Reklama
Nová auta

Porovnali jsme všech šest finalistů ankety o auto roku 2020 v ČR. Podívejte se, který u nás vyhrál

Důkladně jsme projeli BMW řady 3, Kiu xCeed, Mazdu CX-30, Peugeot 208, Suzuki Jimny i Škodu Kamiq

BMW řady 3

Zdroj: Bart Běhal

Trojkový bavorák u mě rozhodně vítězí v kategorii Jízda. Dokáže přinést jak zábavu tak jistotu, špičkové svezení přináší jak s pohonem zadních tak všech kol. Příznivci Suzuki Jimny namítnou, že se s ním nemůžete vydat do terénu, což ale vzhledem k tomu v jaké kategorii působí, není argument. Navíc se kombík s pohonem všech kol s trochu balónovějšími pneumatikami ani mimo asfalt nemusí úplně bát.

Další prvenství u mě dostane v kategorii Technologie. Nabízí špičkovou techniku nejen v motorovém prostoru, na podvozku, mezi asistenčními systémy, ale i z hlediska konektivity. Navíc se mi líbí inovátorský couvací asistent.

Špatná není ani jeho užitná hodnota, což platí zejména o karoserii kombi, které nabízí dostatek prostoru v kabině i v kufru. Spousta jeho konkurentů je na tom ale lépe. A to nejen v anketě, ale zejména mezi modely střední třídy.

Design hodně záleží verzi od verze. Třeba sedan 330i s M sportovním paketem se mi moc líbil, kombík 330d Touring už me tak nenadchl a obyčejné verze bez mnoha příplatků vydadají - prostě obyčejně.

V kategorii Ekonomika u mne skončí BMW řady 3 poslední zejména kvůli vysoké pořizovací ceně při porovnání s konkurenty. Nedokáží ji zcela eliminovat ani některé velmi úsporné pohonné jednotky.
Zdroj: Ondřej Běhal
Reklama

Kia xCeed

Zdroj: Bart Běhal

Kia xCeed bude při mém hodnocení takový průměrák. V žádné disciplíně neskončila první, v žádném poslední. Na stupně vítězů jsem ji zařadil v designu, kerý se mi moc líbí. Navíc spolu s Mazdou CX-30 zakládá třídu kříženců mezi hatchbacky a SUV, kterou ale už dříve v rámci prémiových značek uvedl v život Mercedes GLA.

Úplně nejlépe u mne skončila v hodnocení užitné hodnoty. Nabízí překvapivě prostorný interiér i kufr, dokáže se pohybovat po asfaltu i mimo něj, byť ji nelze mít s pohonem všech kol, což ji sráží v porovnání s Mazdou CX-30. Je to auto použitelné po městě i na dálkových cestách, pro jednotlivce a páry i pro rodiny.

Slabší je to s ekonomikou. Kia xCeed nepatří mezi cenově nejdostupnější kompaktní SUV (pouze základní verzu seženete pod půl miliónu) a také spotřeba většiny variant není úplně špičková.

Ani technologicky to není žádný inovátor. Používá osvědčenou techniku z ostatních verzí rodiny Ceed, která ani v rámci konkurence příliš nevyniká.

Jízdně mne auto potěšilo komfortem na většině typů nerovností, ale zklamalo v zatáčkách. Zvlášť na kluzčím povrchu bylo místy tak nedotáčivé, že si s tím nevěděla rady ani elektronika. Její zoufalé zásahy dělaly chování auta velmi nečitelné.
Reklama

Mazda CX-30

Zdroj: Ondřej Běhal

Vyzkoušel jsem čtyři různá provedení Mazdy CX-30 a zjistil, že se na něm v rámci hodnocení pro finálovou část ankety o auto roku hledají jen velmi těžko slabiny.

Nakonec u mne skončí nejhůř v designu, kde se podělí o poslední místo se Škodou Kamiq. Ne, nepovažuji ani mazdu ani škodovku za ošklivá auta, ale ostatní finalisté jsou na tom prostě v rámci konkurence lépe.

Vyhrála to u mne v užitné hodnotě. Její univerzálnost je fascinující. Dokáže jezdit skvěle na silnici i mimo ní, jde o auto pro páry i pro rodiny, nabízí pohon dvou i čtyř kol.

Druhé místo získala v jízdě. Kombinuje komfort a jistotu, zejména u varianty s pohonem všech kol. Ta má slušné schopnosti i v terénu.

Stříbro si u mě mezi finalisty odveze i z hlediska technologií. O jejích přelomových benzinových motorech Sky-X s některými prvky z motorů naftových se napsaly miliardy písmenek. Spotřeba sice na testovacích jízdách zvlášť u verze s pohonem všech kol úchvatná nebyla, ale auta byla úplně syrová a motory potřebují zajet.

Ekonomika je takový slabší průměr. Na poměry kompaktních SUV je auto relativně drahé, ale to by měla vylepšit nízká konzumace většiny motorů.
Reklama

Peugeot 208

Zdroj: Ondřej Běhal

Peugeot 208 je takový extrémista. Ve třech kategoriích vyniká a ve dvou zcela propadá. Začněme tím, co se povedlo. Rozhodně je to design, ať už karoserie, nebo interiéru, zvlášť u testované špičkové verze GT Line. Ty levnější asi takovou parádu neudělají. I proto jsem dal peugeot za stylovku od Suzuki.

Velmi dobrá je také ekonomika. Cena sice mezi malými hatchbacky patří spíše mezi ty vyšší, ale spotřeby všech motorů jsou velmi nízké, a navíc má automobilka v rukávu elektrickou verzi.

A do třetice se u mne Peugeot 208 umístil na stupních vítězů v hodnocení Technologií. Zejména díky přelomovému 3D digitálnímu displeji. Jak jsem avizoval, mám rád řešení, která svět aut posunují vpřed. A tohle mezi ně patří. Navíc v kategorii nejlevnějších aut.

Ve dvou kategoriích ale malý peugeot skončil úplně poslední. Za prvé je to jízda. Na hladkém asfaltu se ještě podvozek chová sympaticky, ale nerovnosti jeho jednoduché konstrukci dávají hodně zabrat. Zvlášť v kombinaci se zatáčkami. Slabší stránka vozu je také užitná hodnota. Uvnitř je opravdu velmi stísněný.
Reklama

Suzuki Jimny

Zdroj: Ondřej Běhal

Tohle autíčko se všem ostatním zcela vymyká a je velmi těžké jeho hodnocení svazovat do nějakého porovnání s konkurenty, které nemá.

Bez diskuze u mě zvítězil v kategorii Design, byť měl mezi letošními finalisty auta roku velkou konkurenci. Tohle autíčko ale má prostě styl bez rušivých momentů a nenašel se nikdo, komu by se nelíbilo.

Vysoko u mne skončilo i z hlediska ekonomiky. I když ho srovnáme s malými SUV s pohonem všech kol, tak patří k nejlevnějším. Příjemně mne v rámci testovacích jízd překvapila i jeho spotřeba na asfaltu.

Na stupně vítězů jsem ho dal i při bodování jízdy. V terénu prostě nemá konkurenci. Špatný není ani komfort jeho odpružení na asfaltu. No a v zatáčkách se sice nechová tak jistě jako průměrné malé SUV, ale díky pohonu zadních (nebo čtyř) kol má jízda s ním kouzlo i mimo terén.

Horší je to s užitnou hodnotou. I tady musíme částečně zohlednit jeho terénní schopnosti a to, jak si poradí s blátem třeba i při čištění od něj. Na druhou stranu nemůžeme přehlédnout stísněnost uvnitř třídveřové karoserie a prakticky neexistující kufr.

Úplně nejhůře z hodnocených kategorií dopadl Jimny z hlediska technologií. Celá jeho technika je v porovnání s malými SUV, ale i třeba finalisty ankety, tak trochu retro. Což sice neznamená, že není funkční, ale zohlednit se to kvůli nastavenému způsobu hodnocení musí.
Reklama

Škoda Kamiq

Zdroj: Robin Běhal

Malé SUV od Škodovky má dvě hlavní devízy a jeden problém, který ale v systému bodování moc nevadí. Jeho výhodou je "kus auta navíc" proti ostatním malým SUV a to, že se na něm jen těžko hledají vyložené slabiny. Jako problém v takové anketě vidím, že nepřichází vůbec s ničím pokrokovým kromě drobností typu "Simply Clever", které ale většinou převzal od sourozenců.

Vyhrál u mě kategorii Ekonomika. I přes nedávné zdražení má na malé SUV velmi slušný poměr ceny a výbavy a jeho motory jsou jedny z nejúspornějších.

Vysoko si zejména díky prostornému interiéru a zavazadlovému prostoru stojí i z hlediska užitné hodnoty.

Jeho jízdní vlastnosti preferují komfort, ale špatné není ani svezení v zatáčkách. Diskvalifikuje ho nemožnost pohonu všech kol.

Z hlediska technologií oceňuji vyspělé a cenově dostupné asistenční systémy, takovém hlídání mrtvého úhlu funguje lépe než u většiny konkurentů. Jinak ale nevyčnívá. A to platí i z hlediska designu.
Reklama

Pořadí v jednotlivých disciplínách

Zdroj: Ondřej Běhal

Užitná hodnota
1. Mazda CX-30
2. Kia xCeed
2. Škoda Kamiq
4. BMW řady 3
4. Suzuki Jimny
6. Peugeot 208

Ekonomika
1. Škoda Kamiq
2. Peugeot 208
3. Suzuki Jimny
4. Mazda CX-30
5. Kia xCeed
6. BMW řady 3

Jízda
1. BMW řady 3
2. Mazda CX-30
3. Suzuki Jimny
3. Škoda Kamiq
5. Kia xCeed
6. Peugeot 208

Technologie
1. BMW řady 3
2. Mazda CX-30
3. Peugeot 208
4. Škoda Kamiq
5. Kia xCeed
6. Suzuki Jimny

Design
1. Suzuki Jimny
2. Peugeot 208
3. Kia xCeed
4. BMW řady 3
5. Mazda CX-30
5. Škoda Kamiq

Na závěr jsme sečetli všechna umístění. Jen pro zajímavost. Ve skutečné anketě se udělují body a hrát roli budou i váhy disciplín, takže celkové pořadí i u autora článku skončí trochu jinak. Ale i součet umístění ledacos napoví. Minimálně to, že to bude letos hodně napínavé.
Mazda CX-30 14
Škoda Kamiq 15
BMW řady 3 16
Suzuki Jimny 17
Peugeot 208 19
Kia xCeed 20
Reklama
Autosalon TV