Fotr na tripu

10 rad, díky kterým poznáte, kdy je navigace v telefonu pomocník a kdy zrádce

V Evropě fungují navigace dobře, takže se na ně spoléháme i v zemích, kde to může být zrádné
Zdroj: Autosalon.tv

Čím dál tím víc jezdíme jako ovce a navigace se staly našimi ovčáckými psy. Co když nás ale vedou do propasti? Vždyť skoro každý týden zaznamenáte zprávu, že kamion skončil někde v těsných uličkách města, nebo že někdo přijel do úplně jiného města, než chtěl. Takže moje rady zní:

1. Používejte dva navigační systémy. Do obou pro kontrolu zadejte stejný cíl. Pokud se dojezd nebo trasa u každé z nich liší, znamená to problém.

2. Navigace v telefonech potřebují data. Před delší cestou si stáhněte mapu off-line. Zkontrolujte, že zadání cíle a navigování funguje i v letovém módu telefonu. Pak teprve vyjeďte.

3. Pozor! V některých zemích (třeba afrických nebo asijských) navigace typu Google Maps aktivně nenavigují, ale ukáží jen cestu k cíli, čas dojezdu a náhled trasy! Neztrácejte čas nastavováním navigace a jejím zprovozněním. Jednoduše to nejde.

4. Chybovost navigací v telefonu roste s cizokrajností destinace. Neznají nové silnice, křižovatky, jsou schopny navést auto do protisměru. Berte je proto spíš jako rádce. Vy jste králem jízdy a když místní značení u silnice říká něco jiného, zastavte a rozhodněte.

5. Svůj cíl v destinaci zkontrolujte přes satelitní mapu. V Asii a Africe se stává, že i hotely mají špatně zadané souřadnice nebo podobné názvy. Proto zadejte do navigace nejdřív název hotelu a město, a pak vzápětí pro kontrolu jeho přesnou adresu bez uvedení jeho názvu. Oba cíle musí být totožné.

6. Absolutně nespoléhejte na informace o dopravním provozu. Ty fungují v Evropě. V Asii a Africe ale bývá relevantnost těchto zpráv mizivá, a tak se čas dojezdu může výrazně lišit oběma směry. Stane se, že přijedete podstatně dřív nebo později.

7. Navigace neumí rozpoznat kvalitu cesty. Mnoho silnic bývá značeno žlutě, což odpovídá kvalitě naší okresky. Ve skutečnosti ale může jít o off-road, který s běžným autem nezdoláte. Doporučuji kontrolu navržené trasy přes satelitní snímky i s porovnáním výškového profilu.

8. Hlavně v neznámých městech neodbočujte, ani se neotáčejte slepě dle rad navigace. Vždy vše kontrolujte na klasickém dopravním značení. Jinak se stane, že odbočíte do jednosměrky, nebo přejedete plnou čáru, což sice není nic hrozného, ale může hrozit pokuta.

9. Papírová mapa, je papírová mapa. Aneb, mějte k digitální verzi i tu "analogovou". Budete mít větší přehled a v případě nouze nebo ztráty telefonu, budete mezi digitálními slepci staromilským králem.

10. Moje poslední rada zní: Když nepomůže předchozích devět, zeptej se velblouda, ten zná cestu vždycky. Víc už zjistíte v přiloženém videu.

Zdraví Vás Expert Pepa alias Fotr na tripu.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na dovču k moři do Kazachstánu? Žádný vtip. Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži

Před 60 lety tady bylo jen pár ubikací pro dělníky. Dnes je Aktau mixem industrializace a letoviska
06.08.2019 14:33
|
1

Cesta autem přes Kaspické moře - převeze vás loď zvaná „dobytčák“?

Pro 50 lidí pouhé tři záchody a dvě sprchy. Plavba se dá přežít jen s kanystrem desinfekce
05.08.2019 09:21
|
0

V pivu se vyznáme. Kde Češi na dovolené musí pít největší patoky?

Jsme pivní velmoc. O to horší je pro našince koupit si blivajs, který milovaný nápoj jen připomíná
02.08.2019 10:06
|
2

Koupit ojetinu s naftou, nebo benzínem? Víme, co je výhodnější!

Neocenitelné rady, jak nenaletět při koupi ojetého vozu. Porovnáme ceny nejprodávanějších bazarovek
12.12.2019 15:35
|
0

Je X1 přehlíženým levobočkem, nebo má geny skutečného BMW a jde jen o pomluvy?

Test BMW X1 25d xDrive M Sport po faceliftu
05.12.2019 17:57
|
0

Přišli jste na cestách o platební kartu? Jednejte rychle, ať nepřijdete i o peníze

Každý výlet může zkazit krádež, případně ztráta kreditní karty. Znáte postup, jak ji zablokovat?
21.11.2019 07:05
|
0

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
19.11.2019 17:16
|
10
Autosalon TV