Reklama
Nová auta

Porovnali jsme všech šest finalistů ankety o auto roku 2020 v ČR. Podívejte se, který u nás vyhrál

Důkladně jsme projeli BMW řady 3, Kiu xCeed, Mazdu CX-30, Peugeot 208, Suzuki Jimny i Škodu Kamiq
Zdroj: Ondřej Běhal

Ne, neprozradíme výsledky ankety o auto roku 2020 v České republice, které budou známé až začátkem ledna. Autor článku dokonce ani nezveřejní své přesné bodování, protože ještě není úplně známé, jak se letos budou body v druhém kole ankety udělovat, když máme šest finalistů místo tradičních pěti. A nebylo by fér ovlivňovat kolegy ještě před termínem uzávěrky pro hlasování. Seřadím ale auta v disciplínách, podle kterých se druhé kolo boduje. Udělejte si obrázek, podle čeho a jak se novinky v této anketě hodnotí.
Reklama

Hodnocení ve finálovém kole je špatné

Autor tohoto článku je dlouholetým a hrdým porotcem ankety o auto roku v České republice, ale současná podoba hlasování v druhém kole se mu nelíbí a bude bojovat za změny.

Porotci totiž ve finálovém kole rozdělují jednotlivým vozům určitý počet bodů v předem daných kategoriích. Největší váhu mají kategorie Užitná hodnota a Ekonomika (loni se v nich rozdělovalo 35 bodů mezi pět aut). Následují kategorie Jízda a Technologie (30 bodů) a Design (20 bodů).

V propozicích se píše, že porotce má zohledňovat pozici v konkrétním segmentu, v realitě českého provozu. Tedy tak, aby se daly mezi sebou porovnávat "jabka s hruškama" - rozuměj třeba BMW řady 3 se Suzuki Jimny.

To na první pohled dává logiku, ale ten "konkrétní segment" se velmi těžko určuje. Třeba jeden z letošních favoritů - Suzuki Jimny - je malý čistokrevný offroad, který nemá přímou konkurenci. Měl by tedy mít vždy maximální možný počet bodů? To by asi nebylo vůči ostatním spravedlivé. Zařaďme ho tedy mezi malá SUV. Ale tam dostane logicky na frak z hlediska užitné hodnoty, ale i v jízdních vlastnostech v zatáčkách, protože to je primárně auto pro myslivce a milovníky terénního ježdění.

A co třeba BMW řady 3? Má se porovnávat pouze s takzvanými prémiovými konkurenty mezi sedany a kombíky střední třídy? Tedy s auty luxusních značek? Nebo i s výrobky lidovějších značek, proti kterým ale bude logicky předražené?

A kde jsou body za vizionářství, za originalitu, za převratná, nebo alespoň zcela nová řešení, která ovlivní atomobilismus na léta dopředu?

Měli by vítězit vizionáři a revolucionáři

Podle mého byl mnohem lepší dřívejší koncept, kdy každý porotce ve finále rozdělil body mezi jednotlivé vozy podle své úvahy a tu musel písemně zdůvodnit.

Alespoň u mně vždy vítězily vozy, které do automobilové branže, nebo alespoň do svého segmentu, přinášejí něco nového a revolučního. Anketa podobného typu nemá určovat, které auto je nejlepší, ale které je nejvíce vizionářské, originální a pokrokové. Taková auta většinou vítězí v evropské anketě Car of the Year.

Ale dost úvah. Podívejte se do přehledové grafiky, jak bych hodnotil jednotlivé finalisty podle stávajícího systému hlasování, a jak jsem je po důkladném testování několika verzí od každého modelu seřadil v jednotlivých disciplínách. Klidněte na tlačítko PROHLÉDNOUT na začátku tohoto textu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda zdražila většinu svých aut. Nejvíce naftové verze modelů Scala, Kamiq a Karoq

Zároveň na český trh uvedla nové varianty Scala Monte Carlo a Kamiq Monte Carlo
18.11.2019 13:05
|
15
Reklama

Před řidičem jsou nachlup stejné, ale jízdně se liší. Škoda Kamiq 1.0 TSI vs. Škoda Scala 1.0 TSI

Porovnali jsme dvě letošní nové škodovky se stejným motorem a převodovkou
07.11.2019 19:05
|
2

Evropským autem roku 2020 může být i model od Škody. Nominaci mají Scala a Kamiq

Vyhraje jen jeden z 35 nominovaných vozů. Víme, které novinky chtějí oslovit novináře
22.10.2019 11:21
|
2

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
20

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
3
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV