Reklama
Testy

Elektrické dodávky mohou být zajímavými partnery pro podnikatele, ale do českých rodin se nehodí

Vyzkoušeli jsme různé druhy a velikostí osobních i užitkových dodávek jezdících na elektřinu

Ford E-Transit

Zdroj: Robin Běhal

Začněme vůbec největší elektrickou dodávkou, kterou jsme zatím měli možnost otestovat. Ford E-Transit vychází z běžného spalovacího užitkového vozu, jen ho místo naftového motoru pohání elektromotor umístěný na zadní nápravě. Ten disponuje výkonem 184 koní a energii čerpá z akumulátoru o kapacitě 68 kWh. Podle tabulek by tato kombinace měla vystačit na dojezd kolem 310 kilometrů. Realita byla "malinko" jiná, obzvlášť když jsme elektrický Transit pořádně naložili. Nicméně vždy jsme s ním dokázali ujet více než 220 kilometrů. 

Jde o opravdového giganta, který pojme obrovské množství nákladu. Dokonce jsme v něm bez problémů převezli největší produkčně vyráběnou terénní čtyřkolku Polaris Sportsman 1000 XP S, která váží přes půl tuny nebo jsme s ním odstěhovali veškerý nábytek ze středně velkého pražského bytu. 

Výhody a nevýhody

Ford E-Transit je dostupný v několika možných variantách, podobně jako jeho sourozenec se spalovacím motorem. Majitel si tak může kombinovat různé délky a výšky karoserie nebo si objednat pouze podvozek s kabinou, což je především pro podnikatele a firmy obrovské plus.  

Mezi další velké výhody bezpochyby patří skvělé jízdní vlastnosti, kterými Transit převyšuje většinu podobných dodávek. Díky elektrickému pohonu je vůz krásně kultivovaný a v nízkých rychlostech mu nechybí dynamika. Pochválit musíme i moderní interiér s obrovským dotykovým displejem, který má v sobě zabudované velmi zajímavé funkce. 

Hlavní nevýhodou elektrického Transitu je jeho pořizovací cena, která s daní překračuje 1,7 milionu korun. Jinak se ale další negativa hledají opravdu těžko. Dokonce i ten dojezd je na takto velkou dodávku opravdu slušný. 

Využití

Z našeho pohledu je Ford E-Transit ideální pro služby typu Česká pošta, DHL, PPL, GLS a nebo jakékoliv kurýry, kteří vozí rozměrné zboží po městě. Využití by se určitě dalo najít i u "stěhováků". Nicméně nejde o ideální vůz na stavby, kde by musel tahat hromadu těžkého materiálu. 
Reklama

Opel e-Zafira Life

Zdroj: Robin Běhal

Teď trošku změníme zaměření a podíváme se na osobní verzi elektrické dodávky Opel Zafira-e Life. Má osm míst k sezení a nabídne opravdu luxusní interiér. Velký elektromobil se vyrábí společně s Peugeotem e-Traveller a Citroënem ë-SpaceTourer. Všechny modely pohání stejný elektromotor na přední nápravě s výkonem 100 kW (132 koní) a baterie o kapacitě buď 50 nebo 75 kWh s dojezdy dle WLTP až 231 nebo 330 kilometrů. 

Podobně jako všechny dodávky je elektrická Zafira k mání v různých délkách karoserie (L1, L2 a L3). My jsme měli možnost otestovat nejdelší možnou variantu, která byla vybavena nejvyšším stupněm výbavy s osmi koženými sedadly. 

Výhody a nevýhody

Po nastartování řidiče samozřejmě čeká naprosté ticho, které při akceleraci nejprve ruší jemný hvizd elektromotoru a ve vyšších rychlostech aerodynamický hluk proudícího vzduchu, který je u takových vozů obvyklý. Kvůli vyšší hmotnosti je dobré počítat s vlažnější akcelerací. V nízkých rychlostech potěší téměř okamžitý nástup maxima točivého momentu 260 Nm.

Auto v nás ale zanechalo velmi pozitivní dojem. Bylo snadno ovladatelné a zdálo se, že nejen dobře tlumí rozbité vozovky, ale zároveň se nebojí ani zatáček. Baterie uložené pod podlahou totiž přispívají ke snížení těžiště a tak 300 kg hmotnosti navíc, alespoň z řidičského hlediska, není tolik cítit. Potěšil nás také luxusní interiér s pohodlnými koženými sedadly. 

Mezi nevýhody bychom určitě zařadili spíše podprůměrný dojezd na jedno nabití, který obzvlášť na dálnici doslova mizel před očima či dost vysokou cenovku (námi testovaná verze stála 1,9 milionu Kč), za kterou se dá v dnešní době pořídit prémiové SUV. 

Využití

Elektrický Opel Zafira Life je určen spíše pro movité rodiny s více dětmi, které potřebují nějaké velké přibližovalo do města. Zafira by ale mohla najít využití i v taxikářských/hotelových službách, například jako shuttle bus z letiště do centra města. 
Reklama

Opel Combo-e Van

Zdroj: Robin Běhal

U dodávek koncernu Stellantis ještě chvilku zůstaneme, jelikož se nám do rukou dostal i nejmenší model z elektrifikované rodiny. Tím byl Opel Combo-e v užitkové verzi Van. Tento elektromobil má elektromotor o výkonu 100 koní, který čerpá energii z 50kWh baterie. Podle výrobce by měl na jedno nabití ujet 275 kilometrů. My jsme se bohužel k takto vysokému číslu nedostali. S Combem jsem totiž jezdili v mrazivém počasí. Nicméně i tak jsme se v podstatě vždy dostali k hranici 200 kilometrů, což u takového auta určeného pro rozvážení lehkého nákladu po městě bohatě stačí. 

Výhody a nevýhody

Podobně jako větší Zafira se i Combo-e skvěle řídilo a mělo velmi komfortní podvozek. Dodávka byla překvapivě svižná a statečně maskovala váhu těžkého akumulátoru umístěného v podlaze. Námi testovaná verze měla 5palcový dotykový displej s funkcí Android Auto a Apple CarPlay, což je u užitkového vozu velké plus. Nechyběl ani volič jízdních režimů či klimatizace. Co se týče nákladového prostoru, byl velmi chytře řešený. Sedačka spolujezdce se dala zcela sklopit a v dělící přepážce se nacházel prostor, kterým se prostrkují dlouhé předměty.

Jako mínus bychom mohli opět zmínit vysokou pořizovací cenu, pouze jednu velikost karoserie a necitlivé ovládání brzd. 

Využití

Právě Opel Combo-e Van nám přijde jako nejvíce smysluplná elektrická dodávka, jelikož její možnosti využití jsou opravdu rozsáhlé. Nejvíce jí podle našeho názoru využijí roznáškové služby potravin či jídla (viz Rohlík či Košík), které přesně tyto velikosti užitkových aut využívají.  
Reklama

Renault Kangoo Van E-Tech

Zdroj: Robin Běhal

Od kategorie malých dodávek ještě odcházet nebudeme, protože se nám v redakci objevil i přímý konkurent modelu Opel Combo-e Van, a to nový Renault Kangoo Van E-Tech, který ve verzi se spalovacím motorem vyhrál titul „International Van of the Year 2022“. Francouzská dodávka k pohonu využívá o 10 koní slabší elektromotor (120 koňských sil) a menší 45kWh baterii. Nicméně díky úspornějšímu motoru ujede na jedno nabití podle WLTP v podstatě stejně jako Opel, a to zhruba 300 kilometrů. Podobně jako u Comba se ale reálný dojezd od toho tabulkového o 50 km lišil.

V podstatě stejně je na tom byl i interiér, který měl velmi shodnou výbavu. Renault nám ale připadal modernější a měl hezčí dotykový displej, navíc se zabudovanou navigací. Na druhou stranu, Kangoo je v základu o zhruba 100 tisíc korun dražší.

Výhody a nevýhody

Elektrické Kangoo sice nemělo takový výkon jako jeho sourozenec se spalovacím motorem, ale jeho dynamika nebyla špatná. Jízda byla příjemně kultivovaná a pohodlná. Velkou pochvalu zaslouží strmé a přesné řízení, díky kterému byla jízda s elektrickou dodávkou zábava. 

Obrovské plus od nás dostává řešení nákladového prostoru. Opel měl pouze malý průchod v přepážce mezi kabinou a "kufrem". Renault to vyřešil opravdu šalamounsky a namísto překližky použil otevírací klec, která se dala po sklopení sedadla spolujezdce otočit o 90 stupňů, čímž vznikla spousta místa pro rozměrný náklad (viz foto v galerii). 

Pokud bychom měli určit, v čem byl Renault oproti Opelu horší, tak v akceleraci. Kangoo je jednoduše línější. Na druhou stranu se nám s ním celkově lépe jezdilo a přišlo nám ve všech ohledech propracovanější. 

Využití

Teď se budeme opakovat, protože jde o stejný typ dodávky, jako před zmiňovaný Opel Combo. Proto i jeho využití je naprosto stejné. Takže i Kangoo se nejvíc hodí dovážkovým službám nebo kurýrům s menším zbožím. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV