Reklama
Testy

Test nového Seatu Leon 1.5 eTSI DSG FR: Spořivému sportovci to sekne. Mohl by zlevnit a zpohodlnět

Podvozku chybí zadní víceprvková náprava. Přesto zívá v zatáčkách nad 150koňovým motorem nudou
Zdroj: Bart Běhal

Máme za sebou první jízdní test nové generace Seatu Leon. Na úvodní seznámení s novým leonem jsme si vybrali specifikaci 1.5 eTSI DSG FR. Šlo tedy o novou benzinovou patnáctistovku dopovanou turbem o výkonu 110 kW vybavenou mild-hybridní technologi, při níž je auto schopné si vyrábět a ukládat elektřinu, která pak mírně pomáhá benzinovému motoru. Tento agregát se kombinuje výhradně se sedmistupňovým automatem DSG. Testovaný exemplář byl ve sportovně laděné výbavě FR.
Reklama

Porovnání s VW Golf, Škodou Scala a Hyundaiem i30

Podívejte se na porovnání testované verze Seatu Leon 1.5 eTSI DSG FR s podobně laděným VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line. Nejlevnější verzi nového Seatu Leon s označením 1.0 TSI Reference jsme pro změnu porovnali s nejprodávanějšími hatchbacky nižší střední třídy v Česku - modely Škoda Scala a Hyundai i30. Toto druhé porovnání naleznete ZDE.

Působivý, ač nepříliš originální

Design auta nechci sáhodlouze hodnotit, podívejte se do fotogalerie a udělejte si úsudek sami. Mě se nový Seat Leon hodně líbí, i když z některých úhlů nevypadá příliš originálně a připomíná vozy značek Alfa Romeo nebo Mazda. Působí sportovně, moderně a mladistvě, což platí nejen pro karoserii, ale také interiér.

Zvenčí i uvnitř řádili specialisté na LED osvětlení, které vytváří velmi zajímavé, ale zároveň funkční kreace. Tou asi nejzajímavější je, že lišta LED ambientního osvětlení ve výpních dveří působí i jako indikátor otevřených dveří, nebo funkce hlídání mrtvého úhlu. Zelená linka zčervená, když zapomenete dovřít dveře a zežloutne, jakmile se při jízdě objeví kolem leonu auto v mrtvém úhlu. Kupodivu to bylo viditelné i v jasném jarním dn. Pomůže i rozblikání, které se spustí, pokud blinkrem dáváte najevo, že do obsazeného pruhu chcete odbočit.

Překvapivě vydařená spolupráce s DSG

Pojďme ale jezdit. Mezi první dojmy patřilo příjemné zjištění, že sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka DSG spolupracuje s motorem 1.5 eTSI asi nejlépe ze všech pohonných jednotek, které jsme s ní zatím testovali. Ani v situacích, které jí běžně nesedí, což jsou například parkovací manévry, nezavdávala důvod ke stížnostem. A pak, že to nejde!

Poděkování za to zřejmě patří elektřině z mild-hybridního ústrojí, která právě v těchto situacích, kdy je potřeba plynulost, pomáhá. Auto si elektřinu vytváří samo rekuperačním brzděním, které naopak moc plynulé a příjemné není. Ukládá ji do malého akumulátorku, palubní síť má 48V.

Když už jsme u mild hybridu, tak jeho výhody spočívají i v tom, že auto může plachtit se zcela vypnutým motorem. Podařil se také systém stop-start, který téměř neobtěžoval a možná by ho vzali na milost i jeho nejvíc zapřísáhlí odpůrci.
Reklama

Při 90 km/h si řekl o 4 l/100 km

Tou nejpříjemnější výhodou mild-hybridního soukolí je ale neuvěřitelně nízká spotřeba. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili konzumaci kolem čtyř litrů benzinu na sto kilometrů. Dálničních 130 km/h ji vytáhlo přibližně na šest litrů. Jezdit lehkou nohou pod pět není vůbec žádné umění a výrobci papírovou spotřebu 4,8 l benzinu na 100 km věříme. Pomáhá k tomu i neznatelné vypínání dvou válců ze čtyř, když řidič plynový pedál pouze lechtá.

O to větší kontrast nastává, když chcete s Leonem 1.5 eTSI závodit. Pokud motor vytočíte do otáček čas od času, zvedne se spotřeba na hodnoty mezi sedm a osm litrů. Jakmile to budete dělat soustavně, dostanete se hodně vysoko nad deset.

Dynamika patnáctistovky neurazí, ale zejména na zatáčkovitých okreskách ostře kontrastuje se schopnostmi podvozku, který doslova zívá nudou, i když řidič mačká plynový pedál až na podlahu. Motoru chybí výkonová špička a celkově trochu zlobivější a přitažlivější projev. Tenhle se hodí spíš do oktávky nebo do golfu.

Jde to i bez víceprvku

Podvozek nemá stejně jako u Octavie a na rozdíl od Golfu ani u verze s výkonem 150 koní víceprvkovou zadní nápravu. Ale nevědět to, jen těžko bychom to poznávali. Zejména na kvalitním asfaltu projížděl testovaný leon i prudkými zatáčkami neuvěřitelně rychle a dospěle. Choval se naprosto neutrálně, bez známek nedotáčivosti. Do zatáček se vrhal ochotně a hladově. I v těch nejtechničtějších pasážích jsme mačkali plyn až na podlahu a pořád nám připadalo, že máme na schopnosti podvozku zoufale málo výkonu.

Absence víceprvkové nápravy se projevovala pouze v zatáčkách na zvlněné silnici, kde pneumatiky leonu nepřilnuly k asfaltu tak dokonale jako třeba u nového golfu se stejným výkonem a víceprvkem. Tady bylo znát mírné, ale opravdu velmi mírné odskakování.

Horší to bylo u testovaného kousku s komfortem, ale musíme brát v potaz, že jsme testovali přitvrzenou sportovně laděnou verzi FR, navíc se sportovním rozměrem pneumatik 225/40 R18. Zejména ve městě bylo projíždění hlubších děr nepříjemné jak akusticky tak hapticky, v zádech jsme ale cítili i rozbitou okresku.

Adaptivní tlumiče DCC a jejich naladění do režimu Comfort téměř nepomohlo, považujeme to v totmto případě zbytečnost. Auto bylo pak jen takové žvýkavější a mělo lehčí řízení. Smysl nám dávalo jezdit pouze na režimy ECO, Normal a Sport, který testovanému leonu seděl nejvíce.
Reklama

Krásný, zábavný, ale drahý

První testovaná verze nového Seatu Leon skvěle vypadala a velmi zábavně jezdila. Při jízdě lehkou nohou vynikala i vzhledem k šířce pneumatik až neuvěřitelnou úsporností. Mezi ostatními hatchbacky nižší střední třídy by ale nebodovala komfortem a cenou. Testovaný kousek totíž vyšel na astronomických 832 tisíc korun. Bez příplatkové výbavy by to bylo 674 900 korun. Kompletní ceník nového Seatu Leon včetně technických údajů udávaných výrobcem i těch, které jsme sami naměřili, si můžete prohlédnout ZDE.
Reklama

Diskuze

JaK - 28.05.2020 14:05:42
Nemám rád ty nekonečný diskuse o spotřebě, ale když si vemu že 3litr d od bmw při cestě do rakouských hor nebo k moři vezme při jízdě >= povolená rychlost mezi 5.9-6.1 a dlouhodobá s většinovým skákáním po městě je 8.5 tak se žádný extra zázrak nekoná...

Auta na CNG jsou ekologická, koncern VW s nimi přesto končí. Seat bude místo nich dělat koloběžky

Plynové konverze napříč koncernem se brzy mají stát minulostí, vytlačí je elektřina
25.03.2020 10:50
|
3
Reklama

Nový Seat Leon bude stále jezdit na benzín a naftu. K dostání ale bude i hybrid nebo pohon na CNG

Do vývoje nové generace oblíbeného modelu investovala automobilka 1,1 miliardy eur
28.01.2020 16:18
|
2
Reklama

Škoda má podle manažera VW zlevnit auta a postavit se Dacii. Seat bude lovit zákazníky Alfy Romeo

Koncern údajně plánuje od sebe více oddělit jednotlivé značky, aby si vzájemně tolik nekonkurovaly
30.09.2019 16:15
|
29

Test Seatu Leon ST 1.5 TGI: i šetření může být krásné

Rodinný kombík na zemní plyn se prodává za 629 900 korun ve vybavené verzi. Podrobnosti v galerii
13.06.2019 20:45
|
0

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama
Autosalon TV