Reklama
Testy

BMW Z4 je v mnoha ohledech lepší se čtyřválcovým než se šestiválcovým motorem. Nemá chuť vás zabít

Vyzkoušeli jsme německý roadsteru se základní motorizací 20i a manuální převodovkou
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Mít sportovní auto s vysokým výkonem, který nedokážeme na běžné silnici využít? Nebo raději oželet pár koní pod kapotou a moct si plně vychutnat plný potenciál motoru? To je otázka, která nám už dlouhá léta vrtá hlavou. Poslední dobou se automobilky snaží vyšponovat papírové hodnoty svých modelů do co největších extrémů. Ještě v minulé dekádě bylo 200 koní hodně, zatímco dnes ohrnujeme nos nad sportovními vozy s výkonem „pouze“ 300 koní. Je ale vysoký počet koní opravdu výhodou? Na tuto otázku se pokusíme zodpovědět prostřednictvím testu BMW Z4 se základní motorizací 20i.

Německo-japonská spolupráce přinesla ovoce

Nová generace dvoumístného roadsteru má za sebou zajímavý příběh - je to totiž princ dvojí krve. BMW se při vývoji modelu Z4 spojilo s Toyotou, která na stejném technickém základu stavěla novou Supru. A co se stane, když se spojí dvě gigantické značky s bohatými zkušenostmi v oblasti sportovních vozů? Vznikne něco naprosto dokonalého! Německo-japonská platforma nabízí pohon zadní nápravy, skvělé vyvážení hmotnosti a velmi krátký rozvor v kombinaci s širokým rozchodem kol, což už samo o sobě zaručuje velmi dobré jízdní vlastnosti.

Nicméně zatím jsme měli možnost vyzkoušet pouze vrcholné modely obou značek, tedy ty s přeplňovaným šestiválcem o výkonu 340 koní, které měly dynamiky na rozdávání a doslova z nich stříkal adrenalin. Co se ale stane, když si třílitrový motor vymění místo se základním čtyřválcovým dvoulitrem s „ubohými“ 197 koňmi? Překvapivě se z toho stane ještě příjemnější auto, a hned vám vysvětlíme proč.

Méně je někdy více

BMW Z4 s nejslabší pohonnou jednotkou a manuální 6stupňovou převodovkou nám tak trochu připomíná Mazdu MX-5, ovšem ve výrazně atraktivnějším a luxusnějším kabátku. A proč mají malinkatou Mazdu všichni tak rádi? No protože je zábavná a řidiči přináší jedinečný pocit z jízdy. Přesně tohle umí i roadster od BMW, přitom k tomu nepotřebuje zdaleka takový výkon, jakého dosahuje verze s řadovým šestiválcem M40i a s cenovkou přes 1,7 milionu korun.

Menší stádo koní pod kapotou znamená méně stresu při sešlápnutí plynového pedálu, nižší spotřebu a paradoxně víc zábavy na okreskách. Je velký rozdíl „šlapat na krk“ zadokolce s výkonem 340 nebo 197 koní, řidič si to nejlépe uvědomí na rozbitých českých silnicích. Zatímco BMW Z4 M40i je agresivní, „kouše“ a nerado odpouští jezdecké chyby (je dělané pro zkušeného řidiče), verze 20i je hodná, sametová a díky předimenzovanému podvozku uzpůsobenému na vyšší výkon také „blbuvzdorná“.

To v praxi znamená, že se základním modelem Z4 můžete jet neustále na plný plyn, do poslední kapky ždímat veškerý potenciál dvoulitrového čtyřválce a přitom se nemusíte bát, že by auto udělalo něco nepředvídatelného. Navíc díky lehčímu motoru auto ochotněji zatáčí a chová se jako motokára. Dalším benefitem je manuální převodovka, která sice působí trošku gumově - jak je u BMW zvykem, ale díky ní je šofér ještě víc zapojen do řízení a dokáže sportovní vůz lépe cítit. Vibrace motoru a všechny další mechanické jevy se najednou přenášejí přímo do lidského těla, což opět umocňuje pocity z jízdy.

Bratr s klidnou a vstřícnou povahou

Ovšem každá mince má dvě strany. Menší objem pohonné jednotky ubírá modelu Z4 na charakteru a exkluzivitě. Roadsteru s motorizací 20i jednoduše chybí surovost, zvuk a charisma šestiválce, kvůli kterému si ho lidé často kupují. Krom toho pro zkušené řidiče bude hodná a vstřícná povaha čtyřválce časem nudná.

Proč si tedy základní motorizaci pořizovat? Je to ideální volba pro lidi, kteří si chtějí naplno vychutnávat otevřené nebe nad hlavou a nepotřebují u toho neustále pokoušet své dovednosti za volantem a riskovat ztrátu řidičského průkazu. Pokud to shrneme, tak BMW Z4 20i je jednovaječné dvojče modelu M40i se stejně krásným vzhledem, ale klidnější, ukázněnější a hospodárnější náturou.

Podrobné technické informace a ceník BMW Z4 naleznete v našem katalogu zde. 

Test spotřeby

Prostředí
Město cca 8 až 9 l/100km
Mimo město (90 km/h) 5,1 l/100km
Dálnice (130 km/h) 7,1 l/100km
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 7,2–6,8 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV
Reklama

Nejlevnější „emko“ od BMW je rostoucím ďáblem, kterému nikdy nedojde dech

Benzinový motor, šest válců a 460 koní slibuje přesně to, co od auta čekáte. Velkou porci zábavy a extrémní sílu.

Hlasování:

 ?x


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Rychle a zběsile: Toyota Supra s manuální převodovkou je láska na první pohled

Nová generace ikonického japonského sporťáku se dostane pod kůži každému řidiči
08.05.2023 19:02
|
1
Reklama

Toyota Supra je vlastně převlečené BMW Z4. Co všechno mají společného?

Porovnali jsme mezi sebou japonské sportovní kupé a německý roadster s totožnou technikou
27.10.2021 19:30
|
0

Test BMW M4 s manuálem: Jednou nohou v hrobě, aneb nejdivočejší auto, které jsme letos řídili

Vyzkoušeli jsme jedno z nejvýkonnějších aut s manuální převodovkou na evropském trhu
26.08.2021 17:35
|
2

Poprvé za volantem MG Cyberster: Není to ryzí sportovní vůz, ale pohodlný roadster na výlety

V rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu jsem si vyzkoušel první elektrický kabriolet na světě
18.07.2024 08:36
|
0

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0
Reklama

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1
Reklama
Autosalon TV