Reklama
Nová auta

Z trhu mizí levná auta. Na dražších sice vydělají automobilky víc, ale lidé je přestávají kupovat

Na řadu aut se čeká i přes 12 měsíců. Proto se pokles zájmu o nové vozy projeví až příští rok
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Jakkoli to o předvánočních víkendech v obchodních centrech nevypadá, lidé i firmy začínají šetřit a odkládají nákup nového auta. Zatím nejde o zásadní trend, ale některé značky pokles připouštějí, někdy i dost citelný.

Dárky ano, auto ne

Jednou z hlavních příčin je ekonomická situace. Dárky si lidé odepřít nechtějí a často ani nemusejí, velké investice typu auto ale část z nich odkládá. Nejde jen o specifikum českého trhu, změna chování zákazníků je vidět i v sousedním Německu.

Příští rok může být v tomto směru kritický. Přispívá k tomu i skladba nových aut. Pod tíhou emisních omezení a pokut, ale i kvůli vlastnímu zisku automobilky upřednostňují větší a dražší auta, především elektromobily a velká SUV. Když se prodá méně menší a levnějších aut, na příjmech výrobců to příliš vidět není. Podle studie společnost EY dosáhla většina světových automobilek za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně rekordních tržeb i zisků. Aut se sice prodá méně, ale když jsou dražší, je na nich i větší zisk.


Druhé pololetí letošního roku přineslo pro některé české importéry pokles objednávek. Právě tohle číslo lépe popisuje situaci na trhu a zájem zákazníků než statistika prodaných nebo zaregistrovaných vozů. Ta není tak vypovídající, protože na řadu aut se čeká několik měsíců nebo i déle než rok a dodávky chodí velmi nepravidelně. U některých modelů by dealeři dokázali prodat i víc aut, kdyby je měli.

Vystihuje to třeba David Haidinger z BMW: „Pokles nepociťujeme, aktuálně jsme na téměř totožných číslech jako v letech 2021 a 2020. Některých modelů bychom dokázali prodat dokonce ještě víc, ale narážíme na omezení v počtu přidělených kvót,“ řekl.

Z trhu mizí levná auta

Auta sice zdražují obecně, ale v segmentu těch menších a lidových, kde jsou zákazníci citlivější na zvýšení ceny o každou tisícovku, je to pro normální lidi o to bolestnější. Třeba takový Ford Focus Combi letos přidal na ceně z původních 515 900 Kč na 569 900 Kč. Citelné zdražení o 54 tisíc způsobil fakt, že už se neprodává základní verze. A třeba takový městský Hyundai i20 už nelze koupit pod 300 tisíc Kč. Levná auta zkrátka mizí jako pára nad hrncem a řadě motoristů, kteří jezdí jen občas a jen krátké cesty třeba na chatu, zbydou výhledově oči pro pláč.

Dlouhé čekání

Některé značky, které mají výrobu zajištěnou, dokonce evidují růst poptávky, protože se k nim zřejmě přesunula část zákazníků, která peníze má a nechce čekat dlouhé měsíce. To je případ třeba značky Kia, která ve třetím čtvrtletí eviduje meziročně nárůst objednávek o 20 %. Podobně David Pavlíček z Hyundai tvrdí: „Celkový objem objednávek se u nás výrazně nemění, pouze se mírně navýšila poptávka fleetových zákazníků na úkor těch privátních.“

Další značky ale pokles zájmu připouštějí. „V druhém pololetí zaznamenáváme mírný pokles objednávek, a to zejména nyní, v posledních měsících roku, které bývají tradičně prodejně velmi silné,“ říká David Valenta za značku Volkswagen. „Pokles je na úrovni 5,9 procenta pod minulým rokem. Nelze to však vztáhnout na celé naše produktové portfolio. Pokles způsobují především modely, u kterých stále ještě přetrvávají výpadky v dodavatelském řetězci a jejich dodací lhůty jsou delší, případně je nelze přesně zaručit. U nich zákaznické poptávky párujeme s potvrzenou výrobou a nad její rámec objednávky nemůžeme přijmout a potvrdit. Tento proces probíhá kontinuálně a na základě informací z výrobního závodu a vyjednávání s ním postupně výrobní kvóty navyšujeme, nicméně stále není situace taková, abychom dokázali pokrýt celou poptávku.“

„České zastoupení Škoda Auto má v současné době v systémech přes 60 tisíc nevyřízených zákaznických objednávek, které se snažíme bez rozdílu odbavit v co nejkratším možném termínu. Stále platí, že poptávka převyšuje nabídku, což nás na jednu stranu těší, na stranu druhou to znamená nemožnost zkracovat výraznějším způsobem dodací lhůty našich modelů. V poslední čtvrtletí pociťujeme mírný jednociferný meziroční pokles objednávek,“ uvedl mluvčí Pavel Jína.

Další koncernová značka Audi poklesl zájmu také připouští: „Ve srovnání s loňským rokem došlo ve druhé polovině roku k mírnému ochlazení co do počtu nových objednávek do výroby. Na druhou stranu máme úspěšnou akční nabídku vozů ihned k odběru, která tento trend do určité míry neguje a samotné procentuální vyjádření by tak bylo nevypovídající,“ popisuje Jiří Rozkošný.

Pokles poptávky v druhé polovině letošního roku eviduje i Toyota, a to zhruba o 25 procent. „Týká se to privátních zákazníků. Stejný pokles u jsme zaznamenali i u ojetých vozů,“ dodává mluvčí Jitka Jechová.
Reklama

Diskuze

Hany - 06.01.2023 15:27:27
Klidně si koupím čínu.Prostě cena - výkon. Dnešní spotřební pixly jsou všechno šunt.
jenda - 23.12.2022 22:25:49
Čínská auta jsou levná ale cestou z Číny nějak zázračně podraží

Prahou jezdí nová auta s kamerovým systémem. Odhalí překrytou registrační značku i díru v silnici

Nová monitorovací vozidla dokáží kontrolovat zóny placeného stání a zároveň rozpoznat i stav silnic
05.10.2022 07:25
|
3
Reklama

Test odhalil nová auta, u nichž výrobci šetří na kvalitě a doufají, že si toho zákazníci nevšimnou

Šetření je skryté v detailech, a to i u drahých značek. Některé modely si mezigeneračně pohoršily
09.08.2022 07:32
|
4
Reklama

Zaznamená rychlost i nezapnuté pásy, nejde vypnout. Černá skříňka je nyní povinná pro nová auta v EU

Zařízení kontroluje řadu parametrů vozu těsně před nehodou. Data mají ale zůstat anonymní
08.07.2022 07:41
|
25

Kvíz: Stejný design, jiný model. Nová auta je od sebe někdy těžké odlišit. Poznáte je podle zádi?

Vybrali jsme dest aut známých značek a vymazali jim jejich označení. Poznat je bude oříšek
19.06.2022 09:50
|
1

Pražský dealer končí s prodejem vozů DongFeng, nabízí je se slevou. Z trhu ale značka neodchází

Čínské vozy z českých silnic nezmizí. Jednu novou značku bude prodávat i bývalý šéf Hyundai
26.03.2023 18:16
|
21

Ferrari či Bentley slouží v Česku jako služební vozy. Mají je realitky i veterinární ambulance

Průzkum ukázal, jaké firmy využívají také vozy značek Rolls-Royce nebo Lamborghini
23.03.2023 08:03
|
10
Reklama

Němci si udělali z dotací na elektromobily dobrý byznys. Vůz po půl roce prodají za vyšší cenu

Západní sousedé poznali odvrácenou stranu státní pomoci. Každá třetí Tesla už jezdí v zahraničí
14.03.2023 09:28
|
4

Místo dnů klidně i pět týdnů. Prodlužuje se čekací doba na servisy, lidem totiž stárnou auta

Zatímco čekací doby na pořízení aut se zkracují, na servisní zákrok si nyní lidé počkají déle
09.03.2023 10:30
|
6
Reklama
Autosalon TV