Reklama
Testy

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
Zdroj: Bart Běhal

Volkswagen začal na českém trhu prodávat pátou generaci modelu Caddy - malé dodávky a víceúčelového rodinného vozu pod jedním názvem. My jsme pro první test na českém území zvolili ze široké škály nabízených variant typů karoserie tu základní, nejlevnější a hodně pracovní - dvoumístný skříňový vůz s krátkým rozvorem. Pod kapotou ale vrčela nejvýkonnější verze motoru 2.0 TDI s výkonem až 90 kW.

Může být relativně levný i drahý

Nový Volkswagen Caddy může mít i v krátké variantě až sedm míst pro posádku, ale také pouze dvě sedadla. A podle toho se mění i jeho vyznění - od spartánského pracanta pro firmy a živnostníky přes koncept "jedno auto pro rodinu a podnikání" až ke komfortnímu rodinnému dostavníku na všechny typy cest a dovolených. My jsme pro začátek sáhli po té nejlevnější, nejvíce spartánské a nejvíce pracovní variantě Caddy Cargo.

Ta se díky akční nabídce prodává už od 399 900 korun bez DPH, tedy od 482 790 korun s daní. To ale platí o nejslabší ze tří výkonových verzí naftového motoru 2.0 TDI, která vyvine nejvíce 55 kW. Pod kapotou našeho bělouše pulsoval mnohem potentnější agregát s maximem až 90 kW, který se nabízí od 573 075 korun s daní. Testovaná verze navíc obsahovala řadu prvků příplatkové výbavy, takže se její cena vyšplhala na značných 733 369 korun. To už je cena, za kterou se dá sehnat nová skříňová dodávka o třídu větší.
Reklama

Pěkný, moderní, ale...

Usednutí za volant přináší šok v dobrém slova smyslu. I když je verze Caddy Cargo tou nejhůře vybavenou, design řidičovy zóny nechá okamžitě vzpomenout na novou generaci VW Golf. Ano, sice držím v ruce pouze plastový volant bez potažení kůží a před sebou mám analogové ciferníky, ale tvary přístrojové desky, doteková tlačítka a displej na středovém panelu dávají na osobní bestseller okamžitě vzpomenout. A u těch nejvíce vyšperkovaných osobních variant s digitálními přístroji bude podoba s Golfem téměř stoprocentní.

Pracoviště šoféra působí i v testované verzi moderně a útulně, ale podrobnější seznámení s ním nepřináší jen samá pozitiva. Už i ty, Caddy? Už i ty končíš se starými dobrými tlačítky a klimatizaci si musím nastavit na displeji? Zmáčknout tlačítko určené pro klimatizaci, a pak čekat, než displej naběhne, nebo až z něj zmizí třeba při couvání zobrazení parkovacích senzorů. Proč?! Asi už jsem staromilec, ale věci jako je nastavení klimatizace chci prostě zvlášť při jízdě ovládat hned a poslepu, což jsem přes displej nezvládal ani po týdnu pilného trénování.

Jinak ale pracoviště testovaného Caddyho přináší velmi dobrý kompromis mezi digitalizací, modernou a starou dobrou ergonomií. Výborně fungují třeba tlačítka na volantu, ale i moderní dotekové ovladače světel. Další informace a fotografie z interiéru auta naleznete ve fotogalerii pod tímto textovým blokem.

Silný, dynamický, úsporný, ale hlučný

A teď už konečně jedeme. Řízení Volkswagenu Caddy Cargo je v řadě aspektů pohodovější záležitostí než u spousty osobních aut. Řidič sedí vysoko, do předoboku má parádní výhled, sladění řízení, řazení a pedálů je plynulé a velmi přátelské. Horší je to s výhledem vzad. Ve zpětném zrcátku nevidí řidič nic než neprůhlednou stěnu kabiny. Naše auto naštěstí mělo několik příplatkových pomocníků, které u skříňové dodávky doporučujeme - senzory, kamery, hlídání mrtvého úhlu se skvěle viditelnou signalizací svítivými diodami v "nohách" velkých zpětných zrcátek nebo udržování jízdního pruhu se zabrněním do volantu, pokud řidič pruh přejede bez blinkru.

Řízení Volkswagenu Caddy mi připadalo stejně plynulé a pohodové jako třeba u Golfu. Manuální šestistupňové řazení stejně precizní a s dobře vymezenými drahami. Trochu potížistka je pouze zpátečka, která má v kulise místo stejné jako jednička, ale páka se musí zatlačit. Když to řidič odflákne, kvalt vyskočí.

Jízdní vlastnosti jsou zvlášť u nenaloženého auta z hlediska komfortu stále trochu dodávkové. To znamená, že auto na nerovnostech jakoby lehce poskakuje a po zatížení působí klidnějším, houpavějším a komfortnějším dojmem. V zatáčkách nenaložený Caddy trumfne ledaskterý osobák. Působí velmi ovladatelně a čitelně, problém mu nedělá ani svižnější tempo, jen málo se naklání. S přibývajícími kilogramy v nákladovém prostoru se to samozřejmě trochu mění, ale při porovnání s konkurencí jde stále o špičku.

Volkswagen udělal u nové generace svých aut jednu bohulibou věc. Opustil downsizing naftových motorů a vrátil se k "rightsizingu". I nejslabší dieselová pohonná jednotka pro nový VW Caddy (pro jiná provedení než Cargo je v nabídce i benzinový 1.5 TSI) tak má objem dva litry a označení 2.0 TDI. Námi testovaná verze disponovala aktuálně nejvyšším možný výkonem 90 kW. Nabízela dostatek síly, pružnosti i dynamiky, rozhodně jsem si v porovnání s osobáky nepřipadal méněcenný.

Jedinou slabinou motoru byl poměrně hlučný zvukový projev - a to i po zahřátí. Šlo o zatím nejhlučnější testované auto z koncernu VW s novým motorem 2.0 TDI. Dílem za to asi může rezonující plechová skříň, dílem totální syrovost motoru (na začátku testu mělo auto odjeto jen několik stovek kilometrů).

Syrovost auta ani zimní podmínky mu ale nebránily v dosahování příjemně nízké spotřeby paliva. Většina našich cest končila průměrnou konzumací mezi 5,5 a 6,5 l (výrobce udává 4,6 l). Díky za to patří i dlouhému zpřevodování šestého rychlostního stupně. Při 90 km/h motor točí pouhých 1400 otáček. Díky dvoulitrovému objemu to ale pro něj není pásmo, kterého by se řidič měl bát. Už od 1200/min. běží čtyřválec s autem naloženým na polovinu užitečné hmotnosti velmi klidně, tiše a kultivovaně, bez odmlouvání akceleruje. Není tedy divu, že ustálená jízda touto rychlostí přináší spotřebu hluboko pod pět litrů nafty na 100 kilometrů.

Na dálnici se ručička otáčkoměru při 130 km/h posunula lehce nad dva tisíce otáček a spotřeba přiblížila k osmi litrům. Z toho je jasně vidět, že aerodynamika přes zlepšení stále není úplně nejsilnější stránkou skříňového auta a nízké spotřeby nelze dosahovat při dlouhých dálničních štrekách vysokými rychlostmi.

Ve většině o něco lepší

Neměli bychom zapomínat, co je hlavním úkolem skříňového Volkswagenu Caddy - transport nákladu. Z toho hlediska je nová generace proti těm předchozím opět o něco lepší a praktičtější. Převáželi jsme v něm nábytek, jízdní kola i další věci a pro našeho pomocníka měli jen slova chvály. Podrobnosti najdete ve fotogalerii.

Nová generace Volkswagenu Caddy Cargo patří mezi malými dodávkami k naprosté špičce nejen z hlediska převozu nákladu, ale také jízdními vlastnostmi, chováním motoru nebo možností výbavy, přičemž ale ta standardní není nikterak bohatá a spousta položek se musí objednávat za příplatek. S tím také souvisí naše největší výtka vůči novému VW Caddy Cargo, která míří k vysoké ceně. I akční provedení jsou dražší než u srovnatelné konkurence tvořené zejména čtyřčaty Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Partner, Peugeot Partner a Toyota Proace City, dále Fiatem Dobló Cargo, Dacií Dokker nebo Fordem Tourneo Connect.

Další drobné výtky míří zejména k dotekovému ovládání některých funkcí. Jinak si ale tipneme, že nový Volkswagen Caddy bude první volbou spousty firem a živnostníků už proto, že generace předchozí mu vybudovaly skvělou pověst a novinka se ve většině parametrů mezigeneračně zlepšila.

Kompletní ceník užitkové verze včetně technických údajů naleznete ZDE, kombinované a osobní varianty jsou v našem Katalogu k vidění ZDE, prodlouženou verzi Maxi objevíte ZDE.
Reklama

Diskuze

Mirek - 24.02.2021 21:13:45
Proč jako konkurenta nezařadily Berlingo. Za 700 můžou mit stejný výkon i počet sedadel.

Když se u nového VW Caddy perete s tím nejdůležitějším. Malá holka nakonec vytvořila velký prostor

Nová generace rodinného MPV byla konečně představena. Vyzkoušeli nejen jízdní vlastnosti
17.11.2020 08:08
|
6
Reklama

Volkswagen rozšiřuje nabídku svých obytných vozů. Caddy Beach nastoupí na vlnu větší Californie

Všeobecný boom "spacích aut" přináší sofistikovanější úpravu oblíbené malé dodávky
08.08.2020 08:35
|
0

Nový VW Caddy nechce být jen podržtaškou. Rozhodl se konkurovat i SUV. Do Česka dorazí až za rok

Nová generace křížence dodávky a rodinného auta si v Düsseldorfu odbyla světovou premiéru
24.02.2020 08:13
|
2

Nové superauto posílí Defender jako samostatnou značku, vysvětluje její šéf Mark Cameron

Terénní ikonu čeká spousta nových verzí včetně elektrické. Spalovací motory se ale udrží déle
23.07.2024 11:22
|
0

Jezdili jsme autem v pelotonu Tour de France. Je to adrenalinová rallye

Vjezd mají povolen převážně elektromobily. Za jejich volanty najdete bývalé závodníky
22.07.2024 14:30
|
3
Reklama

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama
Autosalon TV