Reklama
Testy

První test Fordu Mustang Mach-E: Elektrické SUV jezdí podobně jako sporťák. To je ale i nevýhoda

Vyzkoušeli jsme novinku, která se začne prodávat až koncem roku. Klasický Mustang se nemusí stydět
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Ford nedávno prohlásil, že všechna jeho nová osobní auta prodávaná po roce 2030 v Evropě budou elektrická. Šokoval tím nejen řadu zákazníků, ale i zaměstnanců svých poboček. O tom, že to myslí vážně, svědčí příjezd jeho prvního čistokrevného elektrického auta - nového kupé-SUV s povědomým označením Ford Mustang Mach-E. Web Autosalon.tv novinku, která se v Česku začne fyzicky prodávat až koncem roku, při jednodenním testování vyzkoušel. A to pohledem hned čtyř řidičů. Dojmy tří z nich najdete v tomto testu, tím čtvrtým byl televizní expert Honza Říha, jehož televizní reportáž bude zveřejněna později.

Porovnání s klasickým Mustangem a Škodou Enyaq iV

Přestože nový Ford Mustang Mach-E může přídí na první pohled připomínat benzinové sportovní kupé Ford Mustang nebo jeho otevřenou podobu Ford Mustang Convertible, jde o zcela jinou karoserii - o pětidveřové kupé-SUV. Délkou karoserie se ale oba modely příliš neliší. Klasické benzinové kupé měří 4,78 metru, elektrické kupé-SUV 4,71 metru. Shodně mají v základní verzi pohon zadních kol. Dramaticky rozdílná není ani hmotnost obou vozů. Nejlehčí benzinové kupé váží necelých 1,8 tuny, nejlehčí elektromobil necelé dvě tuny. A příliš se neliší ani jejich cena. Klasická benzinová verze se prodává po několikerém zdražování od 1 349 900 korun, elektromobil Mustang Mach-E stojí v nejlevnějším provedení 1 299 900 korun. Přímé porovnání nejlevnějších provedení klasického Fordu Mustang a nového elektromobilu Ford Mustang Mach-E si můžete prohlédnout ZDE. Je to opravdu zajímavé srovnání, protože elektromobil překonává benzinového mustanga prostorností i cenou a výbavou, ale dominuje výkonem. Což ale nebude platit dlouho...

Zatímco Mustang 5.0 Ti-VCT V8 v silnější verzi MACH1 vyvine 338 kW (460 koní), chystaná nejsilnější varianta elektromobilu Ford Mustang Mach-E GT vyvine až 487 koní a i díky pohonu všech kol zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhé 3,7 sekundy.

I když se tedy Mustang Mach-E od klasického Mustangu v některých ohledech příliš neliší, je určen zcela jinému typu řidičů a míří i proti zcela jiné konkurenci. "U nás to bude zejména Škoda Enyaq iV a Volkswagen ID.4, ve světě ještě více proti Mercedesu EQC a Tesle Y," říká za českou odnož Fordu jeho brand manažer David Vaculík. Porovnali jsme nejlevnější Ford Mustang Mach-E s podobnou Škodou Enyaq iV 80 - podívejte se ZDE. Cena sice vychází o něco lépe pro škodovku, ale výbava a dynamika hovoří naopak pro ford. Ten je i zvenčí o něco větší, vnitřní prostorností ale dominuje český elektromobil. Dojezd na jedno nabití je u porovnávaných verzí 440 km u fordu a 520 km u škodovky podle přísnější normy WLTP, Mustang Mach-E ale zvládá u varianty s vyšší kapacitou baterie až 610 kilometrů na jedno nabití.
Reklama

Pohon zadních nebo všech kol

Nabídka Fordu Mustang Mach-E je jednoduchá. K dispozici bude verze se standardním a prodlouženým dojezdem, přičemž obě z nich půjde kombinovat jak s pohonem zadních, tak všech kol. Standardní verze s baterií o kapacitě 75,7 kWh (využitelných bude 68 kWh) dostane výkon 198 kW. Verze s prodlouženým dojezdem nabídne akumulátory s kapacitou 98,7 kWh (využitelných 88 kWh) a výkon 216 kW s pohonem zadních kol, 258 kW s pohonem všech kol a vrcholných 358 kW pro sportovní provedení GT (také pohon všech kol). Každé provedení se bude trochu lišit i designem karoserie a exteriéru. Kompletní ceník a další technická data k novému Fordu Mustang Mach-E včetně těch, která jsme sami naměřili, naleznete ZDE.

Všechna provedení budou mít elektricky omezenou maximální rychlost na 180 km/h, provedení GT může upalovat až 200 km/h.

Ford Mustang Mach-E lze u rychlodobíjecích stanic dobíjet až výkonem 150 kW, což znamená tempo dobíjení až 119 km/10 minut. Standardní verze může být z nuly na osmdesát procent kapacity nabitá už za 38 minut, prodloužená za 45 minut. Záruka na baterii je 8 let, nebo 160 tisíc kilometrů podle toho, co nastane dříve.

Prodej pouze online. Opravdu?

Ford deklaruje, že Ford Mustang Mach-E bude prvním autem značky, které se bude prodávat výhradně online. Znamená to tedy, že je prodejci nebudou mít na svých prodejnách?

"To rozhodně ne," uklidňuje Libor Beneš, country manažer Fordu pro Českou republiku. "Dealerskou síť tímto rozhodně nerušíme. Prodejci budou mít testovací vozy a nová auta budou svým zákazníkům předávat. Mění se pouze způsob objednání a zaplacení vozu, které skutečně proběhnou online. Zákazník nemusí přijít k prodejci, může si nechat auto dovézt až k sobě domů."

Ceny Fordu Mustang Mach-E by měly být stejné po celé Evropě. "Jednotliví prodejci ale budou moci pracovat se svojí marží a doporučené ceny stlačit o něco dolů. Zatím ale neočekáváme, že by to dělali," tvrdí Beneš. Ačkoli je už teď k dispozici ceník Fordu Mustang Mach-E, první vozy se k českým zákazníkům dostanou až na přelomu let 2021 a 2022. "V okamžiku rozběhnutí prodeje ale bude čekací lhůta na auta krátká, mezi jedním a dvěma týdny," slibuje Beneš.

Teď už ale pojďme na to nejdůležitější - první jízdní dojmy z testů nového Fordu Mach-E, které přinášíme očima hned tří redaktorů. Nejmladšího Robina dlouhá léta zamilovaného do benzinového Mustanga, ne o moc staršího Barta a představitele střední generace Ondřeje. Přečíst si je můžete po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT pod tímto textem.

Diskuze

Tom. T - 25.05.2021 12:42:47
Hloupá a trapná Elektromasírka pokračuje. Tahle zrůda nevypadá jako mustang a nikdy nedosáhne obliby jako pravý mustang. Vidím pouze nudnou plechovku co na ní nalepily nápis mustang něco jako u nás rs na nudné euroauto z produkce německé automobilky.
Ferda - 26.05.2021 19:40:52
To už není mustang.:(

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo Touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
20.10.2021 17:14
|
10

Jeremy Clarkson vybral své Auto roku. Jeho vyvolený je sporťák odvozený od prcka z Kolína

Rychlá Toyota GR Yaris patří k nejžádanějším sportovním autům současnosti
16.10.2021 19:14
|
0
Reklama

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
5

Ford Focus po modernizaci přišel o větší motory i tlačítka. Vrcholná verze ST zůstala

Vylepšení se dočkal design exteriéru, použité technologie a rozšířila se také nabídka asistentů
14.10.2021 17:01
|
4
Reklama
Autosalon TV