Reklama
Testy

BMW M4 Competition je zřejmě nejlepší kabriolet na naší planetě. Chyby jsme na něm nenašli

Vyzkoušeli jsme nejsportovnější Cabrio od BMW s chytrým pohonem všech čtyř kol M xDrive
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Vždy na konci roku si v redakci sedneme a diskutujeme o tom, jaká auta se nám za 12 měsíců nejvíce vepsala do paměti. Často padají zmínky o Lamborghini, Bentley či o modelech Rolls-Royce. Letos nás ale namísto supersportů zaujal více lidovější vůz, který je na trhu už delší dobu. Nicméně teprve v roce 2023 jsme si ho mohli užít na plné otáčky. Jedná se o BMW M4 Competition ve verzi Cabrio. Na první pohled jde o „běžný“ sportovní kabriolet, ale ve skutečnosti se jedná o nejdokonalejší vůz se stahovací střechou na naší planetě s cenovkou pod 2,8 miliony korun.

Mnozí sice mohou namítat, že Lexus LC Convertible má větší charisma, Audi S5 je levnější nebo že Bentley GTC lépe vypadá a nabízí více výkonu. Háček je v tom, že v podstatě všechny kabriolety na trhu mají oproti svým standardním verzím s pevnou střechou mnoho kompromisů - na nerovnostech se kroutí, jsou výrazně těžší a mají horší jízdní vlastnosti. Kouzlo BMW M4 Cabrio spočívá v tom, že mnichovským inženýrům se povedlo tyto nedostatky zredukovat a postavili auto se stahovací střechou, které jezdí víceméně podobně jako kupé a v některých ohledech ho dokonce převyšuje. 

Kabriolet, který se nechová jako kabriolet

Hned na úvod začneme tím, co dělá kabriolet kabrioletem, tedy střechou. Ta je v nové generaci výhradně plátěná, a tudíž o 40 procent lehčí než pevná skládací střecha předchozího modelu. Elektricky poháněný mechanismus umožňuje její skládání a rozkládání i během jízdy. Celý proces pak trvá 18 sekund. Plátěná střecha si však vyžádala dodatečné výztuhy karoserie, aby byla zajištěna maximální jízdní stabilita vozu. V tomto ohledu muselo BMW nějaký ten kompromis přeci jen udělat a proto je námi testovaný model o zhruba 150 kilogramů těžší než kupé (celkem 1995 kg).

Žádné kompromisy však neproběhly v oblasti tuhosti karosérie. Při jízdě s nataženou střechou vlastně ani nevnímáte, že není napevno spojena se zbytkem „kastle“. Typické povrzávání, popraskávání a vibrování tu téměř nezaznamenáte. Co se tedy týče zpracování plátěné střechy, patří u M4 Cabrio k těm vůbec nejlepším, které jsme kdy zažili.

Hoch od bobří řeky

Když nová generace „eMkových“ modelů přijela na trh, byla značně kritizována za svůj design s velkými ledvinkami. Náš názor je takový, že v reálu BMW M4 vypadá podstatně lépe, než na fotkách. Teď nejspíše vyvoláme lavinu útočných komentářů, ale nám se po těch několika letech začaly líbit i ty bobří zuby. BMW díky nim dostalo jedinečný a mnohem agresivnější vzhled. Navíc v křiklavě modré barvě auto na silnici vyloženě vyčnívá a málokdo ho přehlédne. 

Zatímco exteriér je z našeho pohledu dokonalý, k interiéru máme drobné výhrady. Zpracování a materiály byly na prvotřídní úrovni, jak je u BMW zvykem. V tomto ohledu nemůžeme kabrioletu s cenovkou bezmála 3 miliony korun naprosto nic vytknout. Jde spíše o estetiku a ovládání. Do rukou se nám totiž dostal modelový rok 2023, který namísto decentních displejů dostal obrovskou obrazovku s novým infotainmentem.

Hlavní displej multimediálního systému a digitální kokpit řidiče na sebe navazují a vytváří tak jeden velký prohnutý plovoucí panel. V jiných modelech se nám nové řešení přístrojové desky líbí, ale v kabině sportovního vozu je gigantická obrazovka jako pěst na oko. Své fanoušky si nový multimediální systém rozhodně najde, ale my jsme zastánci předchozího minimalističtějšího řešení s menšími oddělenými displeji.

Naopak pochválit musíme výborná elektricky nastavitelná a vyhřívaná M sportovní sedadla, která jsou součástí standardní výbavy. Díky přifukovacím bočnicím jsme si je mohli dokonale přizpůsobit našemu tělu. Zároveň byla nadmíru pohodlná, obzvlášť oproti sice hezkým, ale méně komfortním příplatkovým karbonovým skořepinám z M4 kupé.

A jak je na tom prostornost? Zatímco na předních místech je dostatek prostoru i pro hodně vysoké cestující, dozadu se sotva usadí pasažér měřící 180 centimetrů. Samozřejmě s nataženou plátěnou střechou. Interiér je celkově dost stísněný, rozhodně nic pro klaustrofobiky. Střecha se skládá do prostoru za zadními sedadly a zasahuje do zavazadelníku. Ten se staženou střechou pojme 300 litrů, a pokud je plátno natažené, pobere až 385 litrů bagáže. 

Srdcem vozu je bestiální šestiválec a chytrý pohon

Německé sportovní kabrio má pod kapotou dvakrát přeplňovaný řadový šestiválec s objemem tří litrů, který ze sebe dokáže vymáčknout šílených 510 koní a 650 Nm točivého momentu. Hnací sílu motoru pak přenáší 8stupňová automatická převodovka M Steptronic a nový chytrý pohon všech čtyř kol M xDrive. Díky této kombinaci dokáže BMW zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy a může pokračovat až do omezené rychlosti 250 nebo 280 km/h (s příplatkovým paketem M Driver’s).

Než se vrhneme na popis jízdních vlastností, rádi bychom věnovali pár řádků novému pohonu M xDrive. Právě ten dělá z nového BMW M4 tak výjimečné auto. Nový chytrý systém 4x4 se poprvé objevil v útrobách modelu M5. Jeho výhodou je to, že v základním režimu (4WD) se chová jako běžná čtyřkolka. Pokud řidič přepne do režimu 4WD Sport, stále jsou poháněna všechna čtyři kola, nicméně větší část výkonu putuje na zadní kola a auto tím získá sportovnější charakter - má dostatek trakce ale více se přetáčí.

Pokud jste fajnšmekři a stejně jako my milujete pohon zadních kol, stačí vypnout kontrolu trakce, čímž se odemkne režim 2WD. Ten zcela odpojí přední nápravu a veškerých 510 koní posílá na zadní kola. A jako bonus si BMW pro příznivce driftování připravilo speciální stabilizační systém, který dokáže udržet přednastavený úhel přetáčivého smyku. No a své výkony si pak může prohlížet v aplikaci Drift Analyser.

Pokud to shrneme, tak technologie M xDrive je prostě skvělou kombinací stálé čtyřkolky a klasické zadokolky.

Auto s rozdvojenou osobností

BMW M4 Cabrio je úžasné v tom, že jakmile do něho nasednete, nastartujete a stáhnete střechu, ihned se vám zlepší nálada. V tom autě je prostě každý kilometr nezapomenutelný! Problém moderních aut je v tom, že je více ovládají počítače, než samotní šoféři, takže zážitek z jízdy není tak intenzivní jako u starých aut. Nové "eMko" umí nabídnout obojí. Pokud si chce řidič za volantem odpočinout, auto dokáže být velmi klidné a překvapivě pohodlné. Pokročilá kontrola trakce, stability a chytrý pohon všech čtyř kol zajistí, aby byl zadek auta v klidu i na mokru a adaptivní tlumiče vyžehlí i větší nerovnosti. Osoba za volantem se tak může komfortně přesunout z bodu A do bodu B.

BMW M4 Competition má ale i svou druhou tvář. Stačí veškeré komponenty auta nastavit do režimu Sport Plus, vypnout asistenční systémy a přepnout do režimu 2WD. To pak začne „Bávo“ doslova trhat asfalt. Motor ze sebe začne ždímat veškerý výkon a výfuková soustava začne burácet. Jet s takovýmto autem na limitu možností bez zapnutých asistentů je pro nás nepopsatelný zážitek. Proč? Protože jsme sportovní kabriolet na limity ani nedostali. Jednoduše jsme na to neměli odvahu ani vhodnou silnici. Ono totiž uřídit zadokolku s výkonem přes pět set koní není úplná sranda a vyžaduje to pevné nervy a zkušenosti. I přes to, že jsme z německého kabria nezvládli vymáčknout stoprocentní potenciál, dokázali jsme mu poměrně dobře porozumět. Jaké je tedy naše hodnocení?

Tohle se BMW opravdu povedlo!

Podvozek M4 Competition Cabrio nás po prvních kilometrech mile překvapil svým komfortem. Karoserie vozu sice byla extrémně tuhá, ale tlumiče poměrně dobře zvládaly žehlit malé a střední nerovnosti. Dá se v podstatě tvrdit, že v normálním režimu bychom ani nepoznali, zda sedíme v nejostřejším derivátu nebo v civilnějším M440i. Rozdíl jsme zřetelně rozeznali až v zatáčkách, kde klasická řada 4 Cabrio značně zaostává.

To, co dokáže sportovní podvozek BMW M4 Competition Cabrio, je totiž až neuvěřitelné. V zákrutě je přední náprava kabrioletu doslova přisátá k asfaltu a auto má neskutečnou chuť zatáčet. Zadní část vozu se pak umí chovat dvěma způsoby. Při zapnuté stabilizaci se zadní kola snaží co nejefektivněji přenášet sílu na silnici. BMW je pak krásně poslušné a nemá tendenci se hrnout do driftu. Při vypnutých asistentech má naopak nesmírnou chuť jezdit bokem. Úplně poslední věc, kterou bychom chtěli na novém vrcholném kabriu pochválit, je laserově přesné řízení, které ani v nejostřejším režimu není zbytečně tuhé, takže vám při vybírání smyku nezláme ruce.

Konečný verdikt: Nejlepší kabrio!

BMW M4 Competition ve verzi Cabrio nás nadchlo a jen těžko na něm dokážeme najít chyby. Potěšil nás fantastický motor, který uměl být jak extrémně agresivní, tak zároveň kultivovaný a poměrně úsporný. Automatická převodovka řadila rychle a chytře . Pochvalu si rozhodně zaslouží i famózní adaptivní podvozek, pohodlné sedačky, dobře odhlučněný a skvěle zpracovaný interiér, super výkonné ocelové brzdy s nastavitelným charakterem, které dokázaly auto zastavit na fleku či přesné, ale přitom příjemně lehké řízení. Z našeho pohledu bychom mohli zkritizovat pouze nový displej multimediálního systému, ale to je čistě subjektivní věc.

Podrobné technické informace a ceník naleznete v našem katalogu zde.

Mini Cabrio umí i v základu potěšit, s pár příplatky si ale musíte připravit milion

Pro milovníky slunce a teplého počasí byl rok 2023 minimálně ve střední Evropě požehnáním. Jen v České republice ještě v průběhu podzimu padal jeden teplotní rekord za druhým, a to je dobrá zpráva pro výrobce kabrioletů.

Reklama

Diskuze

Ellko - 26.11.2023 01:59:02
A co 911 Turbo S Cabriolet ?
Podvodník z cebia - 24.11.2023 04:37:26
Úplně nejvíc nejlepší.Bože to je zase kupa uplacených zvratků. Vrchol trapnosti.

Elektrická střela do zásuvky má přes 760 koní. Co na Mercedes-AMG EQS říká Ondřej Hrubeš?

Tentokrát jsme se podívali na zoubek prvnímu vozu s písmeny AMG, který pohání elektřina
21.11.2023 18:30
|
1
Reklama

Elektřina vás nakopne, nafta v klidu odveze. Prohnali jsme nové BMW 5 po českých silnicích

Krátce jsme se svezli klasickým služebním modelem BMW 520d i brutální elektrickou raketou i5 M60
10.11.2023 16:10
|
0
Reklama

Ojetý Mercedes CL za 200 tisíc korun má nesmrtelný motor. Jezdí lépe než Rolls-Royce

Pětimetrové kupé se vznáší nad silnicí. Dokonalý podvozek je ale zároveň jeho prokletím
13.10.2023 07:35
|
11

Ojetý Mercedes E kombi sveze až sedm lidí. Dva z nich se ale musí nechat zavřít do kufru

Velký polykač kilometrů je oblíbený hlavně s dieselem. Benzinový šestiválec ale rozdává víc radosti
01.10.2023 19:23
|
3

Vyzkoušeli jsme nejvýkonnější stroj od Polarisu. RZR Pro R je volně dostupný dakarský speciál

Letošní novinka má dvoulitrový motor o výkonu 225 koní a prémiové odpružení od společnosti Fox
01.03.2024 16:32
|
0

Má 1184 koní, umí plavat a ujede 1000 km. Prohlédli jsme si bizarní elektromobil

Model BYD Yangwang U8 je sice bezostyšná kopie Land Roveru Defender, ale nabízí zajímavou techniku
29.02.2024 12:00
|
1
Reklama

Škoda Yeti je podle Němců velmi spolehlivá ojetina. Čím je starší, tím je lepší

Podle statistik německé technické kontroly TÜV je české SUV takřka bezproblémové auto
28.02.2024 18:01
|
2

Za Dacii už se stydět nebudete. Nový Duster a Spring jsou nečekaně pohledná a moderní auta

Podívejte se na zásadní novinky, které rumunská automobilka představila na ženevském autosalonu
27.02.2024 16:31
|
11
Reklama
Autosalon TV