Reklama
Bonusy k TV pořadu

Mezi nejbezpečnějšími auty v Evropě jsou kromě volva i tři mazdy, dvě BMW nebo jedna škodovka

Vybrali jsme premianty nárazových testů organizace Euro NCAP. Dnes zveřejnila nové výsledky
Zdroj: Euro NCAP

Nezávislá organizace Euro NCAP je i přes řadu připomínek vůči její metodice nezpochybnitelnou autoritou v oblasti bezpečnosti automobilů. Její požadavky na auta se postupně zvyšují a získat maximální počet pěti hvězd v roce 2020 je neporovnatelně těžší než třeba před deseti lety, ale i než v loňském roce. Z letošních výsledků, ale i z výsledků v letech 2018 a 2019 jsme vybrali ta nejbezpečnější auta z hlediska ochrany dospělé posádky.

Nebourá se do stojící, ale protijedoucí bariéry

Kritéria udělování hvězd za bezpečnost v nárazových testech se v roce 2020 dramaticky zpřísnila. Místo tradičního čelního nárazu do stojící bariéry rychlostí 64 km/h se od letoška bourá rychlostí 50 km/h do deformovatelné bariéry s hmotností běžného osobního auta, která se pohybuje také rychlostí 50 km/h - a to s polovičním překryvem na obou stranách. 

Dalšími novinkami je zpřísnění bočního nárazu do většího objektu, vyšší rychlostí a na obou stranách auta. Nově se také hodnotí, jak při bočním nárazu kolidují řidič a spolujezdec, což má výrobce motivovat k vybavování aut novým typem airbagu, který právě srážce hlav obou předních cestujících zabrání.

Poprvé se také od letoška body udělují za bezpečnost po srážce - tedy za to, jak rychle se záchranáři mohou ke zraněné posádce dostat.

I když automobilky o změně kritérií věděly více než pět let a mohly se na ní důkladně připravit, stejně se většina z nich pochopitelně u svých novinek snažila zkoušku u Euro NCAP absolvovat na poslední chvíli v loňském roce, takže letos počet testovaných aut dramaticky klesl. Až dnes, v samém závěru roku, přišly výsledky početnější skupiny.

Nakonec se tedy v roce 2020 podařilo otestovat jedenáct automobilů, což je zlomek čísel z let minulých. Devíti z nich se i přes zpřísnění podmínek podařilo získat nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Jde o Audi A3, Hondu Jazz, Isuzu D-MAX, Kiu Sorento, Land Rover Defender, Mazdu MX-30, Seat Leon, Toyotu Yaris a Volkswagen ID.3. O jednu hvězdu méně získala Honda-e, tři hvězdy obdržel Hyundai i10.

Pro udělení hvězd jsou důležité schopnosti aut ve čtyřech hlavních kategoriích - ochraně dospělé posádky, ochraně dětí, ochraně chodců a vyspělosti asistenčních systémů. Nás pro účely dnešního článku o nejbezpečnějších evropských autech zajímala výhradně ochrana dospělé posádky, která se hodnotí v procentech.

I když ani ta nejlepší auta nenasbírala zdaleka tak dobré hodnocení jako premianti z let 2018 a 2019, kdy platila pro oba roky stejná, ale v porovnání s letoškem mnohem méně přísná pravidla, vybrali jsme i z roku 2020 nejlepší trojici. A doplnili premianty právě z let 2018 a 2019. Jen zdůrazňujeme, že výsledky dosažené letos nelze s těmi z let 2018 a 2019 přímo porovnávat.

Klikněte na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem a podívejte se na aktuálně nejbezpečnější nové evropské automobily z hlediska ochrany dospělé posádky.
Reklama

Diskuze

Jupik - 13.12.2020 18:05:13
Ale co to? Scala se neprodává zkusíme zákazníky zaujmout tím že je bezpečná!! To je opravdu naláká.yeti super,Rapid super tak proč se přestaly vyrábět.boze samé přešlapy......

Volkswagen T-Roc Cabrio řidiči skalp nevezme. Podívejte se, proč je bezpečný i při převrácení

Bojíte se kabrioletů? Není, proč. Boříme další mýty
06.10.2020 16:20
|
0
Reklama

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
14

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama
Autosalon TV