Reklama
Nová auta

První dojmy: Nový Opel Astra jezdí lépe než jeho francouzští sourozenci. V kabině však převládá nuda

Testovali jsme šestou generaci oblíbeného rodinného modelu. Třikrát: na benzin, naftu i elektřinu
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Půldenní testování tří různých verzích nové generace rodinného hatchbacku Opel Astra prokázalo nadprůměrné jízdní vlastnosti tohoto modelu. Pestrost nabídky pod kapotou může oslovit různé typy řidičů. Škoda nudného interiéru, který vychází z porovnání se sourozenci DS 4 a Peugeotem 308 jako Popelka.

Už ne německý Američan, ale německý Francouz

Opel uvádí na český trh už šestou generaci oblíbeného modelu nižší střední třídy Opel Astra. Jako první přijíždí kratší varianta hatchback, dočkají se i zájemci o kombík. Novinka, která se interně označuje jako Opel Astra L, na předchůdce kromě jména nenavazuje téměř v ničem. Minulý model vznikal ještě v době, kdy byla německá značka součástí převážně amerického koncernu General Motors, novinka je produktem spolupráce v rámci nového převážně francouzského koncernu Stellantis, takže má stejný technický základ jako vozy DS 4 a Peugeot 308, které jsme již měli možnost zkoušet. Přineseme tak nejen porovnání s konkurencí, ale i se sourozenci, kteří také začínají dobývat český trh.

Drahá, ale přesto vlastně levná

K půldennímu testování jsme měli k dispozici hned tři různé varianty, které jsme také na stejných okruzích v Praze a jejím okolí vyzkoušeli. Šlo o vozy na německých značkách, které tak nemusejí zcela odpovídat českým stupňům výbavy, ale každopádně obsahovaly většinu prvků výbavy, které model nabízí.

Připomeňme, že se Opel Astra na českém trhu prodává od 479 990 korun, což je cena, která by ještě před několika lety byla v nižší střední třídě naprosto neslýchaná a nekonkurenceschopná, ale v aktuální situaci jde spíše o levnější vstupní cenu pro hatchback nižší střední třídy. Ještě stále existují rodinné hatchbacky, které se dají pořídit za méně než 400 tisíc korun. Ale jde pouze o dva modely, které naleznete ZDE. Do půl miliónu už je výběr širší (zařadili jsme do něj i liftbacky s protaženou zádí), jak se můžete přesvědčit ZDE.

Mezi zcela novými vozy je Astra nejlevnější. I její sourozenci se prodávají dráž. Cena nového Peugeotu 308 začíná na 490 tisících, prémiová DS 4 dokonce na 720 tisících.

Základní cena nového Opelu Astra se pojí s tříválcovým benzinovým turbomotorem 1.2 Turbo 81 kW, který jsme nezkoušeli. Připravili jsme ale jeho porovnání se stejně výkonnými hatchbacky Hyundai i30 a Škoda Scala ZDE.

V aktuálních podmínkách, kdy se na některé vozy čeká více než rok, potěší relativně rychlá dostupnost nového Opelu Astra. "Zájemce vůz dostane do čtyř měsíců od objednání. Skladové vozy budeme mít od poloviny dubna," řekl k tomu tiskový mluvčí českého zastoupení značky Martin Hejral.

Při našich testech jsme měli možnost vyzkoušet silnější provedení tříválcové dvanáctistovky s výkonem až 96 kW a manuálním řazením. Dále naftovou patnáctistovku se stejným výkonem v kombinaci s automatem a plug-in hybrid tvořený kombinací elektropohonu a benzinového čtyřválcového turbomotoru 1.6 Turbo se systémovým výkonem až 133 kW. Kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT si můžete přečíst první jízdní dojmy z každé z těchto tří verzí a najdete tam i jejich porovnání s konkurenty a sourozenci.

Diskuze

Alois Vojebgula - 25.03.2022 13:45:07
No, je to hezké. Příští rok začnu pobírat starobní důchod a věřím, že spolu s našetřenou hotovostí umístěnou v šuplíku mé prvorepublikové almary, si jej budu moci dovolit. Jen doufám, že servis nebude tak náročný a plný diagnostických problémů.
Petulin - 25.03.2022 10:58:28
Potřeba udržovat značku Opel v negativním náhledu stále trvá. A komu to prospěje ?

Tereza zjistila, že Opel Grandland vidí ve tmě. Díky chytré elektronice pozná chodce i cyklistu

V bonusovém videu k testu německého SUV Tereza ukazuje, jak funguje systém nočního vidění
22.03.2022 18:45
|
4
Reklama

Test: Opel Mokka-e je zhmotněním dámského ideálu, muže zase nadchne jízdními vlastnostmi

Německý vůz patří bezesporu mezi nejzajímavější elektromobily, které lze koupit pod milion korun
27.12.2021 19:47
|
0

Opel Astra Sports Tourer má pro případ defektu vychytávku, která zatím konkurenci vůbec nenapadla

Velký kufr kombíku však nabízí i další praktická řešení uspořádání díky variabilní podlaze
03.12.2021 09:43
|
10

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV