Reklama
Řidičův chleba

Uvažuje se o úplném zákazu telefonování v autech. I s hands free

Zatím s takovou iniciativou přišli britští poslanci. Podle českých odborníků to není průchodné
Zdroj: Pexels.com

Používání mobilních telefonů či jiných podobných zařízení za jízdy je ve Velké Británii, ale i v České republice a dalších evropských zemích zakázáno. Britští poslanci ale chtějí jít ještě dál. Tamní parlamentní výbor pro dopravu totiž chce zpřísnit postihy řidičů používajících mobil při řízení a zároveň vyvolat debatu o tom, jestli by nebylo dobré zakázat jakékoliv telefonování v autě, tedy i to s hands-free. V tuto chvíli je v Británii pokuta za držení mobilu při řízení 200 liber, tedy bezmála 6000 Kč a šest trestných bodů do karty řidiče.

I hovor s hands free odvádí pozornost

Negativní vliv na řidiče totiž nemá jen manipulace s telefonem jako takovým, ale také vedení samotného hovoru. Byť s rukama na volantu. Obzvlášť nebezpečné jsou emočně náročné hovory, kdy se řidič například rozčílí. Pak dle výzkumů strmě stoupá možnost dopravní nehody. Tématu se věnovalo i Centrum dopravního výzkumu (CDV), z jehož dat vyplývá, že 43 % řidičů - účastníků nehod přiznalo, že někdy během řízení používá mobilní telefon. Jenomže je jisté, že je toto číslo zkreslené. Je více než pravděpodobné, že řidiči během výzkumu nemluvili tak úplně pravdu. Třeba jen ze studu. Odborníci z CDV se domnívají, že reálná čísla jsou diametrálně odlišná, tedy mnohem vyšší.

„Používání mobilního telefonu během řízení prodlužuje reakční dobu řidiče, zhoršuje motorickou koordinaci, klade větší nároky na kognitivní kapacitu řidiče a jeho smyslové vnímání. Kromě toho ovlivňuje také schopnost udržení se v jízdním pruhu. Používáním mobilního telefonu tak řidiči neohrožují pouze sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu,“ dodává Ing. Veronika Valentová, ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií Centra dopravního výzkumu
Reklama

Telefon je u českých řidičů problém

Data bodového systému hovoří zcela jasně. Za loňský rok bylo na českých silnicích každý den s telefonem v ruce přistiženo průměrně 141 řidičů. Podrobný výpis všech přestupků najdete zde. Jen za loňský rok policisté tento přestupek řešili v 51 316 případech. V České republice je tento přestupek ohodnocen dvěma trestnými body a na místě pokutou do 1000 Kč. Ve správním řízení se pak pokuta může pohybovat mezi 1500 a 2500 Kč.

Po překročení nejvyšší dovolené rychlosti a porušení povinnosti být za jízdy připoután se tak v roce 2018 jednalo o třetí nejčastěji evidovaný přestupek. Zajímavé je, že dle výzkumů CDV mobil za volantem nejčastěji používají ti řidiči, kteří si za volantem extra věří a své řidičské schopnosti považují za výborné. Typický uživatel mobilu za volantem má prý agresivní styl jízdy.

Oproti tomu ti, kteří jsou si svých řidičských limitů dobře vědomi, častěji volí hands-free. Mobilní telefon během řízení častěji využívají mladí řidiči a řidiči ve středním věku, nejčastěji pak řidiči do 24 let.
Zdroj: Besip
Telefonování za jízdy a jeho následky

Když zakázat hands-free, tak i navigace či kouření

Na britský nápad se zákazem hands-free jsme se zeptali Igora Siroty, mluvčího UAMK. Podle něj zakázat telefonování v autě, když jsou mobilní telefony a telefonování jako takové, tak rozšířené, prostě nejde. „Pokud by se o zákazu hands-free začalo někdy mluvit, a myslím, že dříve nebo později začne, je potřeba k tomu přidat i manipulaci a používání navigací nebo kouření. Navigace řidiči nejčastěji nastavují za jízdy a pak přestávají sledovat provoz kolem sebe, což může vést k nebezpečným situacím a nehodám. A řidič, který si chce zapálit za volantem cigaretu, udělá průměrně 13 pohybů, při kterých nedrží volant a plně se nevěnuje řízení“.

Podobný názor má i Petr Vomáčka z Besipu. I podle něj řidiče rozptyluje kromě telefonu také jídlo, pití či hovor se spolujezdcem. Ne nadarmo mají profesionální řidiči třeba v autobusech zákaz mluvit s cestujícími. Následně dodal: „Telefonování s přístrojem v ruce má velký vliv na chování řidiče, ale podobný, ačkoliv menší, má i telefonování s hands-free. Rozdíl je jen v tom, že řidič má obě ruce volné, ale mozek se více než na jízdu v obou případech soustředí na hovor. Diskuze o vlivu telefonování s hands-free na řidiče probíhají ve všech zemích, ale o globálním zákazu rozhodně nemůže být řeč. Nesjpíš neprojde ani ve Velké Británii“.
Reklama

Diskuze

Jiří - 18.09.2022 13:09:35
Jak se dá do zapalovače a spojí s rádiem? To tak nějak úplně teda nechápu...
Martin - 17.09.2022 01:04:57
Kupoval jsem hands free do staršího auta a nechtěl jsem to nějak složitě instalovat. Proto jsem vybral hands free, které se dá do zapalovače a propojí s rádiem a mobilem. Bez problémů to funguje.

Ministerstvo dopravy připravuje zákaz vjezdu kamiónů na silnice druhých a třetích tříd

Mýtné pro nákladní auta se zřejmě objeví i na dalších silnicích prvních tříd. Zatím je čeká dohled
02.10.2019 06:10
|
10
Reklama

Na úplně rovné silnici vznikl čtyřicetikilometrový zákaz předjíždění. Řidiči z toho šílí

Unikátní úsek vznikl u ruské Voroněže. Našli jsme několik "nej" i na českých silnicích
23.09.2019 12:20
|
4

10 rad, díky kterým poznáte, kdy je navigace v telefonu pomocník a kdy zrádce

V Evropě fungují navigace dobře, takže se na ně spoléháme i v zemích, kde to může být zrádné
07.08.2019 09:40
|
0

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV