Reklama
Řidičův chleba

Senioři za volantem: psycholog vysvětluje, proč bourají a proč je pro ně tak těžké odložit řidičák

Senioři v nejsou v praxi tolik rozdílní od jiných skupin řidičů. Problémem je jejich sebereflexe
Zdroj: Newsroom Europ Assistance

Během posledních několika málo měsíců jsme vás informovali o celé řadě vážných dopravních nehod, které zavinili senioři. Stejně tak policie eviduje celou řadu situací, kdy se senior dostal s autem na dálnici do protisměru a místo toho, aby zastavil a zavolal o pomoc, jel dál. Starší spoluobčané za volantem jsou tedy mezi specialisty na bezpečnost v dopravě hojně diskutovaným tématem. Jejich pohled na svět zpoz volantu jsem probrali s doktorem Pavlem Řezáčem, ředitelem Divize dopravních technologií a lidského faktoru z Centra dopravního výzkumu. 

Lidi jako my

Mladší lidé vnímají seniory za volantem jako pomalé, nebezpečné, zbytečně riskující a překážející. Podle Pavla Řezáče se ale od mladších řidičů, zase tak moc neliší. Zdůrazňuje, že nejdůležitější je přiměřená míra sebereflexe a tolerance, což ostatně platí pro všechny věkové skupiny řidičů.

Jaký psychologický význam má pro staršího člověka možnost vlastnit a řídit automobil?
Pro řadu seniorů je automobil důležitý zejména kvůli návštěvám zdravotnických zařízení, možnosti dopravení se na chatu a současně využití pro větší nákupy, či cesty za rodinou. Senioři, kteří bydlí v menších městech, či na vesnicích využívají automobil právě k uvedeným účelům. Současně také můžeme uvažovat o tom, jakou má pro seniora hodnotu vlastnit automobil a současně ho stále moci řídit. Možnost řídit automobil může u seniora posílit jeho subjektivní pocit potřebnosti, sebedůvěry.

Jak moc rozhodujícím faktorem při posuzování způsobilosti řídit automobil je věk? Není to jen číslo?
V zásadě platí to, že je nutné individuálně posuzovat každého řidiče seniora a jeho způsobilost. Samozřejmě ale platí, že s rostoucím věkem mohou přicházet různé zdravotní neduhy, které ovlivňují naší schopnost usednout za volant a bezpečně vozidlo ovládat s ohledem na ostatní účastníky provozu.
Reklama

Přibývá seniorů za volantem?
Řidičů seniorů přibývá. Odráží to demografický vývoj populace v ČR. Počet seniorů ve věku nad 65 let vlastnící řidičský průkaz je více než 820 tis.

Proč někteří senioři nerespektují nařízení o absolvování zdravotní prohlídky?
Důvodů může být celá řada. V některých případech se může jednat o opomenutí, v jiných o záměrné chování ve snaze udržet si řidičské oprávnění. Je ale důležité si uvědomit, že tímto chováním se vystavují možností vysokých sankcí.

Odpovídá současná metodika posuzování způsobilosti skutečným potřebám a realitě na silnicích? Možností, jak objektivně posoudit zdravotní a psychický stav seniora je celá řada. Při vydání rozhodnutí o způsobilosti je možné také využít tzv. harmonizované kódy (tedy podmíněná omezení řidičského oprávnění). Jde například o omezení jízdy v okruhu několika kilometrů od místa bydliště, zákaz jízdy na dálnici apod. Bohužel se této možnosti dosud nedostatečně využívá. Pokud bychom při posuzování seniora zohlednili tyto možnosti domnívám se, že by bylo dostačující. Doplněk posuzování vnímám také v oblasti práce s touto skupinou řidičů ve formě např. kondičních jízd, průběžného udržování řidičských dovedností seniorů.

V čem je největší handicap seniora za volantem?
Senioři mají oproti mladším řidičům horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Mohou mít zrakové obtíže a také sníženou pozornost často způsobenou užíváním léků. V provozu se mohou hůře orientovat. Současně se často setkáváme s tím, že řídí méně často, což má za následek horší připravenost řešit nenadálé situace v provozu. Na druhé straně existuje i několik oblastí, ve kterých jsou výrazně lepší, než jiné skupiny řidičů. Zpravidla nemají problémový životní styl, který by se promítal do jejich chování na silnicích. Jde především o přestupky jako překračování povolené rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek nebo telefonování.

Je těžké přesvědčit seniory, aby byli při hodnocení svých schopností soudní a v pravý čas se řízení raději vzdali?
Samozřejmě je to individuální situace. Pokud byste chtěli nějaké zobecnění, řekl bych, že je to velmi podobné jako u jiných skupin řidičů. Přesvědčit třeba řidiče ve středním věku, který měl opakovaně odebrané řidičské oprávnění kvůli řízení pod vlivem alkoholu, bude také velmi náročné. Přijmout informaci o tom, že můj zdravotní, psychický stav není dostatečný pro výkon nějaké činnosti, je pro řadu lidí velmi těžký.
Reklama

Jakých dopravních přestupků se senioři nejčastěji dopouštějí?
Senioři jsou riziková skupina zejména tím, že jsou výrazně zranitelnější, než jiné skupiny řidičů. Pokud bychom se zaměřili na to, jaké dopravních přestupků se dopouštějí, jsou to zejména přestupky pramenící z pomalejších reakcí, či horšího odhadu. Jedná se např. o přehlédnutí dopravního značení, nedání přednosti apod. Často se pak setkáváme s tím, že ostatní, tedy mladší řidiči tato specifika kompenzují například svými rychlejšími reakcemi.

Co byste doporučil seniorům-řidičům, aby se na silnici vyvarovali nepříjemných či nebezpečných situací?
Asi podobné věci, které bych doporučil i ostatním řidičům. Zejména se jedná o to, aby důkladně zvažovali svůj aktuální stav (zdravotní, psychický, únavu apod.) a podle toho usedli za volant, či odložili jízdu. Míra sebereflexe v této oblasti je velmi důležitá. Pokud si senior, či jeho rodina nebude jistý, zda je stále způsobilý k řízení, je jistě vhodné toto konzultovat s praktickým lékařem či třeba dopravním psychologem.

Povinné lékařské prohlídky

Zákon č. 361/2000 Sb. - paragraf 87 říká, že na zdravotní prohlídku musí každá osoba starší 65 let. Konkrétně mluví o tom, že senior musí k lékaři pro potvrzení o zdravotní způsobilosti:
- nejdříve 6 měsíců a nejpozději v den dovršení 65 let věku
- nejdříve 6 měsíců a nejpozději v den dovršení 68 let věku
- každé 2 roky po dovršení 68 let věku

Řidiči starší 65 let musí mít při řízení vozidla u sebe doklad o zdravotní způsobilosti.Pokud jej u sebe nemají, ale jen ho zapomněli doma, hrozí pokuta 1 500 až 2500 Kč. Pokud doklad nemají vůbec nebo je propadlý, hrozí ve správním řízení pokuta 5 000 až 10 000 Kč a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Diskuze

Jaroslav - 25.08.2023 14:20:20
Pravdou je,že drzost,nemravnost,arogance a sprostota je čím dále tím více součástí prostředí,ve kterém žijeme bez ohledu na nějaké věkové hranice.Chyba je při výchovách v rodině,školách i všedním životě a následně ve vychovávajících.
Jaroslav - 25.08.2023 14:12:13
člověk se mění celý život a tím i jeho psychologické dospozice.Je nemravné a zločinné i od sdělovacích prostředků poukazovat pouze na důchodce.Svědčí to o mnoha morálních a odborných kvalitách těchto "nadlidí".

Český důchodce vjel na Slovensku přímo do cesty rozjetému kamionu. Ten octavii rozpůlil

Řidič škodovky z trosek vystoupil sám. Podle sociálních sítí jde o problémovou křižovatku
30.06.2020 15:15
|
4
Reklama

Důchodkyně nechala svého psa zavřeného na slunci v autě. Šla na návštěvu, zvíře se málem upeklo

Jsou i tací, kteří nechají v zaparkovaném autě dítě. V obou případech jde o trestný čin
08.06.2020 12:36
|
5

Důchodci si pletou brzdu s plynem. Toyota proto vymyslela nový bezpečnostní asistent. Bude i v Česku

Záměna dvou zásadních pedálů je v Japonsku nejčastější příčinou smrtelných nehod
10.02.2020 10:40
|
4

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV