Reklama
Nová auta

První dojmy: Nový Opel Astra jezdí lépe než jeho francouzští sourozenci. V kabině však převládá nuda

Testovali jsme šestou generaci oblíbeného rodinného modelu. Třikrát: na benzin, naftu i elektřinu
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Půldenní testování tří různých verzích nové generace rodinného hatchbacku Opel Astra prokázalo nadprůměrné jízdní vlastnosti tohoto modelu. Pestrost nabídky pod kapotou může oslovit různé typy řidičů. Škoda nudného interiéru, který vychází z porovnání se sourozenci DS 4 a Peugeotem 308 jako Popelka.

Už ne německý Američan, ale německý Francouz

Opel uvádí na český trh už šestou generaci oblíbeného modelu nižší střední třídy Opel Astra. Jako první přijíždí kratší varianta hatchback, dočkají se i zájemci o kombík. Novinka, která se interně označuje jako Opel Astra L, na předchůdce kromě jména nenavazuje téměř v ničem. Minulý model vznikal ještě v době, kdy byla německá značka součástí převážně amerického koncernu General Motors, novinka je produktem spolupráce v rámci nového převážně francouzského koncernu Stellantis, takže má stejný technický základ jako vozy DS 4 a Peugeot 308, které jsme již měli možnost zkoušet. Přineseme tak nejen porovnání s konkurencí, ale i se sourozenci, kteří také začínají dobývat český trh.

Drahá, ale přesto vlastně levná

K půldennímu testování jsme měli k dispozici hned tři různé varianty, které jsme také na stejných okruzích v Praze a jejím okolí vyzkoušeli. Šlo o vozy na německých značkách, které tak nemusejí zcela odpovídat českým stupňům výbavy, ale každopádně obsahovaly většinu prvků výbavy, které model nabízí.

Připomeňme, že se Opel Astra na českém trhu prodává od 479 990 korun, což je cena, která by ještě před několika lety byla v nižší střední třídě naprosto neslýchaná a nekonkurenceschopná, ale v aktuální situaci jde spíše o levnější vstupní cenu pro hatchback nižší střední třídy. Ještě stále existují rodinné hatchbacky, které se dají pořídit za méně než 400 tisíc korun. Ale jde pouze o dva modely, které naleznete ZDE. Do půl miliónu už je výběr širší (zařadili jsme do něj i liftbacky s protaženou zádí), jak se můžete přesvědčit ZDE.

Mezi zcela novými vozy je Astra nejlevnější. I její sourozenci se prodávají dráž. Cena nového Peugeotu 308 začíná na 490 tisících, prémiová DS 4 dokonce na 720 tisících.

Základní cena nového Opelu Astra se pojí s tříválcovým benzinovým turbomotorem 1.2 Turbo 81 kW, který jsme nezkoušeli. Připravili jsme ale jeho porovnání se stejně výkonnými hatchbacky Hyundai i30 a Škoda Scala ZDE.

V aktuálních podmínkách, kdy se na některé vozy čeká více než rok, potěší relativně rychlá dostupnost nového Opelu Astra. "Zájemce vůz dostane do čtyř měsíců od objednání. Skladové vozy budeme mít od poloviny dubna," řekl k tomu tiskový mluvčí českého zastoupení značky Martin Hejral.

Při našich testech jsme měli možnost vyzkoušet silnější provedení tříválcové dvanáctistovky s výkonem až 96 kW a manuálním řazením. Dále naftovou patnáctistovku se stejným výkonem v kombinaci s automatem a plug-in hybrid tvořený kombinací elektropohonu a benzinového čtyřválcového turbomotoru 1.6 Turbo se systémovým výkonem až 133 kW. Kliknutím na tlačítko PROHLÉDNOUT si můžete přečíst první jízdní dojmy z každé z těchto tří verzí a najdete tam i jejich porovnání s konkurenty a sourozenci.

Diskuze

Alois Vojebgula - 25.03.2022 13:45:07
No, je to hezké. Příští rok začnu pobírat starobní důchod a věřím, že spolu s našetřenou hotovostí umístěnou v šuplíku mé prvorepublikové almary, si jej budu moci dovolit. Jen doufám, že servis nebude tak náročný a plný diagnostických problémů.
Petulin - 25.03.2022 10:58:28
Potřeba udržovat značku Opel v negativním náhledu stále trvá. A komu to prospěje ?

Tereza zjistila, že Opel Grandland vidí ve tmě. Díky chytré elektronice pozná chodce i cyklistu

V bonusovém videu k testu německého SUV Tereza ukazuje, jak funguje systém nočního vidění
22.03.2022 18:45
|
4
Reklama

Test: Opel Mokka-e je zhmotněním dámského ideálu, muže zase nadchne jízdními vlastnostmi

Německý vůz patří bezesporu mezi nejzajímavější elektromobily, které lze koupit pod milion korun
27.12.2021 19:47
|
0

Opel Astra Sports Tourer má pro případ defektu vychytávku, která zatím konkurenci vůbec nenapadla

Velký kufr kombíku však nabízí i další praktická řešení uspořádání díky variabilní podlaze
03.12.2021 09:43
|
10

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12
Reklama

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0

Test Fordu Grand Tourneo Connect Active 2.0 EcoBlue: Staré dobré časy lze stále koupit. Za milion

Dvojče Volkswagenu Caddy Maxi ujede na jednu nádrž nafty skoro 1000 km. Uveze sedm dospělých
18.01.2023 12:05
|
2
Reklama
Autosalon TV