Reklama
Řidičův chleba

Auta a jejich výbava jsou pro mladé stále důležitější. Senioři naopak nemají skoro žádné požadavky

Mladí do 30 let si oblíbili hlavně komfortní prvky výbavy. Může za to i koronavirová pandemie
Zdroj: Kia

Poslední rok, ovlivněný pandemií koronaviru, byl pro všechny jiný či náročnější než ty předchozí. Lidé se stáhli mezi čtyři stěny svých domovů a spíše než MHD využívají svá auta. A i na tomto poli se vliv koronaviru projevil. V průzkumech se ukázalo, že lidem je v autech lépe než v městské hromadné dopravě. A také to, že dnes už si i mladí řidiči rádi dopřejí komfortní prvky výbavy, které byly dříve doménou spíš čtyřicátníků. Naopak se ukázalo, že čím starší řidič, tím spíše se komfortu klidně vzdá a vsadí raději na absolutní jednoduchost.

Starší chtějí prostor, mladší zase vychytávky

Na téma změn automobilových preferencí udělala zajímavé průzkumy Kia a AAA Auto. Oba se věnují tomu, co mladí řidiči chtějí, co chtějí ti starší a jak moc se koronavirus podepsal na tom, jaká auta jsou dnes v kurzu. Podle českého prodejce ojetých automobilů se za poslední rok řidiči nad 30 let věku zaměřili hlavně na auta, která jim usnadní cestování s rodinou. Většinou sáhli po vozech typu SUV nebo kombi. Překvapivě pro tento typ řidičů nejsou tak důležité komfortní prvky výbavy. Senioři se naopak často vyšší výbavě spíše vyhýbají a řeší čistě praktickou stránku věci. Nejzásadnější je pro ně klimatizace, která ale nemusí být automatická jako u mladších řidičů.

Oproti tomu mladší řidiči do 30 let si v autě rádi užijí i svou vlastní verzi komfortu. Ukazuje se, že výbava auta je pro ně zásadní. Ještě před pár lety mladé nezajímalo to, jestli jejich vůz má vychytávky jako tempomat nebo parkovací asistent. Dnes je to přesně naopak. 58 % aut koupených mladými řidiči má tempomat, 57 % multifunkční volant, 47 % vyhřívané sedačky, 34 % parkovací senzory. Mladé zajímají i prvky výbavy jako asistent rozjezdu do kopce, automatické parkování či automatické zastavení před překážkou. Podle průzkumu značky Kia je pak pro řidiče mezi 18 a 39 lety důležitá také hudba. Ke kvalitě aparatury přihlíží 74 % dotázaných.
Reklama

Průzkum z Česka i zahraničí

Průzkum AAA Auto probíhal z analýzy prodejních dat a ze vzorku 70 000 prodaných vozů v minulém roce. Studie automobilky Kia pak v prosinci loňského roku v Německu, kde se do něj zapojilo 1000 řidičů a řidiček.

Ke změnám pomohlo uzavření hranic

Ruku v ruce s koronavirovou pandemií bohužel jde také uzavření hranic a tedy i omezení cestování lidí. Rodiny se vydávají na cesty hlavně po České republice a právě proto kladou důraz na velikost auta jako takového nebo alespoň zavazadlového prostoru. Mladí pak tolik neřeší rodinné dovolené, ale když už nikam nemůžou a auto je pro ně jediná možnost úniku před světem, chtějí hlavně svou verzi pohodlí.

„Tato změna je v celku logická. Uzavření hranic a celkové omezení pohybu v loňském roce změnilo naše potřeby. Rodiny začaly více cestovat po České republice a nezbytností se tak pro ně stal hlavně velký zavazadlový prostor, díky kterému mohou vozit spoustu věcí. Naopak mladší řidiči, kteří byli nuceni omezit kontakty, se při výběru zaměřují na doplňkovou výbavu, která jim vylepšuje zážitek z jízdy. Základem pro mladé je například handsfree, díky kterému jsou v bezpečném spojení s přáteli i na cestách, ale i vytápění sedaček a zejména různí asistenti,“ vysvětlila Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.

Diskuze

Kuba - 17.06.2022 11:57:47
Určitě? Na kterém srovnávači pojištění jste to hledal?
Honza - 16.06.2022 09:50:02
Z mé zkušenosti jedině přes srovnávač pojištění. Už jsem takhle online pojišťoval dvě auta a v obou případech se to vyplatilo oproti nabídkám pjišťoven.

Nový bodový systém cílí na mladé řidiče. Seniorů se změny nijak nedotknou

Ministerstvo dopravy také přemýšlí nad tím, na jakých úsecích dálnic se bude jezdit až 140 km/h.
29.08.2020 11:44
|
5
Reklama

Jakmile český zákazník ucítí slevu, přivře oko i nad stočeným tachometrem, dokazuje průzkum

Tři pětiny kupujících si při výhodnější ceně dají líbit i o 50 000 km omlazenou ojetinu
30.07.2020 09:20
|
4

Jen polovina českých řidičů ví, co je potřeba k výměně kola. Většina mladých a Pražáků to nezvládne

Ženy poruchu řeší voláním o pomoc. Šoféři všech věkových kategorií zapomínají na asistenční služby
20.06.2020 07:57
|
24

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
4

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV