Reklama
Testy

Test DS4 Cross Rivoli: Má šmrnc i kvalitu. Je to adept na nejlepší auto roku

Otestovali jsme verzi s benzinovým motorem 1.2 PureTech a osmistupňovým automatem

Vozy značky DS ještě nejsou za roky prodávané v Česku tak zaběhlé, rozhodně se ale nedá říci, že by nebyly úspěšné. Kdo s nimi přišel do styku, ten si všiml minimálně jedné věci. Bez urážky k tradiční značce Citroën, modely DS jsou prostě o úroveň výše. A to jde poznat jak na designu, tak na výbavě.

První generace DS4 se vyráběla do roku 2018. Od té doby model na svého nástupce čekal a je vidět, že ve Francii na něm pracovali poctivě a vybrousili ho téměř jako ten diamant, jehož logo či tvar ve voze potkáváme prakticky všude. V osvětlení, na touch displeji či ve tvaru některých tlačítek. Ale ještě než se usadíme, prohlédněme si hatchback, pasující do kategorie nižší střední třídy, zvenku.

Kompletní technické informace o DS 4 najdete v katalogu, stačí kliknout na tento odkaz. DS 4 jsme také porovnali s jeho technicky příbuznými vozy, tedy Peugeotem 308 a Opelem Astra v nových generacích. Oběma jsme přiřadili stejhý motor. Výsledek najdete zde.

Linie působí hladce a ladně

Vůz je totiž hodně osobitý, a ačkoliv má jen 4,4 metru působí daleko mohutněji a na první pohled vypadá větší i širší než ve skutečnosti je. Ačkoliv je nový model vlastně hranatý, jeho linie působí hladce a ladně. A futuristicky. DS4 mnohdy zaskočí a donutí vás na některé fragmenty jen zírat. Například na zadní trojrozměrná LED světla ve tvaru šupin. A když jsme u LED světel, vpředu jich auto má hned 98.

Námi testovaný vůz byl k dispozici ve verzi Cross, na kterou nás upozornil nápis na předních dveřích. Její smysl je čistě estetický, nečekejme čtyřkolku či terénní vlastnosti. Znamená to například plastové doplňky na dveřích či zadním nárazníku, střešní ližiny či stříbrné lakování úplně dole na předním nárazníku.

Po usazení (vyšší postavy pozor na úder do hlavy) je na místě se chvíli jen rozkoukávat. A to nejen proto, že DS4 nabízí luxus první kategorie. DS4 je totiž tradičně francouzsky jiné. Hlavně ti, co jsou zvyklí na německý pořádek a preciznost kterou nabízí koncernové vozy, budou zírat. A oči nebudou stíhat co všechno se vlastně ve voze děje. Jako první zaujme malá dotyková obrazovka hned za voličem rychlostí. Netřeba si nic nalhávat, hned jsme podlehli a vyzkoušeli ji, protože pohybující se logo diamantu nás prostě hypnotizovalo. A rozhodně jsme si na ni napsali adresu do navigace, k čemuž taky slouží. Však každý z nás má v sobě stále ještě malou duši dítěte, no ne?
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Radši hada, nebo kočku?

Další specialitou jsou dva krajní ovladače na středovém panelu. Chvíli si s nimi budete hrát a zkoušet jejich pevnou vůli i zpětnou vazbu, než zjistíte, že jejich pomocí nastavíte směr, kterým na vás vůz pouští vzduch.

Testované auto mělo šedohnědý interiér Galet & Criollo. Elektrická sedadla jsou vyhřívaná, ventilovaná a nabízí několik druhů masáže. Po zádech se vám třeba protáhne had či projde kočka. Palubní deska je potažená hnědou kůží, panely a sedadla zase šedou tlačenou kůží. Když tohle všechno člověk vidí, začíná se mu poprvé vkrádat do hlavy myšlenka na cenovku.

A tak se podívejme, co DS4 už v základu (cena 720 tisíc Kč) nabízí. Je to například 6 airbagů, bezpečnostní paket, full LED světlomety či pohodlný kožený volant s integrovanými ovladači. Verze Cross Rivoli, která startuje na 970 tisících, pak auto vyšperkuje. Navenek přidá devatenáctipalcová hliníková kola, dovnitř zase ambientní osvětlení PolyAmbient či fešné bezrámečkové zpětné zrcátko. Námi testovaný vůz pak měl ještě několik drobných příplatkových vylepšení, jako třeba bezdrátové dobíjení telefonu a jeho cena se tak vyšplhala na 1 136 000 Kč.

Cena je tedy vyšší a někdo kvůli ní dost možná vůz rychle odsoudí, ale je třeba se zamyslet nad tím, do čeho investujeme. Těžko na trhu najít přímého konkurenta, který by byl takhle luxusní.

Kamery se špičkovým rozlišením

Nezapomínejme na desetipalcový dotykový displej, který vyniká grafikou. Kamery dopředu i dozadu mají špičkové rozlišení a rychlou reakci. Infotainment také hbitě reaguje na radary a vždy upozorní citlivým zapípáním. Head-up displej kromě rychlosti ukazuje například spotřebu, ale hlavně neruší zbytečně velkým písmem.

Od technologie ještě krátce k prostoru. Dostatek místa mají cestující vpředu i vzadu, kam se bez potíží pohodlně usadí dospělý člověk. Zavazadlový prostor nabízí 430 litrů. Během sychravého počasí je lepší kufr otvírat například tlačítkem na klíčích, to na víku je totiž celkem schované a šance se zašpinit je tak vysoká.

A ještě jeden tradiční nešvar. Start-stop systém si své samostatné tlačítko prostě zaslouží…
Reklama

Zvuk uchu nelichotí…

Pod kapotou měla DS4 to nejslabší, co aktuálně nabízí. Tříválcový benzinový turbomotor 1.2 PureTech s výkonem 130 koní, točivým momentem dosahujícím 230 N.m a zrychlením z 0-100 km/h lehce nad 10 vteřin. Číselně žádná sláva.

Auto jsme navíc přebírali ve chvíli, kdy ještě nemělo na tachometru ani tisíc kilometrů, takže bylo sotva zajeté. Co si zaslouží asi největší minus z celého testu je zvuk motoru. Ten byl trochu jako při jízdě ve staré fabii, a to se prostě k milionovému autu, které si vás interiérem hýčká, vůbec nehodí.

Pomlouvat motor nebudeme, ale asi by si větší agregát zasloužil. Na druhou stranu doba se mění, motory se zmenšují a tohle je tak všechno, co by se tomuto tříválci dalo pořádně vytknout.
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

… zato pohodlí na výbornou

Co se týče jízdního pohodlí, je ve voze i díky tuhosti karosérie opravdu pohoda. Rány od kol nečekejme, od jízdy vás nebude odvádět ani nerovný povrch. Aby ne, DS4 myslí díky systému Active Scan Suspension, který byl dosud dodávaný jen do větších vozů kategorie DS, za vás. Auto pomocí kamery skenuje vozovku a podle nerovností upravuje nastavení tlumičů, aby byla jízda co nejpohodlnější. Tak co, pořád se vám 1,1 milionu zdá hodně?

Osmistupňová automatická převodovka sice při městském ježdění občas trochu trhá a pomaleji reaguje, na okreskách či dálnici ale funguje perfektně. Jde hladce, tiše a bez jakýchkoliv potíží. Tady jsme s ní i autem byli velmi spokojeni.

Dálnici zvládá DS4 bez potíží, člověk by vlastně vůbec neřekl, že má tříválec. Motor zabírá i v nižších otáčkách, chod je hodně kultivovaný i na sedmý a osmý rychlostní stupeň, a k tomu zároveň nečekaně pružný i ve vyšších rychlostech. Samozřejmě máme pořád jen obsah 1,2, dálniční předjížděcí manévry a souboje s audinami či superby nalepenými na vašem nárazníku nemají ty nejlepší parametry, rozhodně ale není třeba mít strach z toho, že výkon, který auto má, končí okolo rychlosti 130 km/h. DS4 PureTech toho nabízí o dost víc. A to vše se spotřebou mezi 7 a 8 litry.

Shrnutí a závěr

Nová generace DS4 na nás udělala více než dobrý dojem. Atraktivní design, kvalita materiálů a vše, co hatchback nižší střední třídy nabízí, je nadstandardní. I při - na pohled - vysoké cenovce. Ale u citroënu jsou realisté, věří tomu, že v Česku se prodá několik desítek kusů tohoto modelu. Cílovou skupinou jsou mladé rodiny, které mají rády pohodlné svezení.
Reklama

Diskuze

Jarda - 22.06.2022 18:05:25
Souhlas s Karlem 4-valec 2.0L atmosféra + biturbo.Japonci to delají nelíp.
Dávid - 27.01.2022 22:41:18
Třívalec ani do fábie! Já bych tohle nekoupil ani s cenovkou do pul mega, i kdybyto třeba bylo vevnitř pozlácený! Takové motorky se rozsypou do konce záruky i v malých autech, kdo tohle prosazuje,měl by být souzen před tribunálem! Tohle je ekologie naruby

Německým luxusním vozům zatopí šarmem i kvalitou. První dojmy z nové DS 4 jsou skvělé

Nový hatchback nižší střední třídy je příbuzný s novými generacemi Opelu Astra a Peugeotu 308
19.01.2022 07:35
|
4
Reklama

Test: DS 9 1.6 PureTech překvapilo rezervami ve zpracování. Jízdně však předčí Mercedes nebo BMW

Nová vlajková loď značky DS sice pochází z Francie, ale její výroba probíhá kvůli kapacitám v Číně
11.10.2021 13:41
|
5

Francouzský sedan vyrobený v Číně přijíždí do Česka. DS 9 je dražší než Mercedes třídy E

Nejsilnější verze s pohonem všech kol a plug-in hybridním pohonem se upravuje ve Francii
26.07.2021 17:15
|
5

Subaru Crosstrek nabízí pro každého něco, ale nejsilnější je v terénu. Škoda jen vyšší spotřeby

Japonská značka opět sází na konzervativní pojetí interiéru včetně klasických analogových budíků
19.03.2024 10:30
|
0

První dojmy: Nejsilnější Toyota C-HR Plug-in hybrid 220 ukázala solidní spotřebu i městskou mrštnost

Na jihu Francie jsme projeli nejnovější generaci populárního japonského SUV
06.03.2024 16:35
|
1
Reklama

Omlazený Volkswagen Touareg je králem wolfsburské džungle. Šestiválec si udržel své přednosti

Touareg prošel drobnými optickými změnami. To klíčové včetně naftového motoru zůstalo nedotčené
27.12.2023 16:44
|
4

Nová Toyota Land Cruiser poprvé na vlastní oči. Retro s moderní tváří je nádherně hranaté

Nejdéle vyráběný vůz značky Toyota zamíří do Evropy v roce 2024. Kulatá světla nebudou pro každého
15.09.2023 12:59
|
5
Reklama
Autosalon TV