Reklama
Retro

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nedávno představná Škoda Fabia čtvrté generace automaticky vyvolala i vzpomínku na její předchůdkyně. Fabia byla ve své první generaci představena v dávném roce 1999, když navázala na modely Favorit a Felicia, jejichž kořeny sahají do 80. let minulého století - ostatně, odkazovala na ně i počátečním "F" ve svém názvu. Stala se zároveň prvním škodováckým modelem ze segmentu B, který vznikl již plně v režii koncernu VW.

Rozkaz zněl jasně: Malé, ale konzervativní auto

Auto bylo postaveno na v té době nejmodernější koncernové platformě pro malá auta, která měla označení PQ24. Designéři dostali při tvorbě relativně volnou ruku, ale také striktní požadavky dané použitou platformou zejména, pokud šlo o rozměry. Jejich úkolem bylo nakreslit moderní, ale zároveň relativně konzervativní malé auto.

Šéfem designu automobilky byl tehdy Dirk van Braeckel, funkci koordinátora designu exteriéru zastával Václav Capouch, který předtím doprovázel do výroby „Bertoneho“ Favorit i jeho nástupce, model Felicia. Vedle něj, Belgičana Luca Donckerwolka a Brazilce Raula Pirese na interiéru pracoval například Kanaďan se slovensko-českými kořeny Martin Uhlárik. Výsledná podoba Fabie se rodila ze tří rozdílných návrhů, na kterých samostatně pracovali tři zmiňovaní designéři: Capouch, Donckerwolke a Pires.

I když se všechny tři designové návrhy první Fabie podstatně lišily, jedno měly společné: v zadní části střechy a oblasti zadního okna byla karoserie výrazně oblejší než v konečném provedení. Vypozorovat lze i několik dalších společných prvků jako například čistou linii boků s výrazným prolisem, táhnoucím se od předních až k zadním světlometům.
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto
Reklama

Vítězství v rytmu samby

Původně měli všichni tři designéři volnou ruku, ale postupně přicházely připomínky od vedení automobilky. Jednou z nejzásadnějších, ale logických, která se objevila až po čase, byla myšlenka provázat design nové Fabie s již existující Octavií a tak stvrdit nový designový jazyk celé automobilky.

Proto dostala Fabia svou charakteristickou čelní masku a ze stejných důvodů nakonec z interní soutěže vzešla nakonec vítězně verze Brazilce Raula Pirese, která se také následně realizovala v sériové výrobě.

Česká Fabia mexickým volkswagenem?

Zajímavé je, že již při návrhu první Fabie se jednoznačně uvažovalo o tom, že bude závodit ve WRC. Proto bylo jedním z úkolů dostat auto přes hranici čtyř metrů, která byla tehdy homologační podmínkou. Tento úkol dostal na starost Daniel Petr: "Pro výchozí verzí "véercéčka", tedy sportovní RS, musel být přepracován přední nárazník, který byl nakonec u RS oproti standardnímu provedení o kyžený kus delší."

Při této příležitosti navrhnul Petr i další dvě verze, o kterých se mnoho neví: provedení GTC Coupé a GTC Roadster. Už tehdy ale bylo jasné, že budou jen designérským cvičením - na rozdíl od verze kombi a nakonec i od sedanu.

S modelem se stupňovitou zádí se do poslední chvíle nepočítalo. Ten navázal na designovou studii z dob modelu Favorit. V té době se totiž kapitánům automobilky jevila kategorie malých sedanů jako perspektivní - koncern VW měl dobrou zkušenost se španělským Seatem Cordoba a nakonec i vlastním Polem se stupňovitou zádí.

Existovaly však také ​​skici Fabie pro reálně zamýšlenou výrobu pod značkou Volkswagen. "Koncern totiž koketoval s myšlenkou, že by se v této variantě model vyráběl a prodával v Mexiku, " uzavírá Daniel Petr. Fabia první generace nakonec vznikala výlučně v Česku a pod českou značkou.
Reklama

Diskuze

Osas - 16.05.2021 19:51:04
Žádné La Paz v Brazílii neznám. Nejznámější La Paz je v Bolívii, kde je dokonce jedním z hlavních měst. Nicméně, jak bývá ve španělsky mluvících zemích zvykem, sdílí tento název města více měst v Mexiku. Zato v Brazílii se mluví portugalsky.
Jan Hanysek - 16.05.2021 18:10:16
Já mám ve Fabii motor z Mexika. Kupodivu i po 16 letech dvoulitr spolehlivě slouží :-)

Zahraniční média novou Škodu Fabia vesměs chválí. Přesto se nad jednou věcí podivují

Malé auto z Mladé Boleslavi zaujalo novináře z jiných zemí. Jejich reakce se většinou shodují
12.05.2021 08:11
|
41
Reklama

Na tyto ojetiny pozor. Německý ADAC je označil jako nejporuchovější auta na tamních silnicích

Mercedes třídy E i Hyunda i20 – statistiky německých žlutých andělů vydaly vozy, které nejvíc zlobí
09.05.2021 18:40
|
4

Škoda Fabia Pick-up mohla jít ve stopách užitkové verze Favorita a Felicie. Zůstalo jen u konceptu

Zadní náprava měla zvládnout zatížení jedné tuny. Do ložné plochy se mezi kola vešla europaleta
24.02.2021 15:24
|
4

Komentář: Zakažme předjíždění kamionů, zdraví je důležitější než včasné doručení zásilky

Vztah mezi řidiči osobních aut a šoféry kamionů se blíží nevraživosti mezi automobilisty a cyklisty
25.01.2023 09:30
|
112

Retro: Dovoz Daewoo Racer do Československa byl typickým příkladem socialistického kočkopsa

Kostrbatá obchodní transakce mezi Libyí, Jižní Koreou a ČSSR rezultovala ve 3000 Daewoo v Mototechně
21.01.2023 09:40
|
15
Reklama

Retro: Prezidentské limuzíny byly poplatné době i jejich pasažérům. Kdo měl ZiS a kdo ZiL?

Nejvyšší muži v zemi byli patrioty i sluhy cizích mocností. Podle toho to v garážích vypadalo
14.01.2023 08:34
|
1

Pavla Lišku silná pracovní čtyřkolka nadchla. Že byl celý od bláta šlo absolutně mimo něj

Známý dobrodruh se práce v lese nebojí a s pořádnou mechanizací od Yamahy to šlo ještě lépe
13.01.2023 19:30
|
0
Reklama
Autosalon TV