Reklama
Bonusy k TV pořadu

Naftové motory se z nových aut rychle vytrácejí. Chybí už i u některých tradičních manažerských vozů

Úplnému konci dieselů v jejich tradičním rajónu se ale některé značky výslovně brání
Zdroj: Škoda Auto

Zatímco dříve byl zájem o naftové motory obrovský, dnes silně upadá. Stále však existuje segment, v němž diesely nadále dominují nad benzinovými i elektrifikovanými pohonnými jednotkami. Do aut střední třídy, neboli segmentu D nafta prostě patří. Otázkou však zůstává, jak dlouho se tu ještě udrží.

Nejen emisní normy, už i image

Podíváme-li se na statistiky prodeje nových aut v Evropě, nelze si nevšimnout postupného úpadku naftových motorů. Za minulý rok jejich tržní podíl klesl na 28 procent, přičemž o rok dříve to bylo 31 procent a v roce 2011 dokonce 58 procent. Z toho jednoznačně vyplývá, že v současnosti je o naftové motory nejmenší zájem za několik posledních dekád. Největší vliv na tom pochopitelně mají zpřísňující se emisní normy.

Evropské automobilky nechtějí platit mastné pokuty za porušení emisních předpisů, a proto raději investují do elektrifikace. Dieselům nepomáhají ani jednotlivé státy Evropské unie, které na elektrifikované vozy rozdávají dotace a celkově podporují jejich odbyt. Elektrická a elektrifikovaná auta jsou díky tomu často jen o málo dražší než jejich protějšky se spalovacím ústrojím, jenž naopak podražily kvůli anti-emisním opatřením, investicím do elektromobility i novým daním.

V neposlední řadě pak naftovým automobilům podkopávají nohy ti dosud nejvěrnější zákazníci, tedy firmy. Jelikož chtějí být, jak se říká "in" a "eco", sáhnou raději po elektrifikovaných modelech. Aktuálně nejvíce frčí hybridy a plug-in hybridy. Přesto všechno ale jsou segmenty, v nichž staré dobré diesely stále dominují. Konkrétně máme na mysli vozy střední třídy jako jsou Mercedes-Benz C, BMW řady 3, Audi A4, Škoda Superb nebo Volkswagen Passat. U většiny těchto aut tvoří naftové agregáty téměř polovinu ceníku. Otázkou však zůstává, jak dlouho ještě.

Zazvonil zvonec a nafťákům je konec

Už nyní se najdou automobily střední třídy, které o naftové motory přišly a aktuálně je ženou kupředu pouze benzinové nebo elektrifikované pohonné jednotky. Jde například o Mazdu 6, Volvo V60 nebo třeba Peugeot 508.

Evropská komise má jasno, automobilky ne

To jsme se snažili zjistit u tuzemských zástupců již zmíněných automobilek, přičemž jejich odpovědi byly často obecné a nejasné. Například PR Manager Audi Jiří Rozkošný uvedl: „Aktuálně jsou spalovací motory v nabídce modelu Audi A4 a nemáme zprávy o tom, že by existovalo datum, od kterého nebudou. Jediná informace obecně ke spalovacím motorům byla, že poslední nový model se spalovacím motorem bude představen v roce 2025, a pak ještě bude mít celý výrobní cyklus před sebou. To znamená přibližně 8 let. To je obecný výhled a není vázán konkrétně na model A4."

Odpověď Martina Šlechty zodpovědného za komunikaci s veřejností u společnosti Mercedes-Benz, zní takto: „Přesným termínem bohužel nedisponujeme, nicméně lze předpokládat, že plánované či současné modely doběhnou i s naftovými motory celý jejich životní cyklus, který má standardně délku 6 let. Třída C byla uvedena v roce 2021."

"Volkswagen deklaroval, že od roku 2026 nebude dál vyvíjet spalovací motory. A tyto motory pak bude dávat do aut, dokud budou splňovat potřebné nároky. Předpoklad je tedy přibližně do roku 2035," uvedl PR Manager importéra značky Volkswagen David Valenta.

Pavel Jína zodpovědný za komunikaci tuzemského zastoupení Škody Auto odpověděl následovně: „Ve vyšších segmentech dává v současné době nabídka dieselových agregátech smysl, a proto jsou k dispozici pro modelové řady Octavia, Karoq, Superb a Kodiaq. Spekulace ohledně budoucí nabídky agregátů standardně nekomentujeme.”

PR Manager značky BMW David Haidinger avizoval, že mnichovská automobilka nikdy možný konec naftových ani benzinových motorů neohlásila a ani to nemá v plánu.

Jedno datum ale nakonec může být závazné pro všechny. Evropská komise totiž letos navrhla zakázat od roku 2035 v Evropě výrobu aut se spalovacími motory, které produkují emise. Návrh Evropské komise teď musí schválit státy EU a Evropský parlament.
Reklama

Diskuze

Ben - 06.12.2021 12:30:01
Verim ze eu bude brzo konec a clenove ek skonci u zdi, nebo alespon za katrem! Jina cesta nevede. Driv nebo pozdeji. A tu nejde vubec o emise a dalsi prkotiny..
Karel - 06.12.2021 02:00:24
Nafta měla smysl do Euro4 pak tam lít AdBLue už je *******. Doufám že se EK konečne rozhodne udělat normu pro přepravní lodě kde sou motory obrazně řečeno stoleté a v lodní dopravě je největší produkce CO2

Diesel, nebo plnohodnotný hybrid? Tady máte přehled SUV, u kterých neváháme a doporučujeme naftu

Obecně platí, že hybrid by měli používat lidé jezdící hlavně po městech a mimo dálnice
19.05.2021 18:18
|
3
Reklama

Nový Fiat Tipo: Dieselový motor je ve většině situací lepší než benzin, ale cena za to je vysoká

Modernizovaný Fiat Tipo 1.0 FireFly vs. Fiat Tipo 1.6 MultiJet
12.05.2021 17:39
|
10
Reklama

První test Mazdy 3 e-Skyactiv X186: Benzinový motor s výhodami dieselu konečně jede, nebo nežere

Vyzkoušeli jsme modernizovanou verzi revoluční pohonné jednotky japonské značky
23.04.2021 14:30
|
1

Dieselová Octavia je ekologičtější než leckterý hybrid, ukázal test. Její spotřeba překvapila

Sdružení Green NCAP otestovalo z ekologického hlediska v laboratoři i na silnici 25 nových aut
08.03.2021 07:32
|
15

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
26
Reklama

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3

Značka, kvůli které hrozily až třikrát vyšší pokuty mizí z dálnic. Na řidiče však číhá jinde

Překročení rychlosti o 11 km/h může za touto značkou stát až 3 670 Kč. Všude jinde jen 1350 Kč
21.11.2023 13:40
|
3
Reklama
Autosalon TV