Reklama
Nová auta

Nové servisní místo i vodíkový vůz. Mercedes-Benz Trucks má pro další roky ambiciózní plány

Jednička v dovozu nákladních automobilů bude chtít i letos obhájit své místo na trhu
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz Trucks

Loňský rok byl pro Mercedes-Benz Trucks velmi úspěšný. Podle nových registrací nákladních automobilů, kterých bylo v Česku 8 563, se dovozce podílel na tomto celkovém čísle 21 %, když prodal 1795 vozidel. Oproti loňskému roku si tak polepšil o tři procenta. Informace uvedla společnost na tiskové konferenci.

Osvěta na středních školách i digitalizace systému

Pro zkvalitňování služeb je nutné mít více odborníků. Dovozce proto navázal spolupráci s řadou odborných škol a učilišť v Česku. Nabízí jim různé praxe a také šíří osvětu. Automechanici jsou cennými zaměstnanci a navíc si v tomto oboru mohou vydělat i slušné peníze. Na samotných praxích v servisech se žáci zapojují do běžného provozu, aby se dostali do kontaktu se stroji, které společnost používá. To jim umožní se seznámit s novými technologiemi a postupy. „Zakládáme si na tom, aby se studenti na praxích opravdu něco naučili. Bonusem je, když po dokončení studia chtějí nastoupit do našich servisů,“ dodal David Chleboun z Mercedes-Benz Trucks.

Kromě toho se Mercedes-Benz Trucks vydává také cestou zefektivnění servisních prací a podpory zákazníků. Telematická platforma Fleetboard tak neslouží už jen ke sledování pozice vozidel nebo přenosu zakázek, ale je nově používána také na sdílení dat z vozidel do servisní sítě. To umožňuje služba Uptime. Snadněji se tak dají plánovat například servisní práce nebo předcházet možným poruchám na cestách. Mimo to je v databázi vidět i například procentuální stav AdBlue a opotřebení brzdových destiček. Zákazník i servis mají tak dokonalý přehled o tom, jak na tom vůz je.

Nová výstavba nejen v Čechách

„Jednou z důležitých novinek je, že v souladu s koncernovou politikou dojde v polovině roku k přejmenování na Daimler Truck Česká republika,“ řekl Chleboun. To je však jediná velká změna, která se stane, služby i produkty zůstávají nadále stejné v rámci značek Mercedes-Benz a Fuso. K velkému kroku došlo také na Slovensku, z dosavadní společnosti Mercedes-Benz Slovakia se vyčlenila nová společnost Daimler Truck and Bus Slovakia. Na začátku roku došlo k zahájení výstavby nového sídla slovenského dovozce v průmyslové zóně u Sence.

Nové servisní a prodejní centrum vznikne u obce Velký Týnec. Po dokončení tu bude deset servisních pracovišť, montážní jámy a dvě diagnostická pracoviště. Pracovníci jsou v současné době školeni v pracovišti na Stodůlkách, aby se seznámili se všemi technologiemi a stroji. Počítá se s tím, že bude servis vybaven také na běžné opravárenské a údržbové práce, včetně 24hodinové asistenční služby. K dispozici budou i mobilní servisní vozidla a mobilní pneuservis. Spíše než otevírání nových menších servisních míst je na místě modernizace těch stávajících.

Leží budoucnost ve vodíku?

V případě nákladních vozidel není vývoj elektrického pohonu tak jednoduchý, přesto má Mercedes-Benz Trucks v nabídce již dvě elektrická nákladní vozidla eActros a eEconic „Chtěli bychom se v budoucnu dostat do bodu, kdy kratší vzdálenosti do zhruba 550 kilometrů budou obstarávat vozidla s čistě elektrickým pohonem, ale na delší trasy budou nasazeny už nákladní vozidla s vodíkovými články,“ uvedl David Chleboun. Problém však zatím tkví v tom, že po Evropě není dostatečná vodíková infrastruktura.

Pracuje se tedy na vývoji vozidla Mercedes-Benz GenH2, které se v současné době testuje na polygonu i na veřejné komunikaci. Cesta vodíku by některým zákazníkům mohla přinést atraktivní kompromis v podobě delšího dojezdu, flexibility a kratší doby čerpání paliva. Cílem vývoje je, aby vůz dokázal ujet 1000 a více kilometrů. Pokud se vše povede, model by se do sériové výroby mohl dostat už za tři až čtyři roky.
Reklama

Diskuze

Karel - 02.03.2023 22:57:34
vtipné že v MB obevili vodík :D :D Hyundai má už Vodíkoví trak ve vyvoji pred x Lety :D :D takže bude promyslenejsí levnejsí a rozšírenejší. Je smutne jak si evroa nechava nakopat od korejcu a ciinanu,,,,,

BMW i Mercedes přestávají do svých vozů montovat blinkry. Jejich řidiči je nepotřebují

Němečtí výrobci luxusních aut uzavřeli dohodu o racionalizaci výrobních nákladů. Zákazníci ji vítají
31.12.2022 09:17
|
137
Reklama

Mercedes má nový rekord v dojezdu. Elektrický speciál urazil podobnou vzdálenost jako auto na naftu

Mercedes-Benz Vision EQXX jel z Německa do Velké Británie. Měl velmi nízkou spotřebu
24.06.2022 15:38
|
0

Konverzovali jsme s novým Mercedesem EQB. Co odpověděl na naše všetečné otázky?

V novém dílu Autosalonu Tereza nezvyklým způsobem otestuje rodinný elektromobil od Mercedesu
04.04.2022 09:40
|
1

Nezávislé testy a QR kód na štítku. Při výběru pneumatik se nevyplatí koukat jen na cenu

Důležitými parametry pneumatik jsou hlučnost, spotřeba paliva a především jejich rozměr
27.03.2023 15:27
|
0

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3
Reklama

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1
Reklama
Autosalon TV