Reklama
Řidičův chleba

Mýtné pro starší auta za vjezd do centra Prahy bude až 2500 korun měsíčně, tvrdí ODS

Magistrát ale zatím nemá ze zákona právo mýtné v Praze zřídit. Musí se změnit legislativa
Zdroj: Tiskový servis ODS Praha

Často se říká, že strana, která postaví svůj volební program na pozitivních změnách v dopravě, vyhraje volby. Češi jsou totiž motoristický národ a všechna nová omezení a zákazy týkající se aut nesou velmi nelibě. Nejspíš i proto se pražská ODS rozhodla, že řidičům ukáže, jak špatně dělá automobilovou politiku magistrát pod vedením Pirátů. Jenomže ten se brání a tvrdí, že mýto sice v plánu je, ale zatím jde o hudbu budoucnosti, protože fakticky jej zavést ani nemůže. Nejprve by se totiž musely kompletně změnit zákony.

Ostrý příspěvek na facebooku

Začátkem června zveřejnila pražská ODS na svém oficiálním facebookovém profilu dlouhý status týkající se řidičů, magistrátu a hlavně zavedení mýtného systému. Už je jasné, že se mu do budoucna nevyhneme, ovšem jeho přesná podoba a datum spuštění jsou zatím ještě ve hvězdách.

ODS už ale nějaké informace zřejmě má, protože v příspěvku je mimo jiné uvedeno: „Piráti a koalice vládnoucí na pražském magistrátu bude od Pražanů nově i po započtení slevy pro rezidenty vybírat mýtný poplatek od 1 250 do 1 500 korun měsíčně, ale jen za předpokladu, že jejich vozidla vjíždějící do nové mýtné zóny v hlavní městě splní nejpřísnější emisní normy Euro 5 a Euro 6. Řidiči se staršími vozy si budou muset sáhnout do kapsy ještě hlouběji, a to až 2500 korun měsíčně. Počítá s tím klimatický plán, jehož součástí je zavedení mýta, který si schválili Piráti a vládnoucí koalice na pražském magistrátu.“

Reklama

Za každé překročení hranice 120 korun

Dále se v příspěvku pokračuje takto: „Podle zdrojů ODS koalice počítá s jednou ze tří variant pražského mýtného systému, která zahrnuje Prahu 1 a část Prahy 2 a Prahy 5. Součástí placené zóny má být i severojižní magistrála. Obyvatelé Prahy i mimopražští řidiči by za každé překročení hranice placené zóny platili mýtný poplatek v základní sazbě 120 korun, počítá se ale ještě s přirážkou podle emisní normy vozidla se spalovacím motorem. Podle toho, zda jsou řidiči rezidenty, či nikoliv, by pak měli nárok na slevu z poplatku. Ušetřeni od poplatků, ale nebudou ani vozidla na alternativní paliva. Na každodenní cestu do zaměstnání nebo školy v placené zóně tak při rozpočítání podle počtu pracovních dní ročně a po započtení slevy zaplatí 15 060 Kč až 18 072 korun za vjezd do zóny. Mimopražský řidič bude platit dvojnásobek.“

To jsou poměrně přesná čísla, která okamžitě vyvolala velké diskuze. Řada přispěvovatelů na facebooku psala, že je to právě ODS, která v posledních několika desítkách let nebyla schopná dostavět nebo alespoň začít stavět pořádný okruh kolem Prahy. Strana se ale dost ostře brání a neustále mluví jen o neschopnosti koalice a současného vedení Prahy.

Reklama

Magistrát to vidí jinak

Na příspěvek ODS jsme se zeptali na pražském magistrátu a žádali potvrzení nebo vyvrácení oněch tvrzení. Odpovědí od tiskového mluvčího pražského magistrátu Tadeáše Provazníka byla věta: „Podle současné legislativy nemá město pravomoc zavést mýtné na svém území.“

To před nedávnem v tiskové konferenci potvrdili jak pražský primátor Zdeněk Hřib, tak jeho náměstek Petr Hlubuček. Mýtný systém má být součástí Klimatického plánu hlavního města Prahy, který metropoli zavazuje k tomu, že do roku 2030 klesne uhlíková zátěž o 45 %. V rámci tiskové konference, která k tomuto tématu byla, otevřel primátor Prahy i jeho náměstek také otázku mýta.

Petr Hlubuček k tomu řekl, že s mýtem se počítá, stejně tak s rozšiřováním modrých zón a výstavbou parkovacích domů a parkovišť typu P+R. Potvrdil také, že k mýtu má Praha už hotovou studii a zdůraznil, že mýto bude zavedeno v takzvaných nízkoemisních zónách. Dodal také, že je pravdou, že stará auta neplnící nejnovější euro normy, jako příklad uvedl trabant, to budou mít dražší. Zároveň ale vyvrátil to, že by platili i řidiči bezemisních aut. Ti by tedy podle něj měli mít vjezd bez poplatků.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib pak dodal, že bez mýta nebude vůbec možné zkolaudovat pražský okruh, a proto bude nezbytně nutné, aby se Praha mýtu věnovala. Jedním dechem ale dodal, že v tuto chvíli na zavedení mýta nemá kvůli legislativnímu nastavení město žádnou pravomoc. Otázka mýta je tedy podle něj jen teoretická a je to téma spíše pro budoucnost.


Diskuze

Jura Jurax - 13.06.2021 12:14:08
Ano. A Pražákům do našeho městečka kdysi okresního zákážem vjezd vůbec pod pokutou 10 000. Smrdí tu a plaší sýkorky. Mohou chodit pěšky, městečko je nevelké.
Tomáš - 11.06.2021 22:04:01
Holt podlehli EKOterorismu

Komentář: Co by měl stát dělat pro karavanisty místo toho, aby části z nich zlevnil mýto?

Od ledna se v ČR výrazně snížilo mýto pro obytňáky nad 3,5 tuny. Jenže je potřeba úplně něco jiného
21.05.2021 20:00
|
3
Reklama

Výbuchy jsou u vodíkových aut pravidlem. Je to ale trochu jinak, než tvrdí některé mýty

Nádrže na vodík jsou testovány i pomocí střelby či simulace výbuchu. Vydrží opravdu hodně
29.04.2021 20:13
|
1

Praha už připravuje mýto za vjezd do centra. Nejvíce budou platit starší vozy a velká těžká SUV

Naopak nízkoemisní automobily by měly být poplatku zcela ušetřeny
08.07.2020 09:02
|
89

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV