Reklama
Řidičův chleba

Situace okolo nedokončeného obchvatu Přerova je kritická. Vznikla petice proti odpůrcům stavby

Reálně hrozí, že Česko přijde o devět miliard korun a stavba se zpozdí o další čtyři roky
Zdroj: Josef Vrtal

Nebývá úplně častým jevem, aby se sepisovaly petice „proti“ jednání toho či onoho subjektu – petice se obvykle přimlouvají „pro.“ Nekonečná dopravní kauza jménem „Dálniční obchvat Přerova, resp. dokončení dálnice D1“ je nicméně důkazem rčení o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Střet dvou světů

Trpělivost s neúnosnou dopravní situací v Přerově už došla Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, které 1. října odstartovalo Petici Petice proti odpůrcům dostavby D1 v Přerově. Podle jejích autorů je cílem petice je zmobilizovat občany Přerova, kteří už mají dost kamionů burácejících ve dne v noci pod okny jejich domů, a kterým vadí neustálé průtahy s dokončením zbývajících 10 kilometrů dálnice D1 mezi Prahou a Ostravou (úsek Říkovice-Přerov).

„Pár jednotlivců stále znova a dokola zneužívá právní řád. Schovávají se za ušlechtilé zájmy ochrany živočichů a rostlin, ale vůbec nemyslí na zdraví a zájmy bezmála 130 tisíců lidí, kteří jsou nadměrnou dopravou v okrese Přerov postiženi. Kvůli pár lidem a jejich zájmům ničíme zdraví tisíců dětí v Přerově, které musí dýchat rozvířený prach z tranzitní dopravy. Je to bezohledné, a i na to má upozornit tato petice, kterou jsem se rozhodl jako občan podpořit“, přisazuje si Petr Vrána, radní Přerova.

Kdo jsou oni lidé a jejich zájmy, o nichž hovoří pan radní? Předně je to ekologické sdružení Děti Země, resp. jeho předseda Miroslav Patrik. Autoři Petice tvrdí, že Děti Země u nás blokovali už okolo 20 dopravních staveb, čímž způsobili odklad důležitých staveb v součtu až o 70 let a zbytné náklady okolo 16 miliard korun. Dalšími aktivisty „na tapetě“ petice jsou i stavbu opakovaně žalující Pavel Ježík z Dluhonic nebo Josef Dvořák z Tetčic, který mimo jiné dlouhodobě blokuje také dostavbu obchvatu Brna.

Názor předsedy Patrika na vznik Petice je jendoznačný: „Každý má právo si sepisovat, jaké petice uzná za vhodné. Z našeho pohledu je důležité, komu bude tato petice doručena a jak na ni tento adresát bude následně reagovat. My ale petice proti názorům jiné skupiny lidí dělat nebudeme.“
Zdroj: Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury
Prezentace k Petici Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě.
Reklama

Betonová lobby?

Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě o sobě nepokrytě prohlašuje, že se dlouhodobě zabývá podporou a lobbingem strategických dopravních projektů v oblasti střední a východní Moravy. Obdobnou petici ostatně sdružení organizovalo na Zlínsku a Slovácku a sesbíralo 17 000 podpisů.

Miroslav Patrik z Dětí Země Sdružení přímo označuje jako „betonovou lobby.“ „Zatímco my chceme ochraňovat životní prostředí, sdružení založené bývalými politiky chce na Moravě budovat dálnice,“ říká Patrik.

Vznik Petice nicméně vítá důležitý hráč celé kauzy, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD): „.Jsem rád, že se tentokrát na podporu naší stavby ozve i většinou mlčící většina, a to je zároveň důvod, proč jsem se zahájení podpisové akce rozhodl zúčastnit. Podpory veřejnosti si velmi vážíme,“ řekl David Fiala, ředitel závodu Brno ŘSD ČR, na tiskové konferenci konané organizátory Petice.

Není čas ztrácet čas

Neoddiskutovatelným faktem je, že dopravní situace v Přerově, kudy hlavní tah na Ostravu doposud prochází, je dlouhodobě kritická. Paradoxně ji v poslední době ještě zhoršila dostavba dálnice v úseku do Lipníku nad Bečvou, čímž se pro tranzit vytvořila nová varianta cesty z Brna do Ostravy. Při průjezdu městem řidiči čekají v zácpě nezřídka i 60 minut. Celá situace má samozřejmě dopad na množství vypuštěných zplodin nebo na vysokou nehodovost.

Jedním z hlavních důvodů peticí vyhlášené mobilizace občanstva je skutečnost, že stavebníky a potažmo stát silně tlačí čas. 21. listopadu 2020 totiž skončí platnost stanoviska EIA (tedy posouzení o vlivu stavby na životní prostředí). Pokud stavba do této doby nezíská stavební povolení, reálně hrozí, že přijde až o 9 miliard z Evropské unie a dokončení dálnice se protáhne až o 4 roky.

Proti změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova je podle serveru E15 momentálně podáno devět odvolání, která budou muset všechna úředně projednána. Jen odvolání Dětí Země má deset bodů. „Upozorňujeme v nich na chyby procesu EIA v roce 2000, který neposoudil varianty dálnice mimo Dluhonice, a na chyby závazného stanoviska EIA z roku 2016, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti. Také žádáme o přezkum závazných stanovisek,“ řekl již dříve předseda Patrik.

Diskuze

Slavek - 12.11.2021 22:58:24
Už začínám mít na Páááťu alergický. Lepší, když umřou lidé, neýli ti jeho hlemýždi a svišťové. V Rakousku to jde snadno - oni hledají řešení, Moraváci hledají jak proti systému jít. Je to k smíchu.
Marketa - 05.10.2020 20:34:49
Děti Země a pan Patrik by měl navštívit psychiatra, a dát se vyšetřit, nic v životě nedokázal a dokáže jen škodit.Nevim kdo ho financuje a dává výplatu za to že dokáže jen škodit lidem aby se ***** zviditelnil.To není v této republice někdo kdo zastaví.

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
14
Reklama

Zmatkující řidič se zapíchl do budovy čerpací stanice u dálnice D46. Byl střízlivý

Způsobil škodu převyšující milion korun. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
27.05.2020 19:28
|
4

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
2

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV