Reklama
Bonusy k TV pořadu

Mezi nejbezpečnějšími auty v Evropě jsou kromě volva i tři mazdy, dvě BMW nebo jedna škodovka

Vybrali jsme premianty nárazových testů organizace Euro NCAP. Dnes zveřejnila nové výsledky
Zdroj: Euro NCAP

Nezávislá organizace Euro NCAP je i přes řadu připomínek vůči její metodice nezpochybnitelnou autoritou v oblasti bezpečnosti automobilů. Její požadavky na auta se postupně zvyšují a získat maximální počet pěti hvězd v roce 2020 je neporovnatelně těžší než třeba před deseti lety, ale i než v loňském roce. Z letošních výsledků, ale i z výsledků v letech 2018 a 2019 jsme vybrali ta nejbezpečnější auta z hlediska ochrany dospělé posádky.

Nebourá se do stojící, ale protijedoucí bariéry

Kritéria udělování hvězd za bezpečnost v nárazových testech se v roce 2020 dramaticky zpřísnila. Místo tradičního čelního nárazu do stojící bariéry rychlostí 64 km/h se od letoška bourá rychlostí 50 km/h do deformovatelné bariéry s hmotností běžného osobního auta, která se pohybuje také rychlostí 50 km/h - a to s polovičním překryvem na obou stranách. 

Dalšími novinkami je zpřísnění bočního nárazu do většího objektu, vyšší rychlostí a na obou stranách auta. Nově se také hodnotí, jak při bočním nárazu kolidují řidič a spolujezdec, což má výrobce motivovat k vybavování aut novým typem airbagu, který právě srážce hlav obou předních cestujících zabrání.

Poprvé se také od letoška body udělují za bezpečnost po srážce - tedy za to, jak rychle se záchranáři mohou ke zraněné posádce dostat.

I když automobilky o změně kritérií věděly více než pět let a mohly se na ní důkladně připravit, stejně se většina z nich pochopitelně u svých novinek snažila zkoušku u Euro NCAP absolvovat na poslední chvíli v loňském roce, takže letos počet testovaných aut dramaticky klesl. Až dnes, v samém závěru roku, přišly výsledky početnější skupiny.

Nakonec se tedy v roce 2020 podařilo otestovat jedenáct automobilů, což je zlomek čísel z let minulých. Devíti z nich se i přes zpřísnění podmínek podařilo získat nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Jde o Audi A3, Hondu Jazz, Isuzu D-MAX, Kiu Sorento, Land Rover Defender, Mazdu MX-30, Seat Leon, Toyotu Yaris a Volkswagen ID.3. O jednu hvězdu méně získala Honda-e, tři hvězdy obdržel Hyundai i10.

Pro udělení hvězd jsou důležité schopnosti aut ve čtyřech hlavních kategoriích - ochraně dospělé posádky, ochraně dětí, ochraně chodců a vyspělosti asistenčních systémů. Nás pro účely dnešního článku o nejbezpečnějších evropských autech zajímala výhradně ochrana dospělé posádky, která se hodnotí v procentech.

I když ani ta nejlepší auta nenasbírala zdaleka tak dobré hodnocení jako premianti z let 2018 a 2019, kdy platila pro oba roky stejná, ale v porovnání s letoškem mnohem méně přísná pravidla, vybrali jsme i z roku 2020 nejlepší trojici. A doplnili premianty právě z let 2018 a 2019. Jen zdůrazňujeme, že výsledky dosažené letos nelze s těmi z let 2018 a 2019 přímo porovnávat.

Klikněte na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem a podívejte se na aktuálně nejbezpečnější nové evropské automobily z hlediska ochrany dospělé posádky.
Reklama

Diskuze

Jupik - 13.12.2020 18:05:13
Ale co to? Scala se neprodává zkusíme zákazníky zaujmout tím že je bezpečná!! To je opravdu naláká.yeti super,Rapid super tak proč se přestaly vyrábět.boze samé přešlapy......

Volkswagen T-Roc Cabrio řidiči skalp nevezme. Podívejte se, proč je bezpečný i při převrácení

Bojíte se kabrioletů? Není, proč. Boříme další mýty
06.10.2020 16:20
|
0
Reklama

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
16

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
22

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
4
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV