Reklama
Řidičův chleba

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
Zdroj: Ondřej Běhal

Ještě před pár týdny bylo v případě potřeby doplnění močoviny do auta možné jen zastavit na nebližší čerpací stanici a za pár stokorun problém vyřešit. Dnes je AdBlue skoro nemožné sehnat, jeho ceny letí vzhůru a co byl původně jen potíží pro řidiče osobních aut, propisuje se teď významně i do nákladní dopravy. A nakonec také do fungování státu.

Lidé skupují AdBlue

Jako problém se dle ministerstva dopravy ukázalo to, že se motoristé z řad soukromých osob i firem snaží v důsledku zpráv o nedostatku močoviny předzásobit. „Poptávka podle distributorů vzrostla o 70 až 100 procent. Prodejní místa se tak musí častěji zásobovat speciálními vozidly pro přepravu AdBlue, což v praxi znamená vyšší požadavky na logistiku. A protože se situace průběžně mění, vede to také k lokálním výpadkům dodávek,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.

„Občasné výpadky nabídky AdBlue u prodejců jsou v této době zejména z logistických důvodů, a to v důsledku vyšší poptávky,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček s tím, že ministerstvo bude situaci monitorovat. "Doporučím vládě, aby Správa státních hmotných rezerv současně spustila proces na pořízení základního množství AdBlue, ale pouze pro budoucí potřeby integrovaného záchranného systému, větší množství není nezbytné pořizovat," dodal Havlíček.

Ministr už ve čtvrtek svolal speciální pracovní tým, který se bude zabývat řešením nedostatku močoviny. Kromě resortu dopravy a průmyslu jsou jeho součástí zástupci Státních hmotných rezerv či Česmadu.

Kdo za to může?

Podle ministerstva dopravy za problémy s AdBlue nepřímo může vysoká cena zemního plynu u výrobců průmyslových hnojiv, kteří tuto kapalinu produkují jako vedlejší produkt. Po sklizni totiž zemědělský sektor vyčkává, jaký bude vývoj cen hnojiva, což sekundárně omezuje výrobu AdBlue v Evropě.

Ve chvíli, kdy se tato zpráva poprvé objevila, vzali řidiči zásoby AdBlue útokem. Zájem je enormní, protože bez močoviny moderní dieselová auta prostě nejedou. Podle ČTK pak dopravci varují před tím, že při přerušení dodávek kapaliny hrozí zastavení prakticky všech nákladních vozidel, autobusů i stavebních strojů. To by následně mohlo vést i k omezení zásobování čerpacích stanic a výrobců.

Po nahlédnutí do internetových obchodů je patrné, že i největší online prodejci zdražili, v některých případech nemají ani tuto položku skladem. Například Alza hlásí, že dodávky močoviny očekává až začátkem listopadu. Podle ČTK pak skokový nárůst cen AdBlue potvrzují i statistiky portálu Heureka.cz.

„Oproti minulému týdnu vzrostl zájem o kategorii s aditivy o 170 procent. A slovo AdBlue je také aktuálně nejvyhledávanější výraz na Heurece,“ řekl pro ČTK šéf analytiků Heureka.cz Michal Buzek. Největší je podle portálu zájem o desetilitrové kanystry, jejichž ceny se pohybují od 250 do 1000 korun. Růst čísel je patrný také meziročně, v říjnu jde o nárůst poptávky o desítky procent.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda má 50 000 rozpracovaných aut a kvůli nedostatku součástek ruší další pracovní směny

Propouštění v největší české automobilce podle odborářského bosse Povšíka zatím nehrozí
26.08.2021 13:06
|
10
Reklama

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Diesel, nebo plnohodnotný hybrid? Tady máte přehled SUV, u kterých neváháme a doporučujeme naftu

Obecně platí, že hybrid by měli používat lidé jezdící hlavně po městech a mimo dálnice
19.05.2021 18:18
|
3

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
11
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV