Reklama
Testy

Elektrické dodávky mohou být zajímavými partnery pro podnikatele, ale do českých rodin se nehodí

Vyzkoušeli jsme různé druhy a velikostí osobních i užitkových dodávek jezdících na elektřinu
Zdroj: Ondřej Liling

Éra elektromobility už začala. Vždyť v podstatě každé druhé nové auto je buď čistě elektrické nebo nějakým způsobem elektrifikované. "Bateriový virus" se ale z běžných automobilů přenesl i do segmentu užitkových vozů, kde se šíří velmi rychle. V podstatě už všechny velké značky mají svou elektrickou dodávku. Například bývalý koncern Stellantis, do kterého patří mj. Citroën, Peugeot, Fiat a Opel, se zcela vzdal spalovacích motorů a nahradil je elektrickým pohonem. Ostatní automobilky tak radikální krok zatím neučinily, ale též na trh uvedly elektrifikované verze svých modelů.

Nám se podařilo do redakce několik takových elektrických dodávek dostat a řádně jsme je otestovali. Vybrali jsme si užitkové vozy s různou velikostí kabiny i nákladového prostoru a také s rozdílným zaměřením. Pointou tohoto článku je objasnit, k čemu vlastně taková auta slouží. A i když jsou na první pohled pro běžné řidiče zbytečná, podnikatelům a firmám mohou být užitečná. 

Proč dávají elektrické dodávky smysl?

Užitkové vozy jezdící na elektřinu jsou mezi automobilisty velmi ožehavé téma. Mnoha řidičům přijdou zbytečné, většinou kvůli jejich omezenému dojezdu na jedno nabití a maximálnímu povolenému zatížení nákladem. Především pak v přímém srovnání se sourozeneckými modely, které pohání spalovací motor, vypadají zcela neprakticky. Ovšem je potřeba přehlédnout technická data a nakouknout do reálného světa.

Velká část dodávek se pohybuje po městech nebo v jejich blízkém okolí. Podle statistik kurýrní společnosti GLS v Praze řidič najezdí okolo 40 až 50 kilometrů. V ostatních regionech to je zhruba 100 až 150 km. Podobně na tom jsou i hotelové shuttle služby, rozvozy jídla a podobně. Při pohledu na tato data je jasné, že užitková auta s dojezdem okolo 200 kilometrů mohou být pro podnikatele a firmy zcela dostatečná. Je tu ale jeden malý háček, spousta automobilek nabízí i e-dodávky převlečené za rodinná MPV. Krásným příkladem jsou právě značky Citroën, Peugeot nebo Opel. V tomto případě jsme nad jejich využitelností dost dlouho přemýšleli. 

Přehled námi testovaných elektrických dodávek různých velikostí a jejich výhody a nevýhody naleznete pod tímto článkem. Stačí kliknout na červené tlačítko "Prohlédnout".  
Reklama

Diskuze

PICHAV - 19.12.2022 16:15:35
OBJEDNAL JSEM SI ELEKTRICKOU DODAVKU PIZZY !!!! PO ZASUNUTI DVOU ELEKTROD !!!! DO TE PI !!!! ZZY SKAL JSEM NAMERITELNOU ELEKTRINU !!!! SMYSL TO TEDY EVIDENTNE MA !!!! A TO ZVLASTE KDYZ SI JI OBJEDNATE 22.KVETNA KAZDY ROK !!!! SVATEK BITCOIN PIZZA
baterkový tranzit nedáva smysl - 19.12.2022 15:44:53
elektrické dodávky smysl opravdu nedávají. Prodej e berlinga a partnera se propadl na nulu. Jiní zákaznící než autosalony jako dobrovolně povinný odkup nejsou. Zato toyotě se zvedli prodeje o 100%. Zbytečný podplacený článek.

Budou malé dodávky už jen do zásuvky? František hledá odpověď s Citroënem ë-Berlingo

Zdá se, že doba, kdy bude na výběr mezi spalovacím a elektrickým motorem, se blíží ke konci
08.02.2022 17:19
|
3
Reklama

Devítimístné kosmické MPV Hyundai Staria míří na český trh. Ceny startují už pod 900 tisíci korunami

Osobní verze Tour je nabízena ve čtyřech výbavových stupních vždy s motorem 2,2 CRDi o výkonu 130 kW
01.02.2022 16:31
|
13

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0

Český závodník Filip Mareš vyměnil Škodu Fabia za novou Toyotu GR Yaris Rally2

V Plzni se poprvé objevil nejnovější rallyový speciál od Toyoty. Bude s ním jezdit český talent
04.04.2024 18:25
|
0
Reklama
Autosalon TV