Fotr na tripu

10 rad, díky kterým poznáte, kdy je navigace v telefonu pomocník a kdy zrádce

V Evropě fungují navigace dobře, takže se na ně spoléháme i v zemích, kde to může být zrádné
Zdroj: Autosalon.tv

Čím dál tím víc jezdíme jako ovce a navigace se staly našimi ovčáckými psy. Co když nás ale vedou do propasti? Vždyť skoro každý týden zaznamenáte zprávu, že kamion skončil někde v těsných uličkách města, nebo že někdo přijel do úplně jiného města, než chtěl. Takže moje rady zní:

1. Používejte dva navigační systémy. Do obou pro kontrolu zadejte stejný cíl. Pokud se dojezd nebo trasa u každé z nich liší, znamená to problém.

2. Navigace v telefonech potřebují data. Před delší cestou si stáhněte mapu off-line. Zkontrolujte, že zadání cíle a navigování funguje i v letovém módu telefonu. Pak teprve vyjeďte.

3. Pozor! V některých zemích (třeba afrických nebo asijských) navigace typu Google Maps aktivně nenavigují, ale ukáží jen cestu k cíli, čas dojezdu a náhled trasy! Neztrácejte čas nastavováním navigace a jejím zprovozněním. Jednoduše to nejde.

4. Chybovost navigací v telefonu roste s cizokrajností destinace. Neznají nové silnice, křižovatky, jsou schopny navést auto do protisměru. Berte je proto spíš jako rádce. Vy jste králem jízdy a když místní značení u silnice říká něco jiného, zastavte a rozhodněte.

5. Svůj cíl v destinaci zkontrolujte přes satelitní mapu. V Asii a Africe se stává, že i hotely mají špatně zadané souřadnice nebo podobné názvy. Proto zadejte do navigace nejdřív název hotelu a město, a pak vzápětí pro kontrolu jeho přesnou adresu bez uvedení jeho názvu. Oba cíle musí být totožné.

6. Absolutně nespoléhejte na informace o dopravním provozu. Ty fungují v Evropě. V Asii a Africe ale bývá relevantnost těchto zpráv mizivá, a tak se čas dojezdu může výrazně lišit oběma směry. Stane se, že přijedete podstatně dřív nebo později.

7. Navigace neumí rozpoznat kvalitu cesty. Mnoho silnic bývá značeno žlutě, což odpovídá kvalitě naší okresky. Ve skutečnosti ale může jít o off-road, který s běžným autem nezdoláte. Doporučuji kontrolu navržené trasy přes satelitní snímky i s porovnáním výškového profilu.

8. Hlavně v neznámých městech neodbočujte, ani se neotáčejte slepě dle rad navigace. Vždy vše kontrolujte na klasickém dopravním značení. Jinak se stane, že odbočíte do jednosměrky, nebo přejedete plnou čáru, což sice není nic hrozného, ale může hrozit pokuta.

9. Papírová mapa, je papírová mapa. Aneb, mějte k digitální verzi i tu "analogovou". Budete mít větší přehled a v případě nouze nebo ztráty telefonu, budete mezi digitálními slepci staromilským králem.

10. Moje poslední rada zní: Když nepomůže předchozích devět, zeptej se velblouda, ten zná cestu vždycky. Víc už zjistíte v přiloženém videu.

Zdraví Vás Expert Pepa alias Fotr na tripu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Na dovču k moři do Kazachstánu? Žádný vtip. Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži

Před 60 lety tady bylo jen pár ubikací pro dělníky. Dnes je Aktau mixem industrializace a letoviska
06.08.2019 14:33
|
1

Cesta autem přes Kaspické moře - převeze vás loď zvaná „dobytčák“?

Pro 50 lidí pouhé tři záchody a dvě sprchy. Plavba se dá přežít jen s kanystrem desinfekce
05.08.2019 09:21
|
0

V pivu se vyznáme. Kde Češi na dovolené musí pít největší patoky?

Jsme pivní velmoc. O to horší je pro našince koupit si blivajs, který milovaný nápoj jen připomíná
02.08.2019 10:06
|
2

Máme pro vás návod, jak udělat z auta za pár minut hotel na kolečkách a plusy i mínusy tohoto řešení

Střešní stan pomůže dobrodruhům zakempovat rychle, snadno a hlavně bezpečně. Podívejte se jak
09.10.2019 09:27
|
0

Sem autem nejezdi. Ve zrádném Sharyn kaňonu se zasekneš mezi skalami!

Dřív byl mekkou off-rouďáků. Dnes mají bohužel terénní vozy vjezd zakázán
01.10.2019 10:34
|
0

Minutový test: Volkswagen Touareg s naftovým V8. Tohle jsou jeho plusy a minusy

Osmiválce vymírají, protože je ekologové nenávidí. Z tohoto kousku bude jednou rarita
30.09.2019 12:58
|
0

Pepa v práci aneb travička dálniční, to je jeho pokosení

Jiný svět: na pár dní jsem se nechal zaměstnat u pořádných chlapů z dálniční údržby
26.09.2019 09:40
|
0
Autosalon TV