Reklama
Nová auta

Test nového Seatu Leon 1.5 eTSI DSG FR: Spořivému sportovci to sekne. Mohl by zlevnit a zpohodlnět

Podvozku chybí zadní víceprvková náprava. Přesto zívá v zatáčkách nad 150koňovým motorem nudou
Zdroj: Bart Běhal

Máme za sebou první jízdní test nové generace Seatu Leon. Na úvodní seznámení s novým leonem jsme si vybrali specifikaci 1.5 eTSI DSG FR. Šlo tedy o novou benzinovou patnáctistovku dopovanou turbem o výkonu 110 kW vybavenou mild-hybridní technologi, při níž je auto schopné si vyrábět a ukládat elektřinu, která pak mírně pomáhá benzinovému motoru. Tento agregát se kombinuje výhradně se sedmistupňovým automatem DSG. Testovaný exemplář byl ve sportovně laděné výbavě FR.
Reklama

Porovnání s VW Golf, Škodou Scala a Hyundaiem i30

Podívejte se na porovnání testované verze Seatu Leon 1.5 eTSI DSG FR s podobně laděným VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line. Nejlevnější verzi nového Seatu Leon s označením 1.0 TSI Reference jsme pro změnu porovnali s nejprodávanějšími hatchbacky nižší střední třídy v Česku - modely Škoda Scala a Hyundai i30. Toto druhé porovnání naleznete ZDE.

Působivý, ač nepříliš originální

Design auta nechci sáhodlouze hodnotit, podívejte se do fotogalerie a udělejte si úsudek sami. Mě se nový Seat Leon hodně líbí, i když z některých úhlů nevypadá příliš originálně a připomíná vozy značek Alfa Romeo nebo Mazda. Působí sportovně, moderně a mladistvě, což platí nejen pro karoserii, ale také interiér.

Zvenčí i uvnitř řádili specialisté na LED osvětlení, které vytváří velmi zajímavé, ale zároveň funkční kreace. Tou asi nejzajímavější je, že lišta LED ambientního osvětlení ve výpních dveří působí i jako indikátor otevřených dveří, nebo funkce hlídání mrtvého úhlu. Zelená linka zčervená, když zapomenete dovřít dveře a zežloutne, jakmile se při jízdě objeví kolem leonu auto v mrtvém úhlu. Kupodivu to bylo viditelné i v jasném jarním dn. Pomůže i rozblikání, které se spustí, pokud blinkrem dáváte najevo, že do obsazeného pruhu chcete odbočit.

Překvapivě vydařená spolupráce s DSG

Pojďme ale jezdit. Mezi první dojmy patřilo příjemné zjištění, že sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka DSG spolupracuje s motorem 1.5 eTSI asi nejlépe ze všech pohonných jednotek, které jsme s ní zatím testovali. Ani v situacích, které jí běžně nesedí, což jsou například parkovací manévry, nezavdávala důvod ke stížnostem. A pak, že to nejde!

Poděkování za to zřejmě patří elektřině z mild-hybridního ústrojí, která právě v těchto situacích, kdy je potřeba plynulost, pomáhá. Auto si elektřinu vytváří samo rekuperačním brzděním, které naopak moc plynulé a příjemné není. Ukládá ji do malého akumulátorku, palubní síť má 48V.

Když už jsme u mild hybridu, tak jeho výhody spočívají i v tom, že auto může plachtit se zcela vypnutým motorem. Podařil se také systém stop-start, který téměř neobtěžoval a možná by ho vzali na milost i jeho nejvíc zapřísáhlí odpůrci.
Reklama

Při 90 km/h si řekl o 4 l/100 km

Tou nejpříjemnější výhodou mild-hybridního soukolí je ale neuvěřitelně nízká spotřeba. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili konzumaci kolem čtyř litrů benzinu na sto kilometrů. Dálničních 130 km/h ji vytáhlo přibližně na šest litrů. Jezdit lehkou nohou pod pět není vůbec žádné umění a výrobci papírovou spotřebu 4,8 l benzinu na 100 km věříme. Pomáhá k tomu i neznatelné vypínání dvou válců ze čtyř, když řidič plynový pedál pouze lechtá.

O to větší kontrast nastává, když chcete s Leonem 1.5 eTSI závodit. Pokud motor vytočíte do otáček čas od času, zvedne se spotřeba na hodnoty mezi sedm a osm litrů. Jakmile to budete dělat soustavně, dostanete se hodně vysoko nad deset.

Dynamika patnáctistovky neurazí, ale zejména na zatáčkovitých okreskách ostře kontrastuje se schopnostmi podvozku, který doslova zívá nudou, i když řidič mačká plynový pedál až na podlahu. Motoru chybí výkonová špička a celkově trochu zlobivější a přitažlivější projev. Tenhle se hodí spíš do oktávky nebo do golfu.

Jde to i bez víceprvku

Podvozek nemá stejně jako u Octavie a na rozdíl od Golfu ani u verze s výkonem 150 koní víceprvkovou zadní nápravu. Ale nevědět to, jen těžko bychom to poznávali. Zejména na kvalitním asfaltu projížděl testovaný leon i prudkými zatáčkami neuvěřitelně rychle a dospěle. Choval se naprosto neutrálně, bez známek nedotáčivosti. Do zatáček se vrhal ochotně a hladově. I v těch nejtechničtějších pasážích jsme mačkali plyn až na podlahu a pořád nám připadalo, že máme na schopnosti podvozku zoufale málo výkonu.

Absence víceprvkové nápravy se projevovala pouze v zatáčkách na zvlněné silnici, kde pneumatiky leonu nepřilnuly k asfaltu tak dokonale jako třeba u nového golfu se stejným výkonem a víceprvkem. Tady bylo znát mírné, ale opravdu velmi mírné odskakování.

Horší to bylo u testovaného kousku s komfortem, ale musíme brát v potaz, že jsme testovali přitvrzenou sportovně laděnou verzi FR, navíc se sportovním rozměrem pneumatik 225/40 R18. Zejména ve městě bylo projíždění hlubších děr nepříjemné jak akusticky tak hapticky, v zádech jsme ale cítili i rozbitou okresku.

Adaptivní tlumiče DCC a jejich naladění do režimu Comfort téměř nepomohlo, považujeme to v totmto případě zbytečnost. Auto bylo pak jen takové žvýkavější a mělo lehčí řízení. Smysl nám dávalo jezdit pouze na režimy ECO, Normal a Sport, který testovanému leonu seděl nejvíce.
Reklama

Krásný, zábavný, ale drahý

První testovaná verze nového Seatu Leon skvěle vypadala a velmi zábavně jezdila. Při jízdě lehkou nohou vynikala i vzhledem k šířce pneumatik až neuvěřitelnou úsporností. Mezi ostatními hatchbacky nižší střední třídy by ale nebodovala komfortem a cenou. Testovaný kousek totíž vyšel na astronomických 832 tisíc korun. Bez příplatkové výbavy by to bylo 674 900 korun. Kompletní ceník nového Seatu Leon včetně technických údajů udávaných výrobcem i těch, které jsme sami naměřili, si můžete prohlédnout ZDE.
Reklama

Diskuze

JaK - 28.05.2020 14:05:42
Nemám rád ty nekonečný diskuse o spotřebě, ale když si vemu že 3litr d od bmw při cestě do rakouských hor nebo k moři vezme při jízdě >= povolená rychlost mezi 5.9-6.1 a dlouhodobá s většinovým skákáním po městě je 8.5 tak se žádný extra zázrak nekoná...

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
25.03.2020 10:50
|
2
Reklama

Nový Seat Leon bude stále jezdit na benzín a naftu. K dostání ale bude i hybrid nebo pohon na CNG

Do vývoje nové generace oblíbeného modelu investovala automobilka 1,1 miliardy eur
28.01.2020 16:18
|
2
Reklama

Škoda má podle manažera VW zlevnit auta a postavit se Dacii. Seat bude lovit zákazníky Alfy Romeo

Koncern údajně plánuje od sebe více oddělit jednotlivé značky, aby si vzájemně tolik nekonkurovaly
30.09.2019 16:15
|
29

Test Seatu Leon ST 1.5 TGI: i šetření může být krásné

Rodinný kombík na zemní plyn se prodává za 629 900 korun ve vybavené verzi. Podrobnosti v galerii
13.06.2019 20:45
|
0

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
20

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
3
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV