Reklama
Nová auta

Zahraniční média novou Škodu Fabia vesměs chválí. Přesto se nad jednou věcí podivují

Malé auto z Mladé Boleslavi zaujalo novináře z jiných zemí. Jejich reakce se většinou shodují
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Škoda Fabia se minulý týden představila světu při online premiéře z pražského Centra moderního umění DOX. Kromě toho, že logicky spustila lavinu detailních zpráv v tuzemských médií, komentují její šance i zahraniční média, která mají od mladoboleslavské automobilky patřičný profesionální odstup. Vybrali jsme pár nejzajímavějších názorů a postřehů, neboť v obecné rovině se představení novinky točí hlavně kolem technických parametrů a technologií, čemuž jsme se již sami opakovaně podrobně věnovali.

"Chlapče, chlapče, ty jsi ale vyrostl", říká AMS

Renomovaný německý časopis Auto motor und sport (AMS) se v souvislosti s novou fabií hned v titulku ptá, zdali je to stále ještě malé auto a uvádí, že se vlastně jedná o vůz skoro o kategorii větší. Škoda dle AMS u svého nejmenšího modelu hodně přidala a jak je jejím tradičním zvykem, koketuje s novou fabií zase se segmentem výše.

To konkurenční Autobild vyzdvihuje zejména nový interiér a digitální přístrojový štít. Podle něj nepřináší design fabie zvenku žádná velká překvapení, hlavní novinky by měl zákazník  hledat uvnitř. Přesto i Autobild zmiňuje nárůst rozměrů do všech směrů a fakt, že poprvé je fabia delší než 4 metry, čímž překonává i VW Polo. Stejně tak porovnává objem kufru 380 litrů s VW Golf. 

Britský Autoexpress v souvislosti s novou fabií připomíná, že dosavadní generace byla pro zákazníky racionální volbou, jež nabízela dost prostoru, ale méně zábavy za volantem ve srovnání s Fordem Fiesta. To se prý škodovky nyní snaží také změnit. Upozorňuje také, že prodloužený rozvor (+94 mm) nové fabie je s hodnotou 2564 mm delší, než měla první novodobá Škoda Octavia z roku 1996, nicméně stejně je to o 19 mm méně, než má aktuální Renault Clio, se kterým také o 11 litrů prohrává v základním objemu kufru.

Rekordně nízký odpor vzduchu

Auto motor a sport poměrně detailně zmiňuje i mezi malými vozy rekordně nízký odpor vzduchu cw=0,28, který stojí za úsporou paliva až 0,2 l/100 km. Dosaženo toho bylo mj. díky aerodynamickým kolům Proxima a Procyon a celkově vytrvalou prací během vývoje vozu. Ta trvala přes 3,5 roku a bylo realizováno přes 3000 počítačových simulací.

Také britský Autocar zmiňuje výrazný pokles hodnoty cw, a to z původních 0,32 na 0,28, což při rychlosti 75 mph (120 km/h) znamená pokles CO2 emisí o 5 g/km.

Chybějící hybridní technika i turbodíra tříválce

Autobild do svého obsáhlého článku začlenil i svoje první jízdní dojmy s maskovaným prototypem. Chválí podvozek pro jeho komfortní naladění, avšak kritizuje projev tříválcového motoru 110 koní, který v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG vykazuje citelnější turbodíru, která je patrná při různých rychlostech.

Auto motor und sport se v oblasti pohonných jednotek podivuje nad tím, že vůz nové generace, který by měl být v prodeji po poměrně dlouhou dobu, nepočítá s hybridní technikou. To, že se Škoda vzdala u malých aut dieselů, je pochopitelné, ale přístup k pohonným jednotkám nové generace fabie považuje AMS za konzervativní podobně, jako byl facelift Kodiaqu.

Tématu motorů se věnuje i Autoexpress. V souvislosti s mild-hybridní technikou dokonce upozorňuje na rozdílná tvrzení šéfa vývoje podvozku a agregátů Martina Hrdličky, který řekl, že je firma "připravena" tyto asistované pohonné jednotky u fabie použít, a šéfa projektu Jiřího Dytrycha, který sice zmiňuje četné debaty na toto téma, ale potvrzuje finální rozhodnutí tuto techniku do Fabie nedávat, a to s ohledem na cenu, která by pak už nebyla pro zákazníka tak příznivá. Autoexpress rovněž s odvoláním na Jiřího Dytrycha vysvětluje, proč není v plánu sportovní verze RS.

Její absenci zmiňuje i Autocar, který konstatuje, že nejvýkonnější a nejsportovnější fabií tak bude 1.5 TSI ve výbavě Monte Carlo, která přijede později.
Reklama

Diskuze

Berry - 27.08.2021 08:29:02
Jestli Škoda bude takto pokračovat dál dopadne za pár roků s prodeji jak v Čině letos a v Rusku příští rok. Obyčejní lidé nejsou stádo a mají svůj rozum a ví co chtějí. Zatím vlastníme 3 x vůz Škoda a v budoucnu nevim kdo je nahradí.
Berry - 27.08.2021 08:26:00
Jestli Škoda bude takto pokračovat dál dopadne za pár roků s prodeji jak v Čině letos a v Rusku příští rok. Obyčejní lidé nejsou stádo a mají svůj rozum a ví co chtějí. Zatím vlastníme 3 x vůz Škoda a v budoucnu nevim kdo je nahradí.

Škoda Fabia čtvrté generace se odmaskovala. Bude se prodávat od 329 900 korun

Prodejci začínají přijímat objednávky, uvedení na trh je plánováno koncem léta
04.05.2021 19:15
|
17
Reklama

Nová Dacia Logan je dvakrát dražší než před deseti lety. Levnější jsou dva hyundaie nebo Škoda Fabia

Dacia uveřejnila ceník nového Loganu. Základní verze se na českém trhu prodává od 304 900 Kč
30.04.2021 14:41
|
6

Velká dotyková obrazovka a manuální ovládání topení. To jsou highlighty interiéru nové Škody Fabia

Zdlouhavý striptýz nejočekávanější novinky letošního roku pokročil do další fáze
29.04.2021 17:20
|
3

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
2

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
3
Reklama

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV