Reklama
Řidičův chleba

Auta a jejich výbava jsou pro mladé stále důležitější. Senioři naopak nemají skoro žádné požadavky

Mladí do 30 let si oblíbili hlavně komfortní prvky výbavy. Může za to i koronavirová pandemie
Zdroj: Kia

Poslední rok, ovlivněný pandemií koronaviru, byl pro všechny jiný či náročnější než ty předchozí. Lidé se stáhli mezi čtyři stěny svých domovů a spíše než MHD využívají svá auta. A i na tomto poli se vliv koronaviru projevil. V průzkumech se ukázalo, že lidem je v autech lépe než v městské hromadné dopravě. A také to, že dnes už si i mladí řidiči rádi dopřejí komfortní prvky výbavy, které byly dříve doménou spíš čtyřicátníků. Naopak se ukázalo, že čím starší řidič, tím spíše se komfortu klidně vzdá a vsadí raději na absolutní jednoduchost.

Starší chtějí prostor, mladší zase vychytávky

Na téma změn automobilových preferencí udělala zajímavé průzkumy Kia a AAA Auto. Oba se věnují tomu, co mladí řidiči chtějí, co chtějí ti starší a jak moc se koronavirus podepsal na tom, jaká auta jsou dnes v kurzu. Podle českého prodejce ojetých automobilů se za poslední rok řidiči nad 30 let věku zaměřili hlavně na auta, která jim usnadní cestování s rodinou. Většinou sáhli po vozech typu SUV nebo kombi. Překvapivě pro tento typ řidičů nejsou tak důležité komfortní prvky výbavy. Senioři se naopak často vyšší výbavě spíše vyhýbají a řeší čistě praktickou stránku věci. Nejzásadnější je pro ně klimatizace, která ale nemusí být automatická jako u mladších řidičů.

Oproti tomu mladší řidiči do 30 let si v autě rádi užijí i svou vlastní verzi komfortu. Ukazuje se, že výbava auta je pro ně zásadní. Ještě před pár lety mladé nezajímalo to, jestli jejich vůz má vychytávky jako tempomat nebo parkovací asistent. Dnes je to přesně naopak. 58 % aut koupených mladými řidiči má tempomat, 57 % multifunkční volant, 47 % vyhřívané sedačky, 34 % parkovací senzory. Mladé zajímají i prvky výbavy jako asistent rozjezdu do kopce, automatické parkování či automatické zastavení před překážkou. Podle průzkumu značky Kia je pak pro řidiče mezi 18 a 39 lety důležitá také hudba. Ke kvalitě aparatury přihlíží 74 % dotázaných.
Reklama

Průzkum z Česka i zahraničí

Průzkum AAA Auto probíhal z analýzy prodejních dat a ze vzorku 70 000 prodaných vozů v minulém roce. Studie automobilky Kia pak v prosinci loňského roku v Německu, kde se do něj zapojilo 1000 řidičů a řidiček.

Ke změnám pomohlo uzavření hranic

Ruku v ruce s koronavirovou pandemií bohužel jde také uzavření hranic a tedy i omezení cestování lidí. Rodiny se vydávají na cesty hlavně po České republice a právě proto kladou důraz na velikost auta jako takového nebo alespoň zavazadlového prostoru. Mladí pak tolik neřeší rodinné dovolené, ale když už nikam nemůžou a auto je pro ně jediná možnost úniku před světem, chtějí hlavně svou verzi pohodlí.

„Tato změna je v celku logická. Uzavření hranic a celkové omezení pohybu v loňském roce změnilo naše potřeby. Rodiny začaly více cestovat po České republice a nezbytností se tak pro ně stal hlavně velký zavazadlový prostor, díky kterému mohou vozit spoustu věcí. Naopak mladší řidiči, kteří byli nuceni omezit kontakty, se při výběru zaměřují na doplňkovou výbavu, která jim vylepšuje zážitek z jízdy. Základem pro mladé je například handsfree, díky kterému jsou v bezpečném spojení s přáteli i na cestách, ale i vytápění sedaček a zejména různí asistenti,“ vysvětlila Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.

Diskuze

Pandrhola - 19.02.2021 11:54:48
Ten obrázek Jak tam ta paní kouká do mobilu za jízdy tam máte schválně nebo naschvál??
Jakub Hejna - 08.03.2021 15:03:10
Nepovažuji se za starého řidiče, ale musím rozhodně souhlasit s tím, že čím méně možností k vyrušení (navigace, přepínání hudby, nastavování čehosi na displeji) tím pro mě lépe

Nový bodový systém cílí na mladé řidiče. Seniorů se změny nijak nedotknou

Ministerstvo dopravy také přemýšlí nad tím, na jakých úsecích dálnic se bude jezdit až 140 km/h.
29.08.2020 11:44
|
5
Reklama

Jakmile český zákazník ucítí slevu, přivře oko i nad stočeným tachometrem, dokazuje průzkum

Tři pětiny kupujících si při výhodnější ceně dají líbit i o 50 000 km omlazenou ojetinu
30.07.2020 09:20
|
4

Jen polovina českých řidičů ví, co je potřeba k výměně kola. Většina mladých a Pražáků to nezvládne

Ženy poruchu řeší voláním o pomoc. Šoféři všech věkových kategorií zapomínají na asistenční služby
20.06.2020 07:57
|
22

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
5

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
7

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama
Autosalon TV