Reklama
Testy

První off-road, se kterým v lese uslyšíte zpívat ptáčky. Vyzkoušeli jsme Jeep Wrangler do zásuvky

Plug-in hybrid je už jediným pohonem pro tento vůz. Má výkon 380 koní, ale spotřebu malého auta

Sedím za volantem Jeepu Wrangler. Klasického off-roadu, který se ani ve své čtvrté generaci nevzdal známého vzhledu i vynikajících schopností v terénu. Stále nese odkaz pradávného válečného Jeepu Willys. Jenže něco je tu dnes jinak. Stoupám kamenitou cestou v horách, mám staženou plátěnou střechu až dozadu. Do kabiny proniká vůně lesa a zpěv ptáčků. Jako bych nejel, jako bych se jen procházel přírodou.

Surrealistický zážitek

Nový Jeep Wrangler 4xe je plug-in hybrid. Dokáže tedy jet čistě na elektřinu a je jedno, jestli je to po ulici nebo na tankodromu. Výsledkem je nezvyklý, možná až surrealistický zážitek. Takhle blízko k přírodě jsem ještě v žádném autě nebyl! A stačilo jen to, aby zmizel klapot a funění motoru, který se dvoutunové auto snaží vytlačit úvozem do prudkého kopce.

Měl bych ale podotknout, že úplné ticho s Jeepem nezažijete. Do rychlosti zhruba 25 km/h totiž vydává umělé hučení, který má za cíl varovat nic netušící chodce, že se blíží elektrické auto. Je škoda, že ho nelze vypnout, protože rychleji v těžkém terénu asi jen tak nepojedete. S naprostým tichem, doplněným jen o odskakující kameny a praskající větve pod koly, by byl zážitek z přírody dokonalý.

A to jsem si ještě před příjezdem na mezinárodní prezentaci Jeepu Wrangler 4xe v horách nedaleko italského Turína myslel, že cpát plug-in hybridní pohon do klasického off-roadu je holý nesmysl, zbytečný ústupek diktátu Evropské unie a jejího honu na emise. Ano, je jasné, že je automobilka tlačená do ekologičtějších modelů, tento ale jako bonus k zelenějšímu cestování přináší i nevšední zážitek.

Zpět na začátek

Sled svého textu jsem schválně přehodil a upřednostnil největší zážitek z prvního svezení s novým Jeepem i proto, že to co vám teď povím, může řadu skalních fanoušků rychle naštvat. Jeep Wrangler už nekoupíte ani s benzinovým, ani s naftovým motorem. Odteď je jedinou možností právě tato testovaná novinka, tedy plug-in hybrid kombinující dvoulitrový benzinový čtyřválec se dvěma elektromotory. Dosahuje maximálního výkonu 280 kW (380 koní) a točivého momentu 637 Nm. Má baterii o kapacitě 17,3 kWh a měl by nabídnout až 53 kilometrů čistě na elektřinu. Průměrná spotřeba: 3,5 litru benzinu na 100 km.

Mimochodem, s akční cenou od 1 619 300 korun je také výrazně dražší než odcházející benzinové a naftové varianty (diesel stál 1 220 000 Kč, benzin 1 370 000 Kč). Stačí už jen dodat, že i přes tento druh pohonu Jeep Wrangler 4xe produkuje 79 gramů emisí CO2, takže nemá v Česku nárok na ekologickou registrační značku EL a tím pádem si s ním pohodlně do Pařížské za nákupy nezajedete. To z něj vlastně dělá verzi, která by v případě zachování původních motorů byla v Česku těžko prodejná, ale takhle je jedinou možností.

Než se ale některým "off-roaďákům" úplně vyvaří krev z žil, je třeba podotknout, že plug-in hybridní Wrangler ani v nejmenším nepřišel o své DNA. Pořád tu je osmistupňová automatická převodovka doplněná o redukci (2,72:1) do náročnějšího terénu. Můžete si objednat i ostřejší model Rubicon. Hybrid je sice o dva metráky těžší, ale díky umístění baterií pod zadní sedadla se povedlo udržet dobré rozložení hmotnosti 51:49 mezi nápravami. Světlá výška má hodnotu 242 mm, nájezdové úhly 35,8 stupňů vpředu a 20,2 vzadu. Jeep přebrodí 76 cm hlubokou řeku. Tohle je off-road se vším všudy.

Nestydí se ve městě

Faktem ale je, že řada lidí si Wrangler dnes nekupuje kvůli tomu, co dokáže v přírodě, ale prostě jen proto, že se jim líbí. Jezdí s ním víc po asfaltu než blátem a kamením a tak plug-in hybrid svým způsobem smysl dává.

Řidič má k dispozici panel se třemi tlačítky pod volantem, na kterém podle stavu baterie může volit jednotlivé jízdní režimy – plně elektrický, kdy se vůz chová jako elektromobil, hybridní, kdy přepíná mezi oběma pohony (nutno podotknout, že hladce) a E-Save, jenž umožní ponechat kapacitu baterie na libovolnou dobu. Třeba právě do přírody. No a pak si lze také zapnout maximální rekuperaci, která bude doplňovat energii vždy, když sundáte nohu z plynu. Ujet 50 kilometrů čistě na elektřinu je ale spíš nereálné, nám se na začátku jízdy s plnou baterií ukázalo 35 kilometrů. Samozřejmě záleží jak a kde s vozem pojdete.

Vynecháme-li plug-in hybridní pohon, jezdí Jeep Wrangler 4xe stejně jako jeho předchozí verze. Vysoký a do terénu nastavený podvozek přináší větší náklony a i neustálou nutnost auto ve vyšších rychlostech na silnici "honit", tedy korigovat jeho směr. Na to jsou majitelé off-roadů ale zvyklí a patří to ke koloritu takových aut, stejně jako táhlé řízení nebo valivý hluk od terénních pneumatik. Pokud máte model Sahara, můžete si klidně stáhnout plátěnou střechu, nebo se rovnou zbavit dveří a složit čelní sklo. A máte plážový off-road se vším všudy. Paráda!

Jako osmiválec

A je tu ještě jedna výhoda, kterou plug-in hybrid přináší – obrovská síla. Sešlápněte plynový pedál až k podlaze, Jeep zaklekne do zadních kol a vystřelí kupředu. Kombinace elektriky a benzinu přináší akceleraci z nuly na 100 km/h za 6,4 sekundy. Jako by to byl americký osmiválec, minus astronomická spotřeba. Možná i to je důvod, proč hned nad novým hybridem nezlomit hůl. Nevýhodou je snad jen nízká užitečná hmotnost, Jeep do zásuvky lze zatížit maximálně 375 kg.

Jasně, pořád tu budou tací, které tahle novinka nepřesvědčí, že bylo pro Wrangler dobré zahodit benzin i diesel. Nová doba si ale vyžádala, aby se z klasického off-roadu stala občas elektricky jezdící mašina. Komu tato realita nepřijde přitažlivá, má ještě jednu možnost. Pick-up Jeep Gladiator si totiž nechal svůj naftový šestiválec a je levnější. I tak se ale domnívám, že brzy potkám u nějaké veřejné nabíječky připojený Jeep Wrangler. Což bude stejně surrealistický zážitek jako tichá projížďka voňavým lesem.
Reklama

Diskuze

Juras - 20.06.2021 16:24:27
A tady je odpoved! Odpoved je cenový rozdíl mezi elektro a diesel. Te penize o kolik to elektro je dražší nez ten jeep v dieslu nebo benzinu nikdy neprojedete. A proto to bude zase propadák. A ještě slabá baterka měla by mít minimum 60kwh aby to k něčemu

Test Peugeotu 508 Hybrid: Superbe boj se! Tohle je "Barbie Ken" mezi manažerskými vozy střední třídy

Plug-in hybridní ústrojí Peugeotu 508 se chlubí výkonem 225 koní a dojezdem na jedno nabití až 54 km
17.06.2021 14:04
|
4
Reklama

Diesel, nebo plnohodnotný hybrid? Tady máte přehled SUV, u kterých neváháme a doporučujeme naftu

Obecně platí, že hybrid by měli používat lidé jezdící hlavně po městech a mimo dálnice
19.05.2021 18:18
|
3

Plug-in hybridy to mají v EU nahnuté. Šéfové automobilek se bouří, zbytečně do nich investovali

Nad kříženci elektro a klasických aut se stahují mračna. Nejen kvůli plánované emisní normě Euro 7
12.04.2021 18:38
|
18

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
2
Reklama

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
2
Reklama
Autosalon TV