Reklama
Testy

Rychlý test: Peugeot 308 jako hybrid do zásuvky? Jezdí levně a rychle, ale s kabely je boj

Instalace plug-in hybridního systému se pro hatchback moc nehodí, ubírá mu totiž místo v kufru
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Novou generaci Peugeotu 308 jsme už testovali na všechny možné způsoby. Tentokrát nám do redakce dorazila vůbec nejsilnější plug-in hybridní varianta. Ta nabízí velmi svižné a tiché svezení, nízkou spotřebu a nárok na ekologické značky EL, které znamenají řadu výhod. Člověk ale kvůli tomu musí přetrpět i pár problematických detailů, jak jsme zjistili v týdenním testu tohoto ekologicky smýšlejícího Francouze. A to je trochu škoda u auta, za které dáte minimálně 1,1 milionu korun (kompletní ceník najdete zde).

Je šik

Rozplývat se nad designem povedeného modelu už tedy rozhodně nebudeme, i když stojí za to podotknout, že je o dost nápadnější než jeho sesterský model Opel Astra. A to se němec snaží zajímavými barevnými kombinacemi.

Testované auto obdařené pěknými 18“ koly (která ale kolegové před námi odřeli snad na každém možném místě) vyniká i v bílém laku. Ten sice skrývá některé křivky karoserie, dává ale zase vyniknout atraktivním černým detailům. Ať už to je maska chladiče, logo, zrcátka či zadní světlomety. K tomu se přidávají přední LED ve tvaru tygřích drápů. Výsledkem je auto, za kterým se pár lidí určitě otočí.

Pěkný je Peugeot 308 i uvnitř, zejména díky tomu, že nejvýkonnější hybrid dostanete jen ve dvou top výbavách, tedy GT a GT Pack. My měli na palubě do zeleného tónu zbarvená kožená sedadla s certifikátem AGR, která byla pohledná a pohodlná zároveň. Už jsme si i zvykli na malý volant v kombinaci s 3D kokpitem, který je samozřejmě víc efektní než efektivní. Na každém centimetru vám ale Peugeot 308 dokazuje, že má styl.

Vrcholná výbava znamená spoustu hraček včetně povedené zvukové aparatury Focal nebo zábavního systému. Ten má jemnou grafiku a je doplněn o konfigurovatelnou řadu tlačítek pro rychlý přístup k nejčastějším volbám. Je to dobré řešení, až na to, že jde o lapač na otisky prstů. Hadřík na brýle je tak povinná výbava na cesty. Auto si můžete podrobněji prohlédnout v následující fotogalerii:

Kolik dojede, kolik vypije?

Jak nám říká označení verze Hybrid 225, jde o plug-in hybridní hnací ústrojí se systémovým výkonem 225 koní, tedy 165 kW. Stojí za ním kombinace benzinového čtyřválce o objemu 1,6 litru (132 kW) a elektromotoru o výkonu 81 kW. Výkony obou jednotek se samozřejmě nesčítají. K tomu tu je osmistupňová automatická převodovka, což je podle našeho názoru mnohdy lepší řešení než bezstupňová možnost. Baterie má velmi slušnou kapacitu 12,4 kWh, proto automobilka slibuje dojezd na jedno nabití až 60 kilometrů.

Auto je po nastartování vždy v elektrickém režimu, popřípadě hybridním, pokud je už baterie vybitá. Tichý pohyb v malém prostoru je velmi příjemný. Elektromotor skvěle funguje při akceleraci, vyplňuje totiž mezery, kde by benzinové jednotce trvalo déle se „sebrat“ a vyrazit. To se ukazuje hlavně ve městě, kde je potřeba rychle reagovat na mezery na křižovatkách nebo při rozjezdu od semaforů. Do města je tohle auto lahůdka. A totéž platí i na silnice, kde elektromotor vykrývá mezery při řazení. Systém navíc dokáže jet až 135 km/h čistě na elektřinu, takže můžete do města dojíždět i ze satelitů. Díky značce EL pak třeba v Praze zaparkujete kdekoliv.

V reálném provozu je ale dojezd o něco kratší než udává tabulka. My jsme se dostali nakonec na 45 kilometrů čistě elektrické jízdy. Je pěkné, že palubní počítač pro každou jízdu v procentech vypočítává, jakou vzdálenost jsme dojeli bez emisí. Překvapením je celkový dojezd, který na začátku věštil okolo 700 kilometrů, a to má auto jen 40litrovou benzinovou nádrž. V hybridním režimu jsme ale jezdili za 5,2 litru benzinu a tak odhad nebyl realitě tak vzdálený. Hybridní Peugeot do zásuvky umí jezdit opravdu za málo. Není nutné dodávat, že pokud ho budete pravidelně dobíjet, můžete jezdit jen na elektřinu.

Ach ty brzdy!

To všechno je hezké, ale hybridní cestování s sebou v případě Peugeotu 308 nese i jistá negativa. Systém má sice několik jízdní režimů včetně e-Save, který uchová energii na další využití v baterii, ale za jízdy moc nerekuperuje. A to jsou automobilky, které umí postavit plug-in hybrid, jenž si za 100 km na dálnici doplní celou kapacitu své baterie! Tady se rekuperuje buď módem B na voliči automatu a nebo při brzdění.

A to je další z problémů – pokud sešlápnete brzdový pedál, zapne se nejdřív rekuperace, teprve při větším tlaku se spouští brzdy. Peugeot ale zároveň automaticky rekuperaci oslabuje, třeba když rychlost klesá téměř k nule. Výsledkem je nerovnoměrné brzdění, které nás trápilo celý týden a nezvykli jsme si na něj. Sešlápnete pedál, nohu necháte v jedné poloze, ale auto brzdí chvíli dost a pak málo. Na pomalé dobrzdění bez cukání rovnou zapomeňte. Tohle se opravdu nepovedlo!

Přitom hybridní systém je jinak parádní k svezení. Poskytuje velmi dobrou dynamiku. Auto zrychlí z nuly na 100 km/h za 8 sekund, a to i přesto, že váží téměř 1,7 tuny! Vůz působí mrštně ve městě i na okresce. K tomu se přidává ještě tužší podvozek, který skoro láká ke sportovnímu svezení. Jakoby chtěl Peugeot 308 ukázat, že i s ekologicky střiženým autem je dost zábavy.

Nic pro chalupáře

A je tu ještě jeden problém. Tím je malý kufr, jehož spodní část zabírají baterie. Nabízí tak kapacitu jen 361 litrů oproti 412 u modelu s běžným spalovacím motorem. No, ale to není vše. Ještě přece s sebou máte vozit dobíjecí kabely. My měli nejen tašku s kabeláží pro připojení do klasické domácí zásuvky, ale i další tlustý kabel Mennekes pro veřejné AC nabíječky. Ó, jak nám tyhle věci v kufru překážely. A to nebyla zima, kde by nás ještě potrápily špínou. Ve výsledku se tak zřejmě stane, že se majitel smíří s tím, že kabely nechá doma a bude jezdit bez nich. No co, vždycky může dotankovat.

A to je vlastně problém plug-in hybridů. Řadu majitelů přestane bavit jejich dobíjení a pak je používají jako normální auta, jen s výhodnou registrační značkou. Něco nám říká, že to bude případ i tohoto Peugeotu, a to i díky tomu, že dokáže udržet nízkou spotřebu i v kombinovaném režimu. Hatchbacků do zásuvky ale na druhou stranu není tolik jako SUV, proto jde o zajímavou volbu pro ty, kteří nepotřebují tak velké auto. Jsou tu ale i konkurenti, se kterými jsme Peugeot 308 Hybrid 225 e-EAT8 porovnali. Více už zde.
Reklama

Diskuze

Fantomas - 22.07.2022 17:36:16
Hnůjdé,Kiksa,Píčot,to je jedno vysavače jsou na úklid!!
Jan - 22.07.2022 09:58:06
Jo je to tady nepužitelné drahé jak to skončí?? ,číňan sem bude vozit levné šlupky, s emisní pokutou se to bude prodávat za nějaký průměr ostatní pude kam nno pujde do pr.. na macháčkův palouk.

Nový Peugeot 308 SW žehlí české silnice s francouzskou grácií. Kufrem potěší chalupáře

Krátce jsme se svezli s novým stylovým kombi. Tříválcový benzinový motor mu sluší
19.05.2022 20:15
|
2
Reklama

Tereza zjistila, že nový Peugeot 308 SW bude mít speciální funkci, kterou každého rozesměje

V Autosalonu uvidíte, co všechno dokáže nový francouzský kombík, který jsme otestovali
18.05.2022 18:09
|
4
Reklama

Tereza našla písmena SS v dlouhém názvu Peugeotu 308. Jsou tam prý kvůli Evropské unii

Peugeot 308 GT Pack 1.5 BlueHDi 130 SS EAT8, to je celý název auta, které Tereza testovala
22.02.2022 09:22
|
6

Driftování s SUV i sporťákem Audi RS3 a Peugeot 308 jako nový Batmobil. A taky stáčení tachometrů

Takový bude premiérový Autosalon už ve středu večer na Prima COOL
21.02.2022 11:38
|
0

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
1

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
4
Reklama

Kvíz: Byla to auta snů, dnes většina hnije v kopřivách. Vyznáte se ve vozech 90. let?

Všem vozům jsme zakryli loga na přídi, takže to v některých případech nebude zas až tak lehké
16.06.2024 10:14
|
0

Zábava na klikaté okresky i do města. Nové Suzuki Swift dokazuje, že výkon není všechno

Auto, které přišlo o jeden válec, startuje na českém trhu od 389 900 korun. Nechybí ani 4x4
13.06.2024 12:30
|
0
Reklama
Autosalon TV