Reklama
Nová auta

Nový VW Transporter přijde už příští rok. Půjde o dvojče Fordu Transit a vyrábět se bude v Turecku

Stěžejní model divize VW Užitkové vozy bude i čistě elektrický s dojezdem až 370 km
Zdroj: Josef Vrtal, Autosalon.tv

Spolupráce automobilek, které jinak působí na trhu jako tvrdí konkurenti, není v automobilové branži ničím novým. Z ekonomického hlediska je to často jediná cesta k přežití. Jen občas se stane, že jeden významný hráč vsadí u své stěžejní modelové řady na techniku přímé konkurence. Přesně to udělal Volkswagen s modelem Transporter, když se dohodl s Fordem, že bude sdílet techniku s Transitem Custom a vyráběný bude v turecké továrně Fordu v Otosanu. Bližší informace se podařilo získat magazínu Autocar.

Nic není jako dřív

Nic proti Fordu Transit, vždyť se jedná o legendu, ale VW Transporter si dlouhá desetiletí mezi užitkovými vozy budoval vlastní pověst spolehlivosti. Jasně, platilo to asi nejvíce kolem generace T4, modernější provedení tu více tu méně trpěly přísunem moderních technologií, optimalizací výroby a dalšími faktory, které mají vliv na celkovou kvalitu produktu nejen u značky Volkswagen.

Nyní se postupně dostávají na povrch informace o nové generaci této řady, která přijde na trh v roce 2024. Pravověrné příznivce německé značky asi moc nepotěší. Hlavním sdělením totiž je, že nový VW Transporter bude dvojčetem Fordu Transit Custom - bude s ním sdílet platformu, motory, převodovky, techniku podvozku a v případě čistě elektrické verze, která je rovněž v plánu, také baterie a elektromotor.

Šéf divize Volkswagen Užitkové vozy Carsten Intra přiznal magazínu Autocar, že by bylo pro značku příliš drahé vyvíjet pro Transporter další platformu. Narážel tím na skutečnost, že poprvé v historii nespočívají modely Mutlivan a California na odladěném podvozku Transporteru, ale na civilní platformě MQB. Volkswagen se tak snaží u těchto modelu elektrifikovat, jak je to jen možné.

VW E-Transporter, plug-in a naštěstí i diesely

Ke spolupráci s Fordem vedla bezesporu maximální snaha o elektrifikaci i užitkových vozidel. Zatímco zmíněné a technicky už oddělené modely Multivan a California mohou využívat vlastní koncernové platformy MQB, z Transporteru se stal produkt, který v zájmu svého přežití musí ztratit velkou část své identity.

Jakkoliv zatím nebyl uveřejněny bližší technické informace, lze i díky zjištěním Autocaru odvodit poměrně detailní podrobnosti. Obě auta budou mít velmi blízké vnější rozměry a výšku pod dva metry, aby se daly dobře používat i v městských garážích. Očekává se, že Volkswagen Transporter bude využívat kratší platformu Fordu s hloubkou ložného prostoru 3 metry s užitečným zatížením 1360 kg. Z praktického hlediska si budou oba vozy velmi podobné, odlišnosti čekejme v oblasti designu a některých dílčích prvků výbavy. 

Pro pohon budou pravděpodobně určeny dieselové dvoulitrové motory s výkonem 108 a 148 koní (s manuální převodovkou), plug-in hybridní provedení s výkonem 222 koní, které známe z Fordu Kuga a jak doba velí, nezapomnělo se ani na čistě elektrickou verzi  s elektromotory o výkonu 134 nebo 215 koní pohánějícími zadní nápravu. U této verze Ford i Volkswagen slibují dojezd až 370 kilometrů a rychlost nabíjení výkonem až 125 kW.

Je zřejmé, že pragmatizmus a ekonomická hlediska zde zvítězily na celé čáře. Ford má v této synergii evidentně hodně navrch, vždyť nový VW Transporter bude životně závislý nejen na jeho technice, ale i na výrobě, která bude probíhat v tureckém Otosanu. 
Reklama

Diskuze

Petr - 15.10.2023 13:18:54
U Amaroku to je přínos, u Transporteru se uvidí, ale dopředu bych to nehejtoval.

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
09.02.2021 21:14
|
1
Reklama

Od T1 až po T6.1. Podívejte se na fascinující ságu sedmdesáti let modelu Volkswagen Transporter

S oslavami souvisí i zajímavá cenová nabídka. Skříňový Transporter se prodává od 505 000 Kč bez DPH
24.11.2020 06:44
|
0

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
6

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV