Reklama
Řidičův chleba

Důchodkyně nechala svého psa zavřeného na slunci v autě. Šla na návštěvu, zvíře se málem upeklo

Jsou i tací, kteří nechají v zaparkovaném autě dítě. V obou případech jde o trestný čin
Zdroj: MP Ostrava/Facebook

V teplé části roku řeší policisté pravidelně případy psů nebo dětí ponechaných v autech na slunci. K dehydrovanému psovi vyjížděli minulý týden městští strážníci v Ostravě. Ležel na zadních sedadlech a jeho majitelka byla mezitím na návštěvě u vnuka, která se protáhla víc, než očekávala.

Strážníci dostali ohledně psa uzavřeného v autě, které stojí na slunci, informaci krátce před čtvrtečním polednem. Ukázalo se, že je v zaparkovaném autě asi tři hodiny a auto celou dobu stojí na přímém slunci. V příspěvku na facebooku, kde o případu ostravská městská policie informovala, stojí: „Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že pejsek není zjevně v pořádku, vykazuje známky dehydratace. Po otevření vozidla v něm strážníci naměřili teplotu téměř 60 stupňů.“ Pes po celou dobu neměl přístup k vodě ani čerstvému vzduchu.
Reklama

I dvojnásobný rozdíl teplot

Ve chvíli, kdy chtěli strážníci rozbít okno, aby psovi pomohli, dorazila na místo majitelka a auto otevřela. Strážníci v interiéru naměřili teplotu dosahující takřka k 60 stupňům. 74letá seniorka se prý zdržela na návštěvě u vnuka, což ji teoreticky může stát i pár let ve vězení. Ponechání zvířete v autě na slunci je totiž možné brát jako týrání s trestní sazbou až šest let za mřížemi. Případ má v tuto chvíli na stole správní orgán, který jej bude s důchodkyní řešit.

Na to, jak moc rozdílné teploty mohou být venku a uvnitř auta upozorňovali během loňského léta městští strážníci v Brně. Mluvčí strážníků Jakub Ghanem k tomu řekl: „Městská policie se informační kampaň rozhodla uspořádat proto, že řada řidičů si bohužel stále není vědoma vážného rizika, které v tomto počasí hrozí. V uzavřeném autě stojícím na slunci velmi rychle stoupá teplota, která za několik minut může narůst o desítky stupňů. Takové auto se pak stává ať už pro dítě nebo pro zvíře smrtelně nebezpečnou pecí.”
Reklama

Pozor na děti v autech

Za posledních pár let se v Česku stalo několik případů, kdy rodiče nechali své děti v rozpáleném autě a odešli. Například v roce 2017 nechala matka osmiměsíčního kojence v autě zaparkovaném na slunci a odešla hrát automaty. Strážníci miminko z auta dostali naštěstí včas.

Obdobný případ se stal i o rok později v říjnu, kdy bylo stále na slunci velké teplo u jednoho z brněnských nákupních center. Strážníci tam byli zavoláni k dítěti odloženému v autě, které už ani nereagovalo na volání lidí a strážníků. Ti proto rozbili okno a dítě dostali ven. Rodiče pak přiznali, že byli asi 20 minut nakupovat. Tehdy tříleté dívce se naštěstí nic nestalo a rodiče z trestného činu neobvinili. Pokud by státní zástupce shledal jinak, hrozil by jim až pětiletý trest za mřížemi. Ve zvláštních případech pak státní zástupce může navrhnout trest až osmiletý.

Ne tak dobře bohužel pak dopadl případ ze Slovenska z loňského roku. Matka tam nechala své dítě v autě a odešla do nemocnice na vyšetření. Když se vrátila, zjistila, že nedýchá. Dítě bez známek života odnesla do nemocnice, ale už mu nebylo pomoci.
Reklama

K selhání organismu dochází po pár minutách

Podle odborníků je dětský organismus extrémně náchylný na přehřívání. Proto by dítě nemělo v autě zůstat ani pár minut. Dětský organismus se přehřeje až pětkrát rychleji než ten dospělý, což znamená, že stačí jen pár minut a dítě může být v ohrožení života. Pootevřené okno nepomůže, řešením není ani parkování ve stínu. Auto je během chvilky jako skleník a v horku se v něm rychle nedá dýchat. Policisté ovšem důrazně radí, aby lidé v případech, kdy například na parkovišti najdou auto s dítětem nebo zvířetem uvnitř, vždy raději volali policii nebo strážníky ještě předtím než se sami pustí do rozbíjení oken.

V případě zvířat se může snadno stát, že dehydratovaný pes sebere poslední zbytky sil a vzhledem k rozrušení bude na zachránce agresivní. Navíc, majitel auta pak může požadovat uhrazení škody. Asistence policistů je tedy teoreticky nezbytná. Pokud ale vidíte díte nebo zvíře za oknem rozpáleného auta zjevně v posledním tažení, neváhejte a jednejte na vlastní pěst - za záchranu života rozbité okno určitě stojí.

Diskuze

Martin - 28.06.2021 12:35:10
Zavřít tu krávu do rozpálený trouby a nechat chcípnout
Filip - 22.06.2021 02:34:32
No prostě by to chtělo, aby za to začaly padat tresty "na tvrdo". Pár měsíců v kriminále by poučil nejen důchodkyni, ale měl by výchovný efekt i na ostatní.

Holčičce, které řidič BMW zabil rodiče, se lidé skládají na lepší život. Táta byl řidič kamiónu

Nehoda se stala na konci května. Auto se vlivem nárazu rozpůlilo ve dví. Tři lidé zemřeli
06.06.2020 08:48
|
99
Reklama

Malé dítě vypadlo během automobilové honičky z auta. Celé to natočil jeho strýc

Chlapeček v autě seděl na klíně svého otce. Náraz otevřel dveře a vymrštil jej ven
17.02.2020 17:45
|
0

Video: řidič se sám natočil, jak srazil na přechodu v České Lípě dítě. Udělal typickou chybu

Zraněný chodec skončil v nemocnici. Policie čeká na jeho lékařskou zprávu, podle které šoféra obviní
12.02.2020 19:45
|
0

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV