Reklama
Řidičův chleba

Praktická věc na léto: Autochladnička přijde vhod tam, kde výbava auta nestačí

Při výběru chladícího zařízení na potraviny určitě vždy neplatí, že dražší musí být lepší
Zdroj: Tiskový servis Alza.cz

Při výběru autochladničky je potřeba položit si pár základních otázek. První a zcela nejdůležitější je, jak velká má být a kolik místa na ni v autě máte. Druhou, zda máte pro ni nějaký zdroj energie a pokud ano, jaký. Máte v autě 12-voltovou zásuvku (měl by mít každý), případně 24-voltovou nebo dokonce 230- voltovou? A v neposlední řadě - nakolik chcete obsah chladničky ochladit a jak dlouho má chlazený vydržet. Odpovědi jednoznačně definují, jaký typ chlazení do auta potřebujete.

Laciný základ

Základní volbou jsou všem dobře známé pasivní termoboxy. Fungují úplně stejně jako chladící tašky, ve kterých si ze supermarketů můžete přenést mražené potraviny. Samozřejmě, mají mnohem lepší termoizolaci a věci v nich mohou bez problému vydržet řádově hodiny až dny - podle jejich kvality, uskladnění a venkovní teploty.

To, kolik toho vybraný chladící box snese, zkontrolujte v popisu výrobku. Rozdíly bývají značné - v ceně i v kvalitě. Samozřejmě, čím lepší je jejich termoizolace, tím jsou dražší. Je do nich pochopitelně nutné dávat už vychlazené potraviny a nejlépe i s chladícími vložkami, které předtím necháte zmrazit doma v mrazáku. Obecně platí, že chladicí boxy, které za něco stojí, seženete zhruba od 1000 korun výše.

Ideální poměr cena/výkon

Asi nejpopulárnější jsou termoelektrické chladicí boxy v cenách řádově od tisíce korun. Opravdu kvalitní koupíte ale přinejmenším za dvojnásobek této částky. Potraviny v nich také nezamrazíte, ale dokážete je dlouhodobě uchovávat až o 20 stupňů chladnější, než je teplota okolního prostředí - což ovšem v autě vyhřátém uvnitř na šedesát nemusí nic moc znamenat.

Také do tohoto druhu chladniček je potřeba vkládat už chlazené potraviny, jen už zde není potřeba chladících vložek. Samozřejmě, nic nezkazíte, pokud je tam dáte. Jejich další výhodou je, že s výjimkou ventilátorů sloužících na rovnoměrnou cirkulaci studeného vzduchu neobsahují nic navíc, jsou tedy snadno přenosné a lehké. Ideální je, pokud mají napájení na 12, 24 nebo 230 voltů.
Reklama

Absorpční/hybridní chladničky

U tohoto druhu chladniček je výhodou použitá technologie, díky které jsou téměř zcela nehlučné, protože neobsahují žádné motory a ani pohyblivé část - jako zdroj chladu zde funguje plyn. Navíc na trhu jsou většinou hybridní modely fungující i na elektřinu (mají relativně vysokou spotřebu), i na plyn.

To je super pro ty, kteří často jezdí i mimo kempy a elektrické přípojky, určitě na ně nedají dopustit rybáři. Závisí to na modelu, ale z 2 kg kartuší může absorpční chladnička (využívající chladicí médium absorbující teplo a odvádějící ho pryč) fungovat na plynu, v závislosti na teplotě a prostředí, i několik dní. Tento typ chladniček je o něco výkonnější než termoelektrické chladicí boxy, obsah ochladí o 20 až 30 stupňů pod teplotu okolí. Jsou však i těžší a podstatně dražší. Je nutné také dávat pozor také na to, zda je máte vhodně postavené a zda prostor je odvětráván. Ceny začínají zhruba okolo 4000 Kč.

Elitní zboží

Kompresorové chladničky jsou nejvýkonnější a proto určené hlavně profesionálům a velkým cestovatelům. Technicky jsou v podstatě velmi podobné těm, které máme doma, a jejich ceny se pohybují v řádech vyšších tisíců - pod 6000 obvykle použitelný kus nekoupíte. Za značkové kompresorové autochladničky ale můžete zaplatit i přes 12 000 Kč.

Efektivně fungují i ​​při vysokých teplotách okolí a obsah dokáží nejen chladit, ale i zmrazit. V závislosti na modelu i na úroveň okolo minus 20 stupňů Celsia. Jsou však většinou i poměrně velké, citlivější na otřesy a mají dost vysokou spotřebu elektřiny.

Pokud tedy chcete na cestu do Chorvatska chladnější nápoje a pár sendvičů, které by se v teple mohli pokazit, stačí vám pasivní termobox za pár stovek. Jako univerzální zařízení s nejlepším poměrem cena/výkon i na delší cesty a občasné přespání venku stačí termoelektrický box a pokud vyrážíte na delší cesty, chodíte na ryby nebo jezdíte stanovat na více dní do kempu, je ideální hybridní chladnička, která nutně nepotřebuje ani elektrickou přípojku. Kompresorové chladničky jsou pro profesionály a velmi náročné cestovatele, najdete je obvykle i v karavanech.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Obytný UAZ Bajkal je k dostání i v Česku. Klimatizace stojí skoro pětinu celé Buchanky

Pořizovací cena je na první pohled lákavá, přesto je tohle auto pro hodně zvláštní cílovou skupinu
20.06.2021 19:58
|
0
Reklama

Přichází nejlepší čas na údržbu klimatizace. Víte, proč by se měla používat i v zimě?

Zanedbání údržby může způsobit nejen její nefunkčnost, ale i zdravotní problémy
18.04.2021 19:49
|
2

Auta a jejich výbava jsou pro mladé stále důležitější. Senioři naopak nemají skoro žádné požadavky

Mladí do 30 let si oblíbili hlavně komfortní prvky výbavy. Může za to i koronavirová pandemie
19.02.2021 10:38
|
64

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV