Reklama
Nová auta

Test Volva XC40 T5 Recharge: Tohle je nejzábavnější plug-in hybridní SUV. Odrazuje vysoká cena

Nejvýkonnější varianta kompaktního SUV švédské značky se prodává od 1,227 miliónu korun
Zdroj: Bart Běhal

Když se v Česku řekne tříválec, nebo auto na elektřinu, většina řidičů se otřese hnusem a opovržením. Volvo spojilo tyhle dva atributy dohromady, a přesto stvořilo nečekaně zábavné a kvalitní auto. Škoda, že je Volvo V40 T5 Recharge tak drahou záležitostí.

Technická data a porovnání s konkurenty

Volvo V40 T5 Recharge jsme porovnali s dvěma podobně velkými konkurenčními SUV - s Audi Q3 poháněným naftovým motorem s pohonem všech kol a s Peugeotem 3008 s ještě výkonnější plug-in hybridní soustavou. Podívejte se ZDE.

Uvnitř porovnání naleznete i veškerá technická data k testovanému Volvu XC40 včetně těch, co jsme sami naměřili. Zajímavé je zaměřit se například na hmotnost porovnávaných aut.

Skvělé potlačení nedotáčivosti

Elektrická a částečně elektrická auta se hrnou do českých prodejen. Na většině z nich se nějakým způsobem projevuje, že byla šita horkou jehlou a vznikla hlavně proto, aby značce snížila flotilové emise CO2 a ta nemusela platit pokuty nařízené Evropskou unií.

Plug-in hybridní vozy mají tu výhodu, že se nemusejí spoléhat jen na nerozvinutou infrastrukturu dobíječek, ale k dispozici je i spalovací motor, většinou na benzin. Na druhou stranu jsou výrazně těžší než tradiční auta i než některé elektromobily, což se projevuje jejich zvýšenou spotřebou, slabší dynamikou a zhoršenými jízdními vlastnostmi zejména ve smyslu nedotáčivosti při průjezdu zatáček pod plynem. Volvu se u XC40 T5 Recharge podařilo většinu těchto nevýhod částečně, nebo zcela eliminovat.

Je to zejména zásluhou unikátního technického řešení, které se výrazně liší od plug-in hybridů ve větších vozech Volvo. Zjednodušeně popsáno: pro XC40 T5 Recharge se uřízl ze silného dvoulitrového čtyřválce z velkých plug-in hybridů Volvo jeden válec a na uvolněné místo se k tříválci o objemu 1,5 l nasadila dvouspojková převodovka s integrovaným elektromotorem o výkonu 60 kW. Vznikl tak kompaktní a relativně lehký plug-in hybridní agregát. Zapomeňte na další elektromotory na zadní nápravě. Tohle je výhradně auto s pohonem předních kol.

Přesto jsme byli překvapeni, jak parádně jezdí do zatáček. Je to zásluha optimálního uložení baterií doprostřed auta a nízké hmotnosti, která se příliš neliší od podobně výkonných vozů s konvenčním pohonem. Nedotáčivost se na suchu podařilo téměř eliminovat.

Sportovní jízdní vlastnosti měla na svědomí i obří příplatková dvacetipalcová kola s širokými pneumatikami o rozměru 245/45 R20. Ta se podepisovala také na parádním designu karoserie, ale pro jízdu na rozbitých městských ulicích a děravých okreskách nebyla úplně optimální z hlediska komfortu. A pochopitelně nejde o dobrou volbu ani z hlediska spotřeby, kterou ale nejsou ani standardní devatenáctky s pneumatikami uzšími jen o centimetr.
Reklama

Kultivovaný tříválec, ale jen 34 km na elektřinu

Samozřejmě, že hlavní pozornost jsme věnovali pohonnému ústrojí. Přiznám se, že dokud jsme se nepodívali na technické specifikace vozu, neodhalili jsme tříválcový původ benzinového agregátu. Utlumení vibrací i typického drnčivého zvuku je naprosto excelentní. Dává o něm vědět pouze v nejvyšších otáčkách, ale jde o zvuk příjemný, sportovně znějící.

Nebýt přístrojů, jen těžko jsme dokázali odhalit, kdy jede auto pouze na elektřinu a kdy na elektromotor. Tak doonale tichý motor je.

Čistě na elektřinu jsme v členité krajině Posázaví ujeli v letním počasí bez zapnutí klimatizace podle předpisů na plnou baterii pouze 34 kilometrů, tedy o deset méně, než udává výrobce podle reálnější normy WLTP. A to jsme se snažili poctivě rekuperovat. Navíc se do nejprudších kopců několikrát připojil spalovací motor, protože ten elektrický prostě nebyl schopen devadesátku udržet. Z tohoto pohledu šlo o zklamání. Dobití baterie proběhlo z běžné 220V sítě v pohodě přes noc.

V hybridním režimu se spotřeba pohybovala mezi sedmi a osmi litry benzinu na sto kilometrů, což není na SUV s pohonem předních kol žádný zázrak, ale ani žádná tragédie.

Dvouspojková převodovka umožňuje řazení i při elektrickém pohonu, což je unikátní. Jde o technicky složité a sofistikované zařízení, o kterém se nechci dopodrobna rozepisovat. Důležité je, že při běžném provozu funguje z uživatelského hlediska jako lehce nadprůměrný automat. Při parkovacích manévrech, se kterými mají obecně dvouspojkové převodovky velký problém, s sebou auto občas lehce škublo a cuklo, ale většinou soukolí pracovalo plynule, logicky a svižně. Elektřina pomáhá vykrýt "turbodíru" benzinového tříválce a umožňuje velmi svižný odpich z místa.

Zatímco převodovka funguje velmi dpbře, horší je to s brzdami. Po běžném šlápnutí na pedál nebrzdí nejprve v rekuperačním módu skoro vůbec, a pak se najednou kotouče zakousnou. Zabrzdit plynule je docela umění.
Reklama

Kvůli ceně nemá šanci na větší rozšíření

T5 Recharge je nejvýkonnější, ale také aktuálně nejdražší položkou v ceníku rodinného SUV XC40. Jeho cena začíná na 1 227 000 korunách, cena testovaného modelu se díky příplatkům vyšplhala na více než jeden a půl miliónu. A to je pořádná raketa. Vždyť nejlevnější verze podobně velkých SUV se dají pořídit za třetinovou, i nižší cenu. Nejlevnější XC40 za polovic.

Kvůli tomu zůstane Volvo XC40 T5 Recharge zřídkakdy kupovanou hračkou pro bohaté nadšence do moderních technologií, kterým přinese i nečekaně hodnotné řidičské zážitky. Ideální by bylo, aby měli možnost doma nabíjet a většinou jezdili jen kratší vzdálenosti. Při jízdě výhradně na benzin se totiž ekologický potenciál tohoto plug-in hybridu stejně jako jiných vozů s touto technologií vůbec neukáže.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Volvo má hodně náročné léto. Kvůli řadě problémů svolává miliony aut do servisů

Svolávací akce se týká celé řady modelů a také zákazníků z České republiky
30.07.2020 10:24
|
0
Reklama

Volvo motivuje majitele plug-in hybridů k jízdě na elektřinu. Rok jim ji bude proplácet

Importér se spotřebovanou elektřinu dozví přímo od auta
19.12.2019 14:50
|
0
Reklama

Volvo V60 Cross Country připomíná elegantního manažera v holínkách. Nabízí hlavně komfort

Prověřili jsme křížence manažerského kombíku a SUV i v náročných podmínkách milovického tankodromu
17.11.2019 17:28
|
2

Nové Volvo S60 se zlepšilo ne o jednu, ale o dvě generace. Škoda vysoké ceny

Testovali jsme sedan s benzinovým motorem T5, pohonem předních kol FWD a výbavou R-Design
10.10.2019 17:00
|
0

Osobáku pro sedm lidí za rozumné peníze by byla škoda. Test Dacie Lodgy 1.5 dCi 85 kW Stepway

Tohle auto nabízí variabilitu rodinného MPV v kabátku SUV. Testovaná verze stála přibližně 450 tisíc
28.11.2020 17:35
|
5

Vybrali jsme pět nejkrásnějších škodovek historie. Dostala se mezi ně i jedna soudobá

Hlasovalo jedenáct motoristických expertů a redaktorů Autosalonu a TV Prima
25.11.2020 19:55
|
0
Reklama

Porovnali jsme škodovácká SUV Kamiq, Karoq a Kodiaq poháněná stejným motorem. A divili se

Všechny tři škodovky do lehčího terénu lze mít s benzinovým turbomotorem 1.5 TSI a manuálním řazením
25.11.2020 19:49
|
19

Hyundai i30 kombi N-Line jsme postavili proti osmi konkurenčním kombíkům

Sportovně vyhlížejících praktických aut s běžnými motory přibývá. Octavia Combi zatím chybí
18.11.2020 20:43
|
0
Reklama
Autosalon TV