Reklama
Řidičův chleba

Za neočištěné auto čeká řidiče pokuta. V případě nehody to ale pojišťovna brát v potaz nebude

Tankový průzor na čelním oknem nemůže nikdy zaručit dostatečný přehled o situaci kolem auta
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Prosincový sníh překvapil řadu motoristů. Nebezpečím na silnicích nebyli jen řidiči, kteří čekali s přezutím letních pneumatik, ale také ti, kteří neměli zcela očištěný vůz od sněhu a ledu. Jak by pojišťovna postupovala v případě zavinění nehody takovým vozidlem? Na to Autosalonu odpověděl Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Od policie pokuta na místě

Jakmile nasněží není neobvyklé na silnicích potkávat řadu motoristů s vysokou vrstvou sněhu nejen na střeše auta. Ta je ovšem nebezpečná, protože může při brzdění sjet na přední sklo a řidiče na pár sekund oslepit, nebo naopak při vyšší rychlosti uletět a způsobit problém autu za ním. Pokud se navíc jedná o led, je riziko nepříjemného incidentu velmi vysoké.

Pokud by se stalo, že by auto poškodil kus ledu nebo hrouda sněhu z jiného vozidla, řeší to pojišťovna následovně. „Jedná se o škodu mající původ v provozu vozidla a poškozenému bychom mohli uhradit způsobenou újmu z povinného ručení vozidla, z kterého led spadl. Samozřejmě poškozený může ještě jednodušeji získat plnění ze svého havarijního pojištění u něj však bude zpravidla odečtena spoluúčast a tu poškozený musí následně uplatnit opět z povinného ručení škůdce. Kooperativa by pak plnění vyplacené z havarijního pojištění nebo pojištění nezaviněné nehody regresovala také z povinného ručení škůdce,“ upřesnil tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.   

Vždy se tedy vyplatí nastavit si budík o 30 minut dříve, aby si člověk stihl oškrábat automobil a zároveň z něj dostal smetáčkem i vrstvu sněhu. Důležité je však nejen očistit všechna okna, ale také zpětná zrcátka a světlomety, včetně registrační značky. Za její nečitelnost totiž hrozí také pokuta a dokonce i odebrání řidičáku.

Legislativa mluví jasně - řidič nesmí vyjet na komunikaci, pokud je vozidlo znečištěno, nachází se na něm námraza nebo sníh, které by mu zabraňovaly ve výhledu. Dále, pokud se na vozidle nebo jeho nákladu vyskytuje led, který by v případě uvolnění mohl ohrozit ostatní účastníky provozu. Pokud by vás tedy s autem zasypaným sněhem zastavila policie, počítejte s pokutou na místě až 2 000 korun, v případě správního řízení jde o částku 2 500 korun.

Pojišťovnu svazuje zákon

V případě způsobení dopravní nehody neočištěným vozidlem však případný postih viníka nečeká. „Jednoduše řečeno, pokud při nehodě způsobím škodu se zasněženým autem ještě někomu dalšímu, pojišťovna uhradí škodu z mého povinného ručení. V tomto případě však zákon (zákon č. 168/1999 Sb.) nedává pojišťovně možnost uplatnit vůči viníkovi nějaký postih. To znamená, že by pojišťovna po viníkovi nemohla vymáhat vyplacené plnění poškozenému,“ uvedl Milan Káňa.

„Pokud se bude jednat o plnění z mého havarijního pojištění, záleží na podmínkách konkrétního pojištění. Zpravidla se žádné snížení neuplatňuje. Rozhodující tedy bude vyhodnocení okolností škody, především jak velký vliv neočištění vozidla mělo,“ vysvětlil Káňa a pokračoval: „Spíše půjde o situace, kdy jsem u vozidla neočistil dostatečně výhledová skla a jel „naslepo“. Vždy je nutné brát zřetel na to, že havarijní pojištění se sjednává právě pro situace, kdy z „vlastní blbosti“ způsobím škodu na pojištěném vozidle."
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Retro: První Škoda Octavia RS je z dnešního pohledu lehkonohý sporťák. I proto roste na ceně

Ve srovnání se současnou rychlou Octavií je první novodobé RS auto, které stimuluje všechny smysly
03.06.2023 08:29
|
17
Reklama

Led, sníh, hory i lesní cesta. Nezkoušeli jsme ovšem offroad, ale Rolls-Royce Phantom

Tohle auto se řídí jako jachta. Jeho V12 ale pohání jen zadní kola. Poradí si s výletem do Tater?
18.03.2022 13:36
|
0

Japonského soka Škody Fabie nezastaví sníh ani zledovatělý kopec. Má totiž jednu velkou výhodu

Spolehlivé a nezastavitelné Suzuki Swift v podstatě nemá konkurenci, oceníte ho ve městě i na horách
18.02.2022 07:32
|
15

Oprava Barrandovského mostu se nakonec nestihne v termínu. Stavaři musí vyřešit nečekaný problém

Otevření dopravního uzlu se posune o několik týdnů. Za zdržení mohou původní nekvalitní práce
21.05.2024 13:57
|
4

Inzertních podvodníků s ojetými auty přibývá. Máme pro vás 5 tipů, jak jim nenaletět

Koupit ojetinu na internetu může být rizikové. Je potřeba si pohlídat nejen solidnost prodávajícího
20.05.2024 14:34
|
1
Reklama

Sportovec to není. Škoda Kamiq v základu má ale všechno, co člověk potřebuje

Ani v nejnižším stupni výbavy auto nepůsobí vůbec jako holátko, ba naopak v tomto směru překvapí
17.05.2024 15:25
|
2

Sázka na elektromobilitu Fordu nevyšla. Na každém prodaném vozu prodělá dva miliony

Automobilka sice vykázala vyšší prodeje EV aut. Na zalepení obchodních ztrát to ale nestačí
17.05.2024 11:41
|
6
Reklama
Autosalon TV