Reklama
Ojetiny

Ojetý Mercedes E kombi sveze až sedm lidí. Dva z nich se ale musí nechat zavřít do kufru

Velký polykač kilometrů je oblíbený hlavně s dieselem. Benzinový šestiválec ale rozdává víc radosti
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Pokud byste mezi ojetinami hledali sedmimístné rodinné auto, Mercedes-Benz třídy E by vás rozhodně nenapadl. Jenže tenhle ikonický luxusní kombík skrývá v kufru velmi zajímavé řešení, které vám opravdu umožní vzít na cestu třeba čtyři dospělé a k tomu ještě další dvě děti. Za cenu lehce pod půl milionu korun jde o zajímavou „bazarovku“, kterou navíc okořenil méně obvyklý benzinový šestiválec. Jaké se žije s Mercedesem řady W212, to jsme vyzkoušeli během týdenního testu.

Jak dnes vypadá

Mercedes-Benz třídy E (W212) se vyráběl mezi lety 2009 až 2016, což je na jednu generaci poměrně dlouho. Jenže v roce 2013 přišel s neobvykle velkým faceliftem, který kromě vzhledu přinesl i nové motory a techniku. Automobilka do něj prý investovala miliardu eur. To se týká i námi zkoušeného kousku, jehož rodný list nese ročník 2015. Testované E 400 kombi jsme si zapůjčili od AAA Auto, kde se s nájezdem 154 tisíc kilometrů nabízel za 430 tisíc korun na splátky, nebo 490 tisíc za hotovost. To je méně než třetina původní ceny. I proto nás zajímalo, jak tahle osmiletá ojetina vlastně jezdí.

Zájemci o Mercedesy E dostali možnost výběru mezi luxusním a sportovní vzezřením, buď je tedy potkáte s typickou trojcípou hvězdou stojící na kapotě, nebo naopak velkým logem na čelní masce. Facelift přinesl modernější světlomety, které byly na rozdíl od verze před ním spojené do jednoho celku. Denní diody byly standardem, za příplatek bylo možné mít full-LED. Auto celkově dostalo modernější tvář, díky které si bude i dnes řada lidí myslet, že jde vlastně o nový vůz. Staří spíš prozrazuje hranatěji pojatá záď, i když brzdová světla jsou už také diodová.

Interiér je obrovský a na první pohled je patrné, že se opravdu nešetřilo. Testované auto mělo neskutečně pohodlná křesla, vpředu se vzduchovým nastavováním bočnic a podpěrek. Sportovněji pojatý tříramenný volant (ve verzi se znakem na kapotě má čtyři ramena) není ani po 160 tisících kilometrech poškozený. A i když je kůže viditelně oleštěná, neztvrdla a pořád se dobře drží. Kvalitu podtrhují paradoxně i plasty, které jsou na mnoha místech tvrdé, ale nemají jediný škrábanec. Středový panel vypadá, jako by auto vyjelo včera z továrny. Stáří prozrazuje třeba nepříliš zdařilý zábavní systém se zdlouhavým ovládáním a pomalou navigací, naopak ručičkové budíky v samostatných tubusech doplněné o jednoduchou obrazovku palubního počítače pohladí v dnešní přetechnizované době po duši. Ano, není to tu nejmodernější, ale nic vám tu jako řidiči nebude chybět. Snad jen připojení přes Bluetooth by mohlo být stabilnější.

Psát o tom, jak je Mercedes E praktický, je asi zbytečné. Kufr sám o sobě pojme 600 litrů zavazadel a využívá velikost karoserie do posledního centimetru. Testovaný model si navíc s sebou veze jeden prvek výbavy, který lze považovat za raritu. Je to třetí řada sedadel, která jsou skryta pod podlahou. Stačí vyklopit opěrky, srovnat sedáky, zajistit a děti si mohou sednout do kufru. Bizarně ovšem zády po směru jízdy, což je podle inženýrů Mercedesu bezpečnější. Jde nečekaný a o to zajímavější prvek, který můžete využít a když ne, vůbec nepřekáží. Asi se ale nepočítá s delší cestou, zvlášť v létě totiž bude vzadu dost horko. Výdechy klimatizace tu nenajdete.

Problémy testovaného vozu

Nenašli jsme jedinou chybu, snad jen že zlobilo propojení s moderním chytrým telefonem pomocí Bluetooth, které se čas od času vypínalo. U výklopných sedadel v kufru nefungovala aretace držáku na nápoje, proto se samovolně vysouval. Auto by také potřebovalo na výměnu oleje, časově byl už přešlý.

Jak dnes jezdí

Mercedes-Benz E měl i na svou dobu poměrně širokou nabídku motorů, lidé se převážně rozhodovali pro různé verze vznětových šestiválců, které jsou také v nabídkách bazarů nejběžnější. My jsme ale dostali klíčky od jiné lahůdky. Pod označením E 400 se skrývá dvojitě přeplňovaný benzinový šestiválec řady M276, který po faceliftu o půl litru nabobtnal. Disponuje výkonem 245 kW, tedy 333 koní a točivým momentem 480 Nm. Auto by mělo zvládnout stovku za 5,3 sekundy. Motor je spojen se 7stupňovým automatem 7G-Tronic Plus s možností výběru jízdních režimů i řazením páčkami na volantu. Výbornou zprávou je, že tu není systém start-stop!

Motor se po nastartování lehce ozve a pak decentně pobublává. Při prudké akceleraci zní příjemným basbartyonem, ale rozhodně nekřičí a nedává okolí o sobě vědět. Je to spíš taková tichá síla, nicméně pořádná. Když třeba po konci obce prošlápnete plyn, automat promptně skopne rychlosti, motor vyletí a pak mocně zatáhne. Je to poměrně návykové, stejně jako přirozené chování převodovky, která pod tlakem pravé nohy řidiče mnohdy nechává jednotlivé stupně opravdu dlouze vyniknout, což přináší do jízdy jistý prvek uspokojení. Je to velmi příjemný zážitek, který stojí za vyšší spotřebu. My jsme za týden ujeli 676 kilometrů s průměrem 9,5 litru. Diesel dokáže jezdit za šest a chápeme, proč ho většina preferuje. Tohle je ale takový skrytý klenot.

Kombík je vždy vybaven alespoň měchy na zadní nápravě (za příplatek byl Airmatic podvozek kompletní), což s sebou nese svezení na mráčku. Bez přehánění, tohle auto nejede, jako spíš ladně pluje krajinou, pohupuje se a chlácholí. Můžete sice tlačítkem přepínat mezi komfortním a sportovním naladěním, ale rozdíl je opravdu malý a i ve sportu platí Éčko za naprosto pohodlný stroj. V takovém voze se dobře odečítají kilometry i na dlouhé cestě. Přesně pro tento účel je E 400 ideálem. Navíc je na palubě ticho, které je určitě ještě větší než s naftou pod kapotou.

Naopak auto není stavěné na prolétávání klikatých okresek. Jde o dlouhé a těžké kombi s pomalejším řízením, které dalo přednost delším převodům před ostrostí. Na druhou stranu je to ještě pořád ovládání ze staré školy, se kterým Mercedes velmi přesně usadíte tam, kde ho budete potřebovat. Má bohatě navrch před současnou generací třídy E. Krásně je nastaven i posilovač, který není přehnaný a tak máte v rukách opravdu pocit, že řídíte velký vůz. Vše působí tak, jak od přirozenosti má. To ve Stuttgartu před lety opravdu uměli.

Jak vybírat

Generace W212 je výrazně spolehlivější než její předchůdce W211. Co se týče motorů, rozum radí volit hlavně vznětové šestiválce, kterých je na trhu také nejvíc. Jednotky řady OM642 patří mezi spolehlivé, stejně jako ostatní diesely je ale mohou stihnout klasické problémy se sazemi, EGR ventilem nebo se vstřikovači. Sací potrubí je vybaveno vířivými klapkami, které mohou přestat fungovat kvůli prasklému táhlu. Výsledkem je dýchavičné nastartování a přechod do nouzového režimu. Oprava by ale neměla být finančně ani časově náročná, jde spíš o to chybu dobře diagnostikovat. Na pořadu dne jsou samozřejmě i různé úniky kapalin, třeba té do chladiče nebo oleje. Rozvody jsou řešeny řetězem. Nic ale při dobré údržbě nebrání nájezdu v řádu stovek tisíc kilometrů.

Totéž se dá říci o benzinových motorech, u kterých představuje velmi dobrou volbu právě šestiválec M276. I ten má potenciál při dobré údržbě fungovat stovky tisíc kilometrů. Trpí jen minimem chyb, objevilo se například špatné mazání rozvodového řetězu, které vede k jeho rychlejšímu opotřebení. Samozřejmě v každém případě bychom si pečlivě hlídali olejové intervaly a to jak u motoru, tak u automatické převodovky, kde je potřeba dodržet alespoň 60 tisíc kilometrů. Výměna ale vyjde na zhruba šest tisíc korun, i další běžné starosti se dají řešit v tisícikorunových položkách. Přes 10 tisíc se vyhoupnou jen kompletní brzdové sady.

Právem nejobávanější položkou jed vzduchový podvozek Airmatic, kterým je tedy alespoň z půlky vybaven každý kombík. Při koupi vozu si všímejte, zda vše funguje jak má (lze měnit výšku) a kompresor nevydává divné zvuky. Následná oprava, která obvykle znamená výměnu právě kompresoru nebo měchů, je to nákladnější záležitostí. Kompresor vyjde zhruba na osm tisíc korun, stejně tak měchy na záď seženete třeba za čtyři tisíce za kus. Přední tlumiče jsou ale s měchy v celku, jeden vyjde na necelých 20 tisíc korun.

Všestranný nezmar

Jaký tedy Mercedes-Benz E kombi W212 je? Jde bezesporu o jedno z nejspolehlivějších velkých kombi na českém trhu s ojetinami, což je v přímém kontrastu například s BMW 5 Touring, které naopak v generaci F10/F11 patří na opačnou stranu škály spolehlivosti. Vzhledem k vysoké kvalitě zpracování i použité techniky je ale Mercedes dobrým cílem pro podvodníky se stočenými tachometry, proto je dobré si pořádně prověřit jeho historii. My bychom ho ale brali všemi deseti, už jen proto, že za velmi rozumné peníze dostanete moderně vybavené auto, kde nemusí chybět ani adaptivní tempomat a další chytrá elektronika. Vzhledem k tomu, že má potenciál vydržet ve službě ještě dlouho, jde o dobrou investici.

Redakce děkuje společnosti AAA Auto za zapůjčení vozu k testu.

Jak to vidí Jindřich Topol

Generací W212 chtěl Mercedes vrátit zašlý lesk třídě E, která se v předchozích dvou provedeních prodávala sice dobře, jenže koroze a různé další kvalitativní prohřešky ji v očích motoristické veřejnosti trochu poškodily pověst. Kvalitu se u W212 skutečně podařilo zlepšit, ale z prodejního hlediska se útok na vrchol segmentu úplně nezdařil. Konkurence totiž mezitím nezahálela, Audi A6 a zejména tehdy nové BMW 5 mnoho zákazníků přetáhly a nedaly mercedesu na českém trhu příliš prostoru.

Menší poptávku po léta potvrzovala i omezená pozornost dovozců ojetin – s výjimkou těch nejlevnějších kusů (anebo naopak „nejvyšperkovanějších“) měla většina nabízených aut český původ, což ale byla z hlediska důvěryhodnosti pro kupujícího dobrá zpráva. Po třinácti letech od uvedení je výběr ojetin už velmi pestrý, auta z dovozu převažují a riziko špatné koupě se pochopitelně zvýšilo. Koupit nevědomky vysloužilý taxík dotažený z některého koutu západní Evropy nemusí být nic nevídaného. Ceny začínají okolo 200 tisíc a éčko tak může do bazaru přilákat i zájemce původně hledající třeba octavii. Faceliftované provedení startuje zhruba okolo 300 tisíc.

Bazarové prodejní statistiky „éčka“ nikdy netrhalo, to však platí hlavně pro sedan, jehož nevýrazný vzhled (pokud zrovna nemá příplatkový AMG paket) mnoho zájmu na prodejní ploše nepřitáhne. Kombík, zejména po faceliftu, je však jiná káva. Na trhu jich je relativně málo, dodnes dobře vypadá a pokud má pohon všech kol, zmizí z bazaru bleskově bez ohledu na výbavu a nájezd. Není se co divit, větší a lépe využitelný kufr mezi kombíky prestižních značek nenajdete a na dnešním uvadajícím automobilovém trhu jde o praktické a univerzální auto, které se vyplatí udržovat v kondici po mnoho dalších let.

Jindřich Topol působí jako regionální manažer výkupu AAA Auto
Reklama
Reklama

Diskuze

Jakub - 28.01.2024 12:36:12
Jezdím kombíkem w212 350 cdi už devět let, momentálně nájezd 390tis. a za celou tu dobu žádný vážnější problém, auto absolutně bez koroze, všechno funguje, interiér jak nový. Doufám, že ještě dlouho vydrží, nevím za co bych ho měl dneska vyměnit.
Martin - 02.10.2023 20:11:51
Jeden z nejlepších kombíků na trhu a přesně s tímto motorem. Je to nestárnoucí auto a jezdí božsky.

Ojeté Suzuki Vitara je úplně obyčejné auto. Navoněné vozy ale strčí do kapsy díky tomu, jak jezdí

Martin Müller otestoval pro televizní Autosalon perfektně zachovalé malé SUV z Japonska
18.09.2023 16:12
|
6
Reklama

Šestileté Audi A6 patří mezi nejspolehlivější ojetiny. Dá se snadno koupit pod půl milionu

V televizním Autosalonu jsme otestovali manažerský sedan. Jak si vede ve statistikách ADAC?
06.09.2023 17:29
|
5
Reklama

MG4 přichází v nové verzi s výkonem Octavie RS a schopností dojet do Chorvatska na jedno nabíjení

MG4 v provedení Extended Range má 77kWh baterii a podle WLTP zvládne ujet až 520 km
14.08.2023 07:32
|
5

Koupit levnou ojetinu v exekuční dražbě je lákavé. S reklamací má už ale nový majitel smůlu

S autem se před aukcí není možné ani projet. Na druhou stranu jsou ceny vozů výrazně nižší
08.08.2023 07:55
|
3

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV