvčí. Na vytipovaná a kritická místa tedy dohlíží kamery, záznam pak poslouží jako klíčový důkaz. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 01.03.2024 13:54:18
UZ V NADPISU JE MYSLENKA !!!! PROC SE NEHAZOU K POPELNICIM KAMERY !!!! NA PNEU SE MA UJIZDET !!!! PRITOM CESI DELAJI VSE NAOPAK !!!! KAMERY NECHAJI BYT A UKRADNOU HOUSKU A UJIZDI NA PERNIKU !!!! UZ SAXANY SKOLNIK SE DIVIL !!!! ZE SE NEPROMENI V MRKEV
aaa - 01.03.2024 12:48:12
I odlozene pneumatiky maji rady publicitu.

Obyčejné zimní pneumatiky už stačit nebudou. Řidiči povinně přezují na lepší, jinak přijde pokuta

Zkratka M+S na kolech už při cestách na Slovensko neprojde, bude potřeba alpský symbol
30.01.2024 08:03
|
83
Reklama

Řidič ukázal prostředníček na rychlostní kameru. Teď mu hrozí vězení, nebo pokuta 100 tisíc korun

V Německu existuje zákon, který řidiče trestá za vulgární gesta. Sankce jsou astronomické
17.01.2024 13:01
|
8
Reklama

Pokuta až sedm tisíc za vjezd do centra. Jedno z nejnavštěvovanějších měst bude vybírat vstupné

Osvobozeni od poplatku budou pouze ti turisté, kteří přenocují v místních hotelech či penzionech
28.12.2023 16:00
|
9

Za neočištěné auto čeká řidiče pokuta. V případě nehody to ale pojišťovna brát v potaz nebude

Tankový průzor na čelním oknem nemůže nikdy zaručit dostatečný přehled o situaci kolem auta
15.12.2023 10:51
|
0

Největší český autobazar využívá umělou inteligenci. Povídá si s lidmi na zákaznické lince

Síť AAA Auto chce překonat hranici 100 tisíc prodaných aut za rok. Teď je na hodnotě 26 tisíc
19.04.2024 12:00
|
0

Dynamické hrany a téměř neviditelná světla. Nissan Qashqai má nový kabátek i výbavu

Designový jazyk značky je inspirovaný zbrojí japonských samurajů. Nejvíc to je vidět na masce
17.04.2024 18:15
|
0
Reklama

Abarth 695 Turismo nezapře italský temperament. Radost z řízení ale kazí některé detaily

Oranžová barva budí pozornost kolemjdoucích, stejně jako bublání z výfuku pravých koncovek
14.04.2024 18:26
|
1

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
1
Reklama
Autosalon TV