Reklama
Řidičův chleba

V nejhorším místě Česka došlo za půl roku ke 42 nehodám se zvířaty. Na pouhých 750 metrech silnice

Nejdražší jsou škody po srážce s divočákem. Podívejte se, kde si v Česku dát na zvěř největší pozor
Zdroj: Flickr.com

Počet srážek se zvěří neustále roste. Vnímá to jak policie, tak pojišťovny, které i kvůli stále rostoucím cenám aut vyplácí za takové nehody stále vyšší částky. Pojišťovna Generali dala dohromady takzvaný Srna index, který počítá výši škody na jeden kilometr sledované silniční sítě v konkrétním kraji a okrese. Díky těmto datům tak ví, kde ke srážkám se zvěří dochází statisticky nejčastěji, jaká auta mívají největší škody a také ví, s jakým zvířetem vyjde srážka nejdráž. Nejnákladnější bývají škody způsobené srážkou s divočákem. Nejvíce pak pojišťovna vyplácí majitelům vozidel z kategorie SUV.

Podle dat pojišťovny přesahuje průměrná výše škody 40 000 Kč. V posledních letech podle Patrika Nauše, ředitele likvidace pojistných událostí motorových vozidel Generali, stoupá výše pojišťovnou vyplacené částky po srážkách se zvěří. Za rok 2019 jen tato pojišťovna vyplatila motoristům na škodách způsobených střetem se zvířetem přes 430 milionů korun. To je oproti roku 2014 o 250 % více. Počet pojistných událostí se rovněž oproti roku 2014 zvýšil o 170 %. Data byla sbírána v období od října 2019 do března 2020.

Co je a jak funguje Srna index?

To označení indexu, tedy statistiky, je možná úsměvné, faktem ale je, že tento systém přináší řadu zajímavých odpovědí a vysvětlení. Index pracuje s daty Policie ČR a údajů Centra dopravního výzkumu (CDV). „Tento údaj (Srna index – pozn. redakce) vychází ze srovnání délky silnic III. a vyšších tříd, počtu nehod a celkové výše škody, která kromě poničeného vozu počítá i se škodou na zdraví, životě a dalším majetku spočítané podle metodiky CDV,“ vysvětluje Michal Bíl, expert na problematiku střetů se zvěří Centra dopravního výzkumu.
Reklama

Některé kraje nespolupracují

Problémy s hlášením sražených zvířat panují v Jihočeském (17 případů) a Plzeňském kraji (94 nehod). Tato krajská policejní oddělení nevedou tak podrobné statistiky, jaké dlouhodobě připravují jejich kolegové z ostatních krajů. S neúplnými daty z těchto krajů proto nelze počítat a tamní řidiči se tak na výsledky Srna indexu nemohou příliš spolehnout.

Nejdražší Praha, nejčastější Středočeský kraj

Pokud se podíváme jen na částky za škody po srážce se zvěří, drží si prvenství jednoznačně Praha. Z nasbíraných dat vyplývá, že škoda za střet se zvěří se sice snížila, ale pořád je nejvyšší z Česka. Ještě před půl rokem byla průměrná škoda za střet se zvěří 31 202 Kč/km. Nejnovější data částku snížila na 18 217 Kč/km. Následuje Středočeský kraj s 11 401 Kč/km a Zlínský kraj s 9 013 Kč/km. Pořadí krajů se tak proměnilo; zatímco za období duben–září 2019 byl na druhém místě Moravskoslezský a Ústecký kraj, nyní jsou tyto kraje co do výše škol na majetku a životech spíše průměrné.

Ovšem Středočeský kraj vede co do počtu srážek. Policie v tomto kraji za uplynulých šest měsíců eviduje 1 430 nahlášených nehod. Na druhém místě se umístil Ústecký kraj s 825 nehodami a v závěsu za ním kraj Vysočina, kde je evidováno 786 střetů se zvěří. Ovšem to jsou všechno jen střety, ke kterým policie byla přivolána. Dá se předpokládat, že konečné číslo je mnohem vyšší, řidiči policii nevolají v každím případě.

Pojišťovna Generali v rámci statistika také zjistila, jaké konkrétní úseky v Česku jsou výrazněji náchylnější k možnému střetu se zvěří. Suverénně nejrizikovějším úsekem je silnice I/13 mezi Bílým Kostelem nad Nisou a Rynolticemi. Došlo zde za půl roku ke 42 nehodám a celková výše škod se vyšplhala ke 2 937 000 Kč. A to vše jen na jednom 750 metrů dlouhém úseku. Kompletní přehled všech rizikových silnic najdete na webu srazenazver.cz.

Pozor na prasata v polích

Asi netřeba dodávat, že je obrovský rozdíl v tom, když srazíte zajíce a když divoké prase. Právě druhé jmenované zvíře je také nejčastější obětí srážek s auty. "Za uplynulé zimní období ve statistikách evidujeme jako nejčastější oběti srážek divoká prasata. Na jaře a v létě to bývají zase srnci,“ uvádí Michal Bíl z CDV.

Experti se shodují, že by si řidiči měli dávat velký pozor hlavně při jízdě kolem polí s obilovinami, řepkou nebo kukuřicí. Právě na takových místech se prasat pohybuje největší množství.
Reklama

Rizikové noční cesty

Z pohledu času jsou pak nejproblematičtější dvě hodiny před půlnocí a dvě hodiny po ní. Rizikové jsou také brzké ranní hodiny. Zvěř se často lekne světlometů auta, a buď zpanikaří a nelze tak předvídat to, jakým směrem se vydá. Druhou variantou je, že leknutím zůstane stát na místě. Třeba i uprostřed silnice. „Oproti zimním obdobím jezdí řidiči po zbytek roku obecně rychleji, s nižším stupněm předvídavosti (na silnici není sníh a je minimální riziko námrazy) a i to je důvodem narůstajících střetů se zvěří i navyšování rozsahu jejich následků,“ připomíná Patrik Nauš.
Reklama

Povinné ručení nestačí

Jak se zachovat a jak řešit střet se zvěří už jsme vás před časem informovali. Článek si můžete připomenout v přiloženém odkazu umístěném výše. Je štěstí, že většinou takový náraz odnesou jen plechy a tak je dobré vědět, jaké typy pojištění vlastně střet se zvěří řeší.

Všichni řidiči mají povinně ze zákona sjednádno povinné ručení, ale možná neví, že škodu po srážce se zvířetem povinné ručení neřeší. Buď je potřeba k němu mít sjednáno připojištění střetu se zvěří, které hradí škody do 100 tisíc, a to se spoluúčastí 1000 Kč. Nebo je nutné mít sjednáno havarijní pojištění, které už zahrnuje případnou srážku i s domácím zvížetem a škodu hradí absolutně. Důrazně ale doporučujeme si prostudovat podmínky těchtop ojištění jednotlivých pojišťoven. Některé mohou vyžadovat protokol od policie, která nehodu vyšetřovala.

Diskuze

Suditscher - 13.05.2020 13:22:00
marymary1@seznam.cz - V posledním odstavci části "Nejdražší Praha, nejčastější Středočeský kraj". "Suverénně ... "
petr - 13.05.2020 10:03:10
Kdyby mi utekl pes a pokousal někoho tak nesu zodpovědnost,tak proč ne myslivecká združení,zvíře je majetkem příslušné honitby.Měli by mít povinné ručení jako řidiči.

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7
Reklama

Elektromobily mají velmi nízké povinné ručení. Pro pojišťovny jsou přitom rizikem, bourají častěji

Za havarijní pojištění si jejich majitelé připlatí. Důvodem je i vysoká pořizovací cena
29.12.2019 14:42
|
8

Pojištění auta: Co všechno hraje roli při výběru a na co si dát pozor

Vybíráte pojištění pro nové auto? Přemýšlíte o změně starého pojištění? Nabídky se neustále vyvíjejí, proto se vám vyplatí se informovat o aktualitách a o faktorech, které ovlivňují cenu automobilového pojištění. Jaké produkty a služby se vám vyplatí a na co si při sjednávání dát pozor?
04.03.2019 06:00
|
3

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
3

Retro: Škoda 130 RS A5 byla okřídleným agresorem, který moc krásy nepobral. Vznikl jediný kus

Přísně aerodynamický sportovní prototyp sloužil jako pojízdná laboratoř závodních škodovek
09.03.2024 08:29
|
3
Reklama

Brněnský Motosalon trhal návštěvnické rekordy. V tlačenici na stánku CFMOTO se skoro nedalo dýchat

Čínský výrobce předvedl několik horkých novinek v čele s lehkým endurem 450MT
07.03.2024 12:02
|
0

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
4
Reklama
Autosalon TV