Reklama
Řidičův chleba

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
Zdroj: Ondřej Běhal

Ještě před pár týdny bylo v případě potřeby doplnění močoviny do auta možné jen zastavit na nebližší čerpací stanici a za pár stokorun problém vyřešit. Dnes je AdBlue skoro nemožné sehnat, jeho ceny letí vzhůru a co byl původně jen potíží pro řidiče osobních aut, propisuje se teď významně i do nákladní dopravy. A nakonec také do fungování státu.

Lidé skupují AdBlue

Jako problém se dle ministerstva dopravy ukázalo to, že se motoristé z řad soukromých osob i firem snaží v důsledku zpráv o nedostatku močoviny předzásobit. „Poptávka podle distributorů vzrostla o 70 až 100 procent. Prodejní místa se tak musí častěji zásobovat speciálními vozidly pro přepravu AdBlue, což v praxi znamená vyšší požadavky na logistiku. A protože se situace průběžně mění, vede to také k lokálním výpadkům dodávek,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

„Občasné výpadky nabídky AdBlue u prodejců jsou v této době zejména z logistických důvodů, a to v důsledku vyšší poptávky,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček s tím, že ministerstvo bude situaci monitorovat. "Doporučím vládě, aby Správa státních hmotných rezerv současně spustila proces na pořízení základního množství AdBlue, ale pouze pro budoucí potřeby integrovaného záchranného systému, větší množství není nezbytné pořizovat," dodal Havlíček.

Ministr už ve čtvrtek svolal speciální pracovní tým, který se bude zabývat řešením nedostatku močoviny. Kromě resortu dopravy a průmyslu jsou jeho součástí zástupci Státních hmotných rezerv či Česmadu.

Kdo za to může?

Podle ministerstva dopravy za problémy s AdBlue nepřímo může vysoká cena zemního plynu u výrobců průmyslových hnojiv, kteří tuto kapalinu produkují jako vedlejší produkt. Po sklizni totiž zemědělský sektor vyčkává, jaký bude vývoj cen hnojiva, což sekundárně omezuje výrobu AdBlue v Evropě.

Ve chvíli, kdy se tato zpráva poprvé objevila, vzali řidiči zásoby AdBlue útokem. Zájem je enormní, protože bez močoviny moderní dieselová auta prostě nejedou. Podle ČTK pak dopravci varují před tím, že při přerušení dodávek kapaliny hrozí zastavení prakticky všech nákladních vozidel, autobusů i stavebních strojů. To by následně mohlo vést i k omezení zásobování čerpacích stanic a výrobců.

Po nahlédnutí do internetových obchodů je patrné, že i největší online prodejci zdražili, v některých případech nemají ani tuto položku skladem. Například Alza hlásí, že dodávky močoviny očekává až začátkem listopadu. Podle ČTK pak skokový nárůst cen AdBlue potvrzují i statistiky portálu Heureka.cz.

„Oproti minulému týdnu vzrostl zájem o kategorii s aditivy o 170 procent. A slovo AdBlue je také aktuálně nejvyhledávanější výraz na Heurece,“ řekl pro ČTK šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Největší je podle portálu zájem o desetilitrové kanystry, jejichž ceny se pohybují od 250 do 1000 korun. Růst čísel je patrný také meziročně, v říjnu jde o nárůst poptávky o desítky procent.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda má 50 000 rozpracovaných aut a kvůli nedostatku součástek ruší další pracovní směny

Propouštění v největší české automobilce podle odborářského bosse Povšíka zatím nehrozí
26.08.2021 13:06
|
10
Reklama

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Diesel, nebo plnohodnotný hybrid? Tady máte přehled SUV, u kterých neváháme a doporučujeme naftu

Obecně platí, že hybrid by měli používat lidé jezdící hlavně po městech a mimo dálnice
19.05.2021 18:18
|
3

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
9
Reklama

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6

Retro: Trabant a Wartburg se čtyřtaktními motory přišly pozdě. Pád Berlínské zdi jen zkrátil agónii

Východoněmecké automobily bez modrého dýmu z výfuku byly jako vodňanská kuřata bez hlavy
03.02.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV