Reklama
Testy

Test Peugeotu 508 Hybrid: Superbe boj se! Tohle je "Barbie Ken" mezi manažerskými vozy střední třídy

Plug-in hybridní ústrojí Peugeotu 508 se chlubí výkonem 225 koní a dojezdem na jedno nabití až 54 km
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Při vývoji první generace Peugeotu 508 udělali inženýři jednu obrovskou chybu. Čtyřdveřový sedan a pětidveřové kombi s označením SW se snažili co možná nejvíce přiblížit německým konkurentům. Vůz tak sice poměrně dobře jezdil, ale oproti předchozím modelům 405, 406 či 407 vypadal konzervativně a ve finále neměl téměř žádné přednosti. Zjednodušeně řečeno, šlo o obyčejné auto za příliš mnoho peněz...

Současné druhé vydání však filozofii "pětsetosmičky" naprosto změnilo a vůz posunulo na vyšší úroveň. Klíčem k úspěchu bylo bezpochyby zhmotnění vlastních představ automobilky, nikoliv opisování z již zavedených konkurenčních postupů. Peugeot se najednou nebál popustit uzdu své fantazii a z dílny vyjel se zcela novým modelem 508, který s trochou nadsázky šokoval automobilový svět.

S předchůdcem sdílí jen název, jinak je do posledního detailu předělaný. Revolucí prošel zejména design exteriéru a interiéru, rozšířila a vylepšila se paleta pohonných jednotek a zároveň se ještě zdokonalilo chování auta na silnici. Z podprůměrného manažersko-rodinného vozu střední třídy se tak nejen dle názoru autora stal ten nejlepší.

Design, který nezestárne

Konstruktéři přešli z klasické čtyřdveřové siluety s odděleným zavazadlovým prostorem k pětidveřové karoserii, která v sobě spojuje prvky karoserií typu kupé a fastback. Jde tedy o jakousi odnož liftbacku (to je například i Škoda Superb), jelikož stejně jako on má praktické výklopné páté dveře, ale na rozdíl od něj působí sportovnějším dojmem. V nabídce pochopitelně zůstala i prostornější verze SW neboli kombi, kterou stejně jako fastback zdobí bezrámové dveře.

Přední části automobilu dominují Full LED světlomety s denním svícením, které mají připomínat kly tygra šavlozubého. Jedná se o symbolický prvek všech novodobých modelů značky Peugeot. Uprostřed šachovnicové masky chladiče trůní logo lva a na nose kapoty je umístěno označení 508. Při pohledu z profilu upoutají pozornost dokonale vyvážené proporce vozu, linie střechy je nízko posazená a ladně plynulá. Tvar karoserie dotvářejí úzké prosklené plochy odhalující bezrámové dveře. Vzadu najdeme horizontální leskle černý pás zasazený mezi zadní světla, která mají evokovat vrypy lvích drápů.

Vstoupit do Peugeotu 508 je jako vstoupit do galerie umění. Posádku obklopí prvotřídní luxus, který v tomto segmentu nemá obdoby (bavíme se samozřejmě o testovaném provedení GT). Zrak okamžitě upoutá extravagantní palubní deska čalouněná kůží a měkčenými materiály. Nechybí ani povedená imitace dřeva nebo ambientní osvětlení. Interiér dále krášlí nejmodernější přístroje, alkantarová sportovní sedadla, miniaturní multifunkční volant a mnoho dalšího. Všem prvkům se podrobně věnujeme v galerii, kterou naleznete na konci tohoto článku.
Reklama

Proti proudu

Zajímavé je srovnání rozměrů nového Peugeot 508 se starou generací. Zatímco ostatní automobilky totiž většinou sází na mezigenerační zvětšování rozměrů, Francouzi šli tentokrát cestou opačnou. Novinka měří na délku 4750 milimetrů a má rozvor 2793 milimetrů. Mezi sedany a liftbacky střední třídy jde o běžnou délku. Stará verze však měla 4830 milimetrů a 2817 milimetrů.

Taková změna může znamenat, že je také uvnitř o něco méně místa k sezení. Novinka má podélně na levé straně, tedy u spolujezdce a za ním, o dva centimetry více místa na nohy než dříve, což může být ale dáno i tvarem přístrojové desky. Mezi konkurenty patří v tomto parametru na špičku. Za řidičem podle nás zdaleka tolik místa není.

Na šířku je to mnohem horší - mezigeneračně i v rámci střední třídy. Místo v loktech vpředu i vzadu je jasnou slabinou při porovnání s konkurenty. Prostor schází také nad hlavou, hlavně vzadu. Tam jsme naměřili o šest centimetrů méně než u první generace Peugeotu 508. S výškou postavy 174 centimetrů na krajních sedadlech už budete drhnout hlavou o strop. Naštěstí díky rezervě na kolena se může cestující sesunout níže.

A jak je na tom kufr? Ten je zásluhou karoserie fastback a výklopných pátých dveří mnohem lépe přístupný než u předchozího Peugeotu 508. Navíc se mírně zvětšil. Základní kapacita je 487 litrů, po sklopení zadních sedadel pak 1537. Dříve to bylo 473 litrů. Kompletní přehled rozměrů u varianty SW, neboli kombi naleznete zde.

Spalovací motor stále králem

Pomalu, ale jistě se přesouváme k pohonnému ústrojí zkoušeného Peugeotu 508, které se skládá z přeplňovaného benzinového čtyřválce o objemu 1,6 litru a elektromotoru. Zážehová jednotka dosahuje výkonu 133 kW a maximálního točivého momentu 300 N.m. Synchronní elektromotor je pak integrován do osmistupňové automatické převodovky. Jeho nejvyšší výkon činí 81 kW, přičemž kroutící moment definuje hodnota 320 N.m. Sečteno, podtrženo: hnací soustava poskytuje celkový výkon 165 kW a točivý moment 360 N.m. Roztáčena jsou výhradně přední kola.

Potřebnou energii čerpá elektromotor z akumulátoru o kapacitě 11,8 kWh, pouze 9,3 kWh je však vyhrazeno k běžnému provozu, zbylá energie slouží jako rezerva. Plně nabitá baterie by měla dle výrobce vystačit na 54 kilometrů dojezdu. Pochopitelně nejde o zcela reálnou hodnotu. Nám se v domácím prostředí plug-in hybridů, tedy ve městě, podařilo ujet přibližně 38 kilometrů. Je ale pravdou, že jsme nejeli takzvaně "Eko", spíše jsme simulovali jízdu klasického uživatele.

Prázdný akumulátor lze dobít několika způsoby. Buď ze standardní zásuvky, což zabere zhruba 8 hodin, z výkonnější nabíječky či wallboxu (6,6 kW, 32 A) za necelé dvě hodiny nebo pomocí rekuperace (proces přeměny kinetické energie zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění). Potencionálního zákazníka určitě nepotěší fakt, že Peugeot nabízí výkonnější palubní jednofázovou nabíječku (7,4 kW) za příplatek 8000 Kč, nikoliv zdarma jako řada konkurentů.
Reklama

Umí ale i čistě na elektřinu

Výhodou plug-in hybridu je možnost volby pohonu. Pokud řidič zrovna chce chránit životní prostředí, zvolí jízdní režim "Electric", který mu umožní pohybovat se s vozem čistě na elektrickou energii. Pokud má ale zrovna chuť na spalovací motor, přesune se do nastavení "Hybrid", v němž hnací jednotka kombinuje jízdu na benzin, ale i na elektřinu. Není však možné zapojit výhradně zážehový agregát. Elektřina mu totiž vždy přisluhuje, zejména při rozjezdech či pomalé rychlosti a to i v případě, že je baterie takzvaně "na nule".

V elektrickém módu se Peugeot 508 chová naprosto kultivovaně, uvnitř kromě tradičního pískotu nic neslyšíte. I po dynamické stránce jsou schopnosti elektromotoru zcela dostačující, a to nejen v městském provozu. Potěší také fakt, že hybridní "pětsetosmička" dokáže uhánět na elektřinu až 135 km/h. Jasně, člověk musí být mírný na plynu, jinak se do hry zapojí i spalovací motor.

V hybridním režimu jsou toky veškerých energií řízeny počítačem, aby jízda byla co nejefektivnější. Elektřina je, jak už jsme zmiňovali, nejvíce využívaná při pozvolných rozjezdech, při ustálené rychlosti nebo třeba při "plachtění", kdy šofér nemá nohu na plynu. Benzinová motorizace pracuje naopak při dynamičtější akceleraci či při vyšších rychlostech. Jakmile však plug-in hybridní Peugeot 508 potřebuje maximální sílu, zapřáhne oba typy pohonů.

Pozor! Občas kope

Řídící jednotka přepíná jednotlivé toky energií tiše a jemně, pokud tedy zrovna nesledujete palubní počítač, ani nevíte, zda momentálně jedete na elektřinu nebo na benzin. Jen výjimečně se stane, že při aktivaci spalovacího agregátu dojde k menšímu škubnutí. Plynulost zřídka kazí také občasná zhoupnutí při změně rychlostního stupně. Jinak nemáme co vytknout!

Nejvíce nás na plug-in hybridní soustavě překvapila její dynamika, která je především z místa famózní. Elektřina z nulové rychlosti okamžitě zabere, následně se přidá benzinový motor a společnými silami katapultují auto vpřed. Podobně je tomu i při akceleraci z vyšších rychlostí, ačkoli pocitově už je zátah o něco slabší. Elektrifikovaný Peugeot 508 by však mohl být ještě čipernější, nebýt osmistupňové automatické převodovky, které trvá než se vzpamatuje a konečně podřadí. Při běžném používaní už ale funguje na jedničku.

Rádi bychom dodali, že samotný chod zážehového čtyřválce je povětšinu času zcela kultivovaný, až ve vyšších otáčkách se chová hlučněji. A teď už ke spotřebám paliva i elektrické energie. Konzumaci benzinu jsme měřili v hybridním režimu, z čehož nám vzešly následující údaje. Při rychlosti 90 km/h si Peugeot 508 řekl o 3,5 l/100 km, zatímco při dálniční "stotřicítce" o 6,7 l/100 km. Ve městě a v čistě elektrickém módu pak elektromotor zhltal 27,6 kWh/100 km. To není úplně nejméně...
Reklama

Lepší nežli spalovací deriváty

Jízdní vlastnosti, kapitola sama o sobě. Začněme ale řízením, které je nevídaně lehké, což řidič ocení především v městské džungli, ale rozhodně ne na klikatých cestách. Ve volantu totiž chybí jakákoliv jistota. Okolo středové polohy jsme dokonce zaznamenali drobnou vůli. Na druhou stranu hybridní Peugeot 508 nelze brát jako sportovní vůz, i když svým vzhledem může tento dojem vyvolávat. Jde spíš o komfortní manažerský automobil, který svého majitele reprezentuje a hýčká jej. Tudíž považujeme lehké řízení s velkým poloměrem otáčení za dobrou volbu.

U plug-in hybridních vozů často bývá problémem "rekuperační" brzda, která nejdříve téměř nebrzdí, a jakmile ji sešlápnete více, brzdí až příliš. U Peugeotu 508 Hybrid 225 e-EAT8 GT je však její dávkování příkladné. Jak moc pedál sešlápnete, tak moc brzdí. Paráda!

A co podvozek? Zkoušený exemplář stál na sportovních pneumatikách s rozměry 235/45 R19 a disponoval adaptivním podvozkem. Nejvíce nás fascinovalo jeho komfortní nastavení, kdy krásně vyhladil všechny nerovnosti. Sice jsme o nich slyšeli, ale v zádech je vůbec necítili.

V zatáčkách se občas dostavila typická nedotáčivost náklony a pískání gum, ale jen pokud jsme se rozhodli projet pravoúhlou zatáčku trochu "ignorantsky" pod plynem a po škubnutím volantu. Při trochu citlivější práci se naopak podvozek ukázal jako zábavný, neutrální a co je hlavní - dobře držící stopu. Ani nerovnosti uprostřed zatáčky ho nedokázaly rozhodit. Stabilizace funguje nenápadně a nechává řidiči možnost si užít sportovnější jízdu.

Výhodou hybridu oproti ostatním konvenčním verzím je dokonalé rozložení váhy a zatíženější zadní část, tudíž auto s baterkami funguje na silnici o něco lépe než klasické spalovací provedení. A to dokonce i přes hmotnost vyšší než 1,8 tuny. (o 300 kg těžší)

Shrnutí

Závěrem bychom rádi řekli jediné. Peugeot 508 Hybrid 225 e-EAT8 GT je překrásný stroj s vytříbenou technikou a perfektními jízdními vlastnostmi. Jasně má své chyby, ale narovinu, kdo ne... Být dobře vydělávajícími manažery bydlícími ve městě, pak rozhodně sáhneme po elektrifikované "pětsetosmičce". Zkuste vykročit z davu a namísto všedního Němce si pořiďte Peugeot, uvidíte, nebudete litovat!

Ve čtení testu pokračujte v přiložené galerii, do které vstoupíte kliknutím na VSTOUPIT. Najdete zde dojmy nejen z designu, ale také třeba z interiéru a mnoha dalšího.
Reklama

Diskuze

RaR - 18.06.2021 19:14:07
Tak dizajnem za mne velice hezky. A co se tyce superbu, ten se nemusi bat. Ma svoj stalou a jedinou klientelu nemeckych socek, francouzkych migrantu a spodiny. A ojezdene to pak turci vlaceji do cech a na slovensko, kde si to pak kupuji zdejsi socky.
Vasilij - 18.06.2021 19:02:22
To auto má šmrnc, tak autor fandí mu. Nejde jen o rozměri

První test křížence malého SUV a kombíku Hyundai Bayon 1.0 T-GDI MHEV DCT: Potěšil pohodlím

Vyzkoušeli jsme vrcholnou výbavu Style s paketem Premium za 655 980 korun
08.06.2021 19:21
|
5
Reklama

Test Škody Enyaq iV 80x Sportline s dvěma motory a pohonem všech kol: Vyčaruje radost na okreskách

Vyzkoušeli jsme mladoboleslavský elektromobil s novou výbavou a 265 koňmi pod kapotou
05.06.2021 21:23
|
3
Reklama

První test Mercedesu EQA: Dojem z komfortního elektromobilu kazí podivné sezení a pohon předních kol

Vyzkoušeli jsme nejmenší elektrický model od luxusní německé značky
28.05.2021 14:28
|
0

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět
25.05.2021 11:44
|
4

Důchodci si za volantem věří víc než mladiství. Někteří ale zapomínají, kde zaparkovali

Průzkum portálu AutoScout24 odhalil, z čeho mají řidiči při jízdě v autě největší strach
27.03.2024 07:58
|
2

Řízení s brýlemi Apple Vision Pro je jako kouření za volantem. Smí se to, ale vlastně nesmí

Zákon jejich používání přímo nezakazuje, podle policie se však řidič plně nevěnuje řízení
26.03.2024 07:37
|
0
Reklama

Interiér jako umělecké dílo, velký kufr i úsporný hybrid. Prohlédli jsme si nový Peugeot 5008

Třetí generace vlajkového SUV opět cílí spíše na rodiny, kterým nyní nabízí sedm míst bez příplatku
20.03.2024 07:30
|
0

V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít

Nejdříve vystoupit z auta a pak zmáčknout tlačítko. Jen tak se na tomto semaforu rozsvítí zelená
19.03.2024 08:00
|
2
Reklama
Autosalon TV