Reklama
Řidičův chleba

Místo dnů klidně i pět týdnů. Prodlužuje se čekací doba na servisy, lidem totiž stárnou auta

Zatímco čekací doby na pořízení aut se zkracují, na servisní zákrok si nyní lidé počkají déle
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Se zdražením aut a vysokou inflací v posledních měsících cítí řada značek citelné ochlazení v zájmu zákazníků o nové vozy. Lidé i firmy šetří často právě na těchto velkých výdajích. Pozitivním efektem je, že se postupně zkracují čekací doby a není tedy nutné na nové auto čekat rok nebo i déle. Čím je ovšem vozový park starší, tím potřebuje víc servisních oprav. Některé servisy tak už nyní hlásí prodloužení čekacích lhůt.

Místo dnů týdny

Tuto komplikaci přiznal třeba nedávno u značky Dacia její český šéf Zdeněk Grunt. Během bilanční tiskové konference potvrdil, že v některých regionech můžou zákazníci čekat na objednaný servis i čtyři až pět týdnů, a to ještě nezačala sezona přezouvání pneumatik. Cílem značky je tuto dobu stáhnout na pět až deset dnů, ale k tomu bude potřeba posílit servisní síť. Nikoli počtem servisů jako takových, ale počtem servisních pracovišť v těch stávajících.

„Objednací lhůty se bohužel v současnosti u servisů natahují, což je způsobeno mimo jiné tím, že servisů je obecně málo, tím pádem je i malá profesionální konkurence,“ řekl Autosalonu jednatel sítě nezávislých autoservisů Quick Stop Car (QSC) Marek Zukal.

„QSC už nyní registruje enormní zájem flotilových správců, přičemž není ani tak velký tlak na cenu, ale především na rychlost servisního zákroku. Drtivá většina zpoždění je způsobena nabouráním dodavatelských řetězců, na řadu náhradních dílů se čeká podstatně déle než dříve, což je způsobeno nedostatkem dílů ve světě. Ve firmách některá vozidla často přesluhují a potřebují výrazně větší péči, než kdyby měly firmy své flotily složené z většího počtu nových vozů.“

Značkové servisy stíhají

Situace ale není dramatická plošně a řada servisů stále dokáže držet obvyklé čekací lhůty. „Většinu servisních požadavků u našich 13 značek, které máme v nabídce, dokážeme vzhledem k navýšeným servisním kapacitám uspokojit do jednoho týdne," říká ředitel obchodu a marketingu servisních služeb Louda Auto Pavel Boháč. „Jen výjimečně se může doba opravy prodloužit kvůli nedostatku některých náhradních dílů v případě pojistných událostí.“

„V servisech Volkswagen aktuálně máme přes 95 procent náhradních dílů skladem,“ potvrzuje i mluvčí českého zastoupení David Valenta. „Objednací doba na mechanické práce je v průměru jeden týden, ale samozřejmě se mírně liší partner od partnera a region od regionu. Taková situace představuje dlouhodobý stav a nepozorujeme v tomto ohledu žádné dramatické změny. Kapacity pro karosářské práce jsou samozřejmě nižší, a tak i objednací doba je delší. V době nejvyššího vytížení může dosáhnout až 30 dnů. I zde jde však o stav, který se nijak zvlášť neliší od normálu.“

Za poslední měsíce se čekací doby na servis nijak zásadně nezměnily ani u značky Peugeot. V průměru se čeká od jednoho do tří týdnů. „Záleží na konkrétním dealerovi – podle regionu, počtu mechaniků atd. a určitým způsobem to ovlivňují i sezónní faktory jako doba dovolených, přezouvání pneumatik, jarní/podzimní prohlídky atd. Co se týče problémů s dodávkami dílů, ty přetrvávají už přibližně dva roky, podobně jako výpadky v dodávkách nových vozů,“ popisuje mluvčí Radka Matthey.

Podobné je to i u značky Hyundai, jak dodává její mluvčí David Pavlíček: „Neevidujeme vážnější problémy a standardně jsme schopni zákazníka objednat na termín do pěti pracovních dní. Samozřejmě může nastat případ, kdy je oprava složitější a čeká se na díl, který není běžně k dispozici, ale to se jedná spíše o vzácnější případy.“
Reklama

Diskuze

Radek - 11.03.2023 15:39:42
S každou další generací jsou auta složitější a méně spolehlivá. Stojí za tím nesmyslný tlak ekopomatenců a ekonomické zájmy výrobců, ti nemají zájem na produkci aut co dlouho vydrží, profit je na servisu.
Petr - 10.03.2023 11:57:30
Nejsou mechanici. Kdo je šikovný a má možnost , jde dělat na sebe. Dále nejsou el.náhradní díly. Kdyby nová auta nebyla tak poruchová , tak by se čekačka zkrátila.

Nové servisní místo i vodíkový vůz. Mercedes-Benz Trucks má pro další roky ambiciózní plány

Jednička v dovozu nákladních automobilů bude chtít i letos obhájit své místo na trhu
02.03.2023 10:15
|
1
Reklama

Všechny servisní náklady u elektromobilů nejsou nižší. Pneumatiky opotřebují až o třetinu rychleji

Odborníci se shodují, že vyšší hmotnost nebo točivý moment mají podstatný vliv na životnost gum
16.11.2022 07:27
|
4
Reklama

Správné napětí baterie a vyvážená kola. Odborníci ze servisů radí, jak připravit auto na zimu

Vůz může v zimě zradit. Problém přitom vyřeší servisní prohlídka i zájem samotného motoristy
31.10.2022 13:34
|
1

Zjistit zbývající kapacitu baterie u ojetých elektromobilů zvládnete lépe sami než v servisu

Displej v autě ani diagnostika nejsou tak přesné jako test, který si může zkusit udělat každý sám
26.10.2022 13:24
|
4

Pražský dealer končí s prodejem vozů DongFeng, nabízí je se slevou. Z trhu ale značka neodchází

Čínské vozy z českých silnic nezmizí. Jednu novou značku bude prodávat i bývalý šéf Hyundai
26.03.2023 18:16
|
18

Ferrari či Bentley slouží v Česku jako služební vozy. Mají je realitky i veterinární ambulance

Průzkum ukázal, jaké firmy využívají také vozy značek Rolls-Royce nebo Lamborghini
23.03.2023 08:03
|
10
Reklama

Němci si udělali z dotací na elektromobily dobrý byznys. Vůz po půl roce prodají za vyšší cenu

Západní sousedé poznali odvrácenou stranu státní pomoci. Každá třetí Tesla už jezdí v zahraničí
14.03.2023 09:28
|
4

Zasáhněte proti zákazu spalovacích motorů, žádají vědci Fialu. Jinak bude doprava jen pro bohaté

Elektromobily nejsou tak ekologické, jak se zdá, upozorňují vědci v otevřeném dopise premiérovi
21.02.2023 12:30
|
29
Reklama
Autosalon TV