Reklama
Testy

Test Peugeotu 308 1.5 BlueHDi EAT8: Navzdory jednodušší technice jezdí skvěle

V pořadí třetí generace Peugeotu 308 má být ukázkou toho, jak se francouzský výrobce posunul vpřed

Na třetí generaci kompaktního hatchbacku/kombi Peugeot 308 se čekalo neobvykle dlouho. Přišla na řadu až osm let od uvedení té druhé. Za tu dobu si našla ve světě přes 1,3 milionu majitelů. Novinka ovšem udělala obrovský posun kupředu snad ve všech směrech a tak se tuzemské zastoupení francouzské automobilky domnívá, že bude ještě úspěšnější. O pravdivosti tohoto tvrzení jsme se přesvědčili na vlastí kůži během redakčního testu naftového hatchbacku 1.5 BlueHDi ve spojení s automatickou převodovkou.

Ze šetřílka rázem Otesánkem

Z článků o novém Peugeotu 308 by se na našem webu dala sepsat několikastránková kniha. Nechme proto dokola omývaných dojmů z interiéru, designu či prostornosti a pojďme se hned na úvod věnovat motorizaci spolu s jízdními vlastnostmi námi zkoušeného exempláře.

Pod jeho kapotou dřímala naftová patnáctistovka se shodnými parametry jako v případě předchozí generace. To znamená, že výkon i nadále činí 96 kW (130 koní) a točivý moment rovných 300 Nm. O to překvapivější je výrazné zhoršení dynamiky u novodobého modelu. Zatímco druhá generace Peugeotu 308 1.5 BlueHDi dokázala z nuly na 100 km/h akcelerovat za 9,8 sekundy, ta třetí to zvládne o sekundu pomaleji. Domníváme se, že důvodem je mezigenerační nárůst hmotnosti o více jak 200 kilogramů.

Zkoušený motor není líný jen na papíře, i při samotné jízdě mu dynamika dosti chybí. Mocnějšího zátahu se řidič dočká jen v nízkých otáčkách, nejčastěji pak při rozjezdu z místa. S přibývajícími otáčkami přichází o chuť zrychlovat, až přestane akcelerovat úplně. Nedostatek výkonu jsme zaznamenali především při předjíždění z vyšších rychlostí, nebo při napojování na dálnici.

Další nepříjemné zjištění přišlo hned záhy. S minulým vydáním Peugeotu 308 bylo možné brázdit dálnicemi se spotřebou nafty kolem 5,7 l/100 km, kdežto s tím současným musíte počítat se 7 litry a více. To už je v rámci naftových patnáctistovek opravdu velmi vysoká hodnota. Nemluvě o uklidněné jízdě mimo město, kde předchůdce usrkával sotva 4 litry paliva na sto kilometrů a novinka? Zhltá okolo 5,6 l/100 km. Zásadně se liší také spotřeby udávané výrobce - 3,5 l/100 km vs. 4,5 l/100 km (starší vs. nový model).

Nebezpečně tichý

Kila navíc museli inženýři podle všeho investovat do odhlučnění motorového prostoru a kabiny, jinak to není možné. Uvnitř jindy "chrochtající" diesel prakticky neslyšíte, a to ani při plné akceleraci. Do interiéru neprochází vůbec nic! Žádný aerodynamický šum, valivý odpor 18palcových pneumatik ani mlácení od podvozku. Ve výsledku to znamená, že pocitově jedete sotva 80 km/h, jenže ve skutečnosti uháníte klidně přes 130 km/h. Neuvěřitelný kouzelnický trik.

Měničová převodovka se může zdát v době dvouspojkových převodovek archaickou záležitostí, ale opak je zase pravdou. Peugeoťáci vyladili automat s měničem k dokonalosti, řadí rychle, logicky a motor zbytečně nevytáčí ani nepodtáčí. Navíc oproti "dvouspojkám" neškube při rozjezdu či brzdění. Řízení je prostřednictvím miniaturního volantu svižné, ale pramálo přesné a už vůbec ne citlivé.

Jízdně nová "třistaosmička" příliš nepřekvapí, jelikož už i ta předchozí jezdila na poměry kompaktních hatchbacků fantasticky. Použity jsou opět tlumiče měkké v roztahu, ale tvrdé ve stlačení v kombinaci s měkčími pružinami. Toto nastavení je komfortní a výborně si rozumí zejména s těžším turbodieselovým motorem 1.5 BlueHDI, který jsme testovali, a to i navzdory jednoduší nápravě. Stejně jako u předchůdce byla u nového modelu použita zadní náprava řešená torzní příčkou nikoliv víceprvkovým zavěšením jako u většiny konkurentů.

Komfortně laděný podvozek umí i slušně pobavit. Do zatáček se nový Peugeot 308 vrhá s lehkostí a jistotou. Náklony karoserie jsou pouze minimální. Jediné s čím jsme bojovali, je brzká nedotáčivost předních kol. Zkrotit ji však není těžké, stačí si pohrát s plynem a volantem.

Tři jízdní režimy

Zkoušený vůz byl dovybaven voličem jízdních režimů. K dispozici má řidič nového Peugeotu 308 hned tři režimy - Eco, Normal a Sport. Ty z části ovlivňují chod automatické převodovky, chování motoru, citlivost plynového pedálu nebo třeba strmost řízení. Nemají však vliv na nastavení podvozku.

Závěr

Nový Peugeot 308 v karoserii hatchback s motorem 1.5 BlueHDi EAT8 nadchne svým designem a celkovým pojetím i ty nejnáročnější zákazníky. Naftový motor je sice línější, žravější, ale dokonale odhlučněný. Jízdní schopnosti jsou stejně jako u předchůdce vyladěné k dokonalosti. Podvozek kombinuje každodenní komfort s občasným sportovním svezením, a to i navzdory jednodušší technice. Novinka na českém trhu startuje na částce 510 tisíc korun. Naftová "jednapětka" ve zkoušené výbavě GT Pack potom na 865 000 Kč.

Podívejte se do katalogu, kde jsme připravili přehledný ceník nového Peugeotu 308 (zde). Novinku jsme také porovnali. Zajímalo nás, jak si v základním provedení stojí nejen proti svému sesterskému modelu Opel Astra, ale i proti hlavnímu konkurentovi v kategorii nižší střední třídy, kterým je Volkswagen Golf. Výsledek srovnání najdete pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Jarda - 22.06.2022 17:59:54
Pure tech ,Tsi,Tce, Budete brečet nad cenami náhradních dílú a Servis vás odrovná na totálku.
Přemysl Kočí - 18.02.2022 20:48:07
Správný titulek by měl být: díky jednodušší technice jezdí skvělě.

Test: Nová Honda HR-V přišla o sex-appeal, kufr i pořádný motor, přesto si ji okamžitě zamilujete

V redakčním testu jsme prověřili v pořadí již třetí generaci oblíbeného kompaktního SUV Honda HR-V
11.02.2022 11:31
|
3
Reklama

Test Seat Arona 1.0 TSI: S drobnou Španělkou se dobře žije dnem i nocí

Druhý nejprodávanější Seat na světě je po faceliftu luxusnější a má větší šmrnc
29.01.2022 18:15
|
3

Test DS4 Cross Rivoli: Má šmrnc i kvalitu. Je to adept na nejlepší auto roku

Otestovali jsme verzi s benzinovým motorem 1.2 PureTech a osmistupňovým automatem
27.01.2022 11:54
|
5

Nová mobilní aplikace přemění každé auto v rychlostní radar. Řidiči se budou udávat navzájem

Přestupek zaznamenaný na telefon je možné okamžitě odeslat policii, která ho následně zpracuje
29.03.2023 07:40
|
66

O korunu méně za benzin a žádné fronty. Nová pumpa jde proti dlouhodobě nejlevnější konkurenci

Zmapovali jsme čerpací stanice v Praze a zjišťovali, která z nich nabízí nejdostupnější palivo
28.03.2023 13:30
|
29
Reklama

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
93

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
27
Reklama
Autosalon TV