Reklama
Řidičův chleba

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Řidiči jsou schopni udělat téměř cokoliv, aby si zkrátili čekání v dopravních zácpách. Někteří se ji snaží objet jinou, třeba i výrazně delší cestou, jiní jsou naopak ochotni riskovat poutu a vezmou to po odstavném pruhu nebo pruhu pro autobusy. Ani jeden z těchto fíglů ale ve finále nemusí skončit úspěchem. Mnohem častěji proto vychytralí šoféři jezdí skrze čerpací stanice, kde si nezajedou a navíc jim za to nehrozí žádná pokuta.

Šedá zóna silničního zákona

Způsobů, jak si zkrátit čekání v kolonách, je opravdu hodně, jenže většina z nich není legálních. Velmi populární je například jízda po tramvajových pásech nebo v pruzích pro autobusy. V obou těchto případech se však řidič dopouští přestupku. Objíždění a předjíždění je sice ze zákona povoleno, ovšem jakmile se utvoří zácpa, už se jedná o souběžnou jízdu, při které to možné není.

Jakmile řidič objede kolonu stojících aut ve vyhrazeném jízdní pruhu, dočká se v případě policejní kontroly pokuty v rozmezí od 1500 do 2500 Kč. Od nového roku pak může pokuty na místně rozdávat nejen státní policie, ale dokonce i ta městská. Body s řidičem řešit nemusí, nejde totiž o bodovaný přestupek.

Objíždět dopravní zácpu se nesmí ani přes odstavný pruh, jak tomu bývá zvykem třeba při blížícím se sjezdu z dálnice. Takzvaná zpevněná krajnice totiž slouží výhradně k odstavení nepojízdného vozidla. Při vzniku kolony mohou řidiči z krajního jízdního pruhu vjet na krajnici, jen pokud je to nutné k vytvoření uličky pro vozidla s právem přednostní jízdy.

Vychytralí šoféři však přišli na způsob, jak si čekání v koloně výrazně zkrátit a nedostat přitom pokutu. Jízdou přes přilehlou benzinovou pumpu totiž opravdu žádný zákon neporušují, což Autosalonu potvrdil i mluvčí Policie Ondřej Moravčík. „Nedokážeme jim dosvědčit, že čerpací stanici využili pouze k objetí dopravní zácpy," uvedl.

Podobný problém by měli policisté i ve chvíli, kdy by benzinka byla osazena dopravní značkou „Průjezd zakázán". Úplně by stačilo, aby řidič řekl, že chtěl natankovat, jenže mu ceny přišly moc vysoké a tak pokračoval v jízdě. A ani v tomto případě nic nezmůžou. Minimálně s ohledem na ostatní řidiče, kteří v kolonách ohleduplně čekají, je to ale neslušné.

Čas ztrácí jinde

Kde mohou naopak čas ušetřit a neporušovat tím zákon ani lidský index slušného chování, zbytečně stojí. Míníme tím teď čekání za autobusem. Zákon totiž objíždění autobusu stojícího v zastávce zpravidla dovoluje. Možné to je například ve chvíli, kdy autobus stojí mimo jízdní pruh u chodníku, kde má vytvořenou zastávku. Takové vozidlo samozřejmě objet můžeme. Stejně tak ho můžeme objet, stojí-li přímo ve vozovce u nástupního ostrůvku či chodníku. V tu chvílí se jedná o překážku, kterou je možné objet i v místech, kde leží podélná a dvojitá podélná čára souvislá, neboli dvojitá a jednoduchá plná čára. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.

Mějte přitom na mysli, že autobusu vyjíždějícímu ze zastávky jste vždy povinni dát přednost. Pokud ji nedáte, riskujete pokutu na místě ve výši až 2500 Kč nebo až 5000 Kč a čtyři trestné body ve správním řízení. Řidiči autobusů jsou naopak povinni počínat si tak, aby nikoho neohrozili. Musí tedy dát o chystaném výjezdu ze zastávky včas vědět pomocí blinkru a dobře sledovat zpětná zrcátka. Až poté mohou ze zastávky vyjet.

Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu přísně zakázáno. Například když zastaví v zastávce umístěné přímo ve vozovce bez nástupního ostrůvku nebo chodníku. Pak musíme vyčkat do chvíle, než všichni cestující ukončí výstup a nástup a vozidlo zavře dveře. Nejlépe až se rozjede. Podobně je tomu i v případě, že autobus zastaví na kolejovém páse a pasažéři vystupují rovnou do vozovky. „Autobus nesmí řidiči objet ani pokud je osazen značkou poukazující na převoz dětí," uvedl pro web Autosalon.tv instruktor autoškoly Radek Vrtal.

V některým místech jsou pak dokonce umístěné přímo zákazové značky s nápisem „Objíždění vozidel MHD zakázáno". Jednu najdeme třeba i v pražské Michli. Jakmile by řidič toto dopravní značení ignoroval, hrozí mu bloková pokuta do 2000 Kč nebo 1500 - 2500 korun ve správním řízení. O body však nepřijde. Odlišná pravidla platí při objíždění tramvají. Ty je totiž možné objet jen ve chvíli, dovoluje-li to dopravní značka IP 23 b (Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo). Ve všech ostatních případech je objíždění zakázáno. Pochopitelně nemá-li tramvaj nějakou technickou poruchu.
Reklama

Diskuze

Ne ne - 29.03.2023 16:20:16
Strasny clanek. Prvni tretina manipulace a dojmy; a pak naprosta neznalost vyznamu znacky "prujezd zakazan".
Prazak - 25.03.2023 16:15:26
Tady tuto "zkratku" prez OMV na spojce pouzivam casto. Ono kdo tam tudy jezdi stejne vi, ze pravy pruh jede nejrychleji Pak se jen staci zaradit pred vyhrazenym pruhem pred nekoho kdo zaspal a ani nenarusim plynulost.

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
59
Reklama

Česko má jednu z nejpodivnějších ulic. Řidiči na pár metrech musí přejet sedm zpomalovacích prahů

Retardéry tady leží od roku 2010, některé měly zmizet už dávno. Výstavba stála 24,5 milionu korun
16.03.2023 07:28
|
14
Reklama

Letos končí platnost řidičských průkazů 868 tisícům lidí. Za jízdu s propadlým hrozí pokuta

Ještě zbývá téměř 90 procent řidičáků na výměnu. Žádost jde jednoduše podat i on-line
09.03.2023 07:44
|
0

Někteří řidiči se při parkování nemohou zbavit nebezpečného zlozvyku. Ohrožují tím sebe i ostatní

Při parkování je potřeba dodržovat bezpečná pravidla. Některá jsou daná zákonem, jiná logikou
08.03.2023 13:45
|
41

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12

Uvnitř vás přivítá mluvící hlava. Vyzkoušeli jsme čínský kombík, pohodlím strčí Teslu do kapsy

Nio ET5 Touring zapadá někam mezi MG5 Electric a Volkswagen ID.7 Tourer, a to rozměrově i cenou
12.05.2024 18:31
|
2
Reklama
Autosalon TV