Reklama
Fotr na tripu

Máme pro vás návod, jak udělat z auta za pár minut hotel na kolečkách a plusy i mínusy tohoto řešení

Střešní stan pomůže dobrodruhům zakempovat rychle, snadno a hlavně bezpečně. Podívejte se jak

PLUSY střešního stanu

 1. Rozložíte ho od 1 minuty do cca 10 minut, dle konkrétního typu a výrobce. S klasickým stanem toho nikdy nedosáhnete. Tím myslím i odolnost střešního stanu vůči nepřízni počasí, jeho okamžitá stabilita a pevnost apod.
 2. Spíte ve výšce, nehrozí napadení zvěří, pavouky nebo hady.
 3. Je možné v něm nechat spacáky nebo další drobé předměty. Ty při jeho složení nevadí. Šetří místo v kufru auta. Funguje i jako úložiště. Běžný stan místo v kufru naopak zabírá.
 4. Vypadá na autě jako běžná "rakev". Některé mají dokonce aerodynamické řešení, aby tolik nezvyšovaly spotřebu. Málokdo odhadne, že jde o stan. Na rozdíl od klasických obytňáků vám tak nikam nezakáží vjezd.
 5. Na vozy typu pick-up nebo velké MPV můžete dát stany dva a vytvořit nocleh pro celou rodinu. Dá se upevnit i na přívěs, pokud má příčníky a umožňuje to jeho konstrukce.
 6. Nemusí být nutně ozdobou pouze off-roadů. Zvládne ho i kombík typu Škoda Octavia nebo menší crossover jako MINI Countryman.
 7. Vydrží řadu sezón, morálně nezastarává. Těžko určíte, zda jde o letošní model nebo starý několik let. Navíc ho nemusíte kupovat. Existují půjčovny, které vám rády poradí a dokonce nainstalují.
 8. Má několik oken, hlavní průlez, nabízí třeba i střešní okno s výhledem na hvězdy. Ve všech vstupech nebo oknech má moskytiéry. Je dobře odolný vůči nepřízni počasí. Na střeše auta nehrozí vytopení.
 9. Komfort spaní hodnotím o řád výš než ve stanu klasickém. Tam je třeba nafukovací matrace nebo kvalitní karimatka. Střešní stan je skládací postel takzvaně "vše v jednom".
 10. Pro zakempování potřebujete daleko méně místa, v podstatě jen to parkovací. Kde stojí auto, postavíte i stan. Dává to mnohem větší flexibilitu.
Reklama

MINUSY střešního stanu

 1. Zatěžuje střechu automobilu a úchyty v ní. Doporučujeme pravidelně kontrolovat stav jeho přichycení i kotevní body příčníků nebo zahrádky, a to hlavně v případě, kdy jedete off-road.
 2. Skořepinové stany s umělohmotným nebo kovovým pouzdrem se na slunci brzy zahřejí, v teplých destinacích v nich je za slunce nesnesitelno.
 3. Pouštní typy stanů (bez skořepiny, schované jen v koženém pouzdře - viz. náš případ) jsou mnohem náročnějí na skládání a rozložení. Mnohem lépe ale ustojí venkovní teplo a slunce, díky integrovaným stínítkům a systému vnitřního větrání.
 4. Slabinou některých stanů jsou podpěrné žebříky a jejich systém aretace. Při špatném použití hrozí prošlápnutí žebříku a narušení kostrukce stanu.
 5. Zvyšuje výšku auta. V závislosti na typu až o cca 40 centimetrů. To může prodražit lístky na trajekt, znemožnit vjezd do nízkých prostor typu podzemní garáže, a zvyšuje spotřebu paliva.
 6. Změní těžiště auta. Pozor na zvykovou rychlost v zatáčkách. Se stanem na střeše určitě uberte. V off-roadu má pak střešní stan negativní vliv na boční náklon.
 7. Kvalitní střešní stany se pohybují v cenách okolo desetitisíců, ty nejlepší olíznou i 100 000. Dobře zvažujte případnou investici a jeho použití. Pro běžné kempovaní bych volil varianty levnější, pro off-road rozhodně ty cenově náročnější.
 8. Některé stany používají pro složení a rozložení kliku jako od flašinetu, kterou točíte. Každý koho znám a tento stan měl, ji ztratil. Mějte vždy kliku náhradní. Jinak bude velice problematické někde na cestách stan rozložit a složit.
 9. Pokud je opravdu hnusně a dlouhodobě prší, nelze střešní stan složit provlhlý. Pokud tak učiníte, je třeba v limitu několika hodin opět zastavit a stan a vysušit.
 10. Hlavně v off-roadech musíte dbát o bezpečí dětí při jejich pohybu na žebříku. Výška, ze které lezou, může převyšovat dva metry a případný úraz může mít vážné následky.
Reklama

Diskuze

Stano - 01.11.2019 20:13:02
Pepo kde si sa stratil?????? - vobec nerobis testy v autosalone na tv prima. Snad si neskoncil, to by ma fatk mrzelo :(

Sem autem nejezdi. Ve zrádném Sharyn kaňonu se zasekneš mezi skalami!

Dřív byl mekkou off-rouďáků. Dnes mají bohužel terénní vozy vjezd zakázán
01.10.2019 10:34
|
0

Horké lázně v Kyrgyzstánu jsou bez lidí a za pár kaček

Kdo by v zemi nízkých teplot pohrdl možností se ohřát v pekelně teplých radioaktivních pramenech?
16.09.2019 11:41
|
0

Tento hybrid vyplazuje jazyk na ostatní hybrouše. Na rozdíl od nich si řidič Subaru XV e-Boxer užívá

Hybrid může na mnohé působit jako strašák. Ne tak v případě Subaru, které na to šlo chytře.
13.05.2020 08:14
|
0

Testoval jsem novou Škodu Octavia Combi. Tohle všechno je na ní poprvé

Podívejte se na momenty z megatestu nového nejprodávanějšího auta v Česku, který poběží dnes večer
07.05.2020 15:07
|
3

Dveřmi napřed, aneb jak se točí televizní pořad Autosalon.tv

Lidé, kteří pracují pro Top Gear, mají k dispozici Nissan GT-R. Náš štáb musí být trochu úspornější
27.02.2020 19:04
|
2

Když si umane, změní se toto bojové vozidlo pěchoty na jakékoliv auto. Nebo může být neviditelné

Automobilky považují za vrchol vývoje autonomní řízení. Zbrojaři se už pohybují ve virtuální realitě
27.02.2020 17:20
|
2
Reklama
Autosalon TV