Reklama
Řidičův chleba

Situace okolo nedokončeného obchvatu Přerova je kritická. Vznikla petice proti odpůrcům stavby

Reálně hrozí, že Česko přijde o devět miliard korun a stavba se zpozdí o další čtyři roky
Zdroj: Josef Vrtal

Nebývá úplně častým jevem, aby se sepisovaly petice „proti“ jednání toho či onoho subjektu – petice se obvykle přimlouvají „pro.“ Nekonečná dopravní kauza jménem „Dálniční obchvat Přerova, resp. dokončení dálnice D1“ je nicméně důkazem rčení o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Střet dvou světů

Trpělivost s neúnosnou dopravní situací v Přerově už došla Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, které 1. října odstartovalo Petici Petice proti odpůrcům dostavby D1 v Přerově. Podle jejích autorů je cílem petice je zmobilizovat občany Přerova, kteří už mají dost kamionů burácejících ve dne v noci pod okny jejich domů, a kterým vadí neustálé průtahy s dokončením zbývajících 10 kilometrů dálnice D1 mezi Prahou a Ostravou (úsek Říkovice-Přerov).

„Pár jednotlivců stále znova a dokola zneužívá právní řád. Schovávají se za ušlechtilé zájmy ochrany živočichů a rostlin, ale vůbec nemyslí na zdraví a zájmy bezmála 130 tisíců lidí, kteří jsou nadměrnou dopravou v okrese Přerov postiženi. Kvůli pár lidem a jejich zájmům ničíme zdraví tisíců dětí v Přerově, které musí dýchat rozvířený prach z tranzitní dopravy. Je to bezohledné, a i na to má upozornit tato petice, kterou jsem se rozhodl jako občan podpořit“, přisazuje si Petr Vrána, radní Přerova.

Kdo jsou oni lidé a jejich zájmy, o nichž hovoří pan radní? Předně je to ekologické sdružení Děti Země, resp. jeho předseda Miroslav Patrik. Autoři Petice tvrdí, že Děti Země u nás blokovali už okolo 20 dopravních staveb, čímž způsobili odklad důležitých staveb v součtu až o 70 let a zbytné náklady okolo 16 miliard korun. Dalšími aktivisty „na tapetě“ petice jsou i stavbu opakovaně žalující Pavel Ježík z Dluhonic nebo Josef Dvořák z Tetčic, který mimo jiné dlouhodobě blokuje také dostavbu obchvatu Brna.

Názor předsedy Patrika na vznik Petice je jendoznačný: „Každý má právo si sepisovat, jaké petice uzná za vhodné. Z našeho pohledu je důležité, komu bude tato petice doručena a jak na ni tento adresát bude následně reagovat. My ale petice proti názorům jiné skupiny lidí dělat nebudeme.“
Zdroj: Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury
Prezentace k Petici Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě.
Reklama

Betonová lobby?

Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě o sobě nepokrytě prohlašuje, že se dlouhodobě zabývá podporou a lobbingem strategických dopravních projektů v oblasti střední a východní Moravy. Obdobnou petici ostatně sdružení organizovalo na Zlínsku a Slovácku a sesbíralo 17 000 podpisů.

Miroslav Patrik z Dětí Země Sdružení přímo označuje jako „betonovou lobby.“ „Zatímco my chceme ochraňovat životní prostředí, sdružení založené bývalými politiky chce na Moravě budovat dálnice,“ říká Patrik.

Vznik Petice nicméně vítá důležitý hráč celé kauzy, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD): „.Jsem rád, že se tentokrát na podporu naší stavby ozve i většinou mlčící většina, a to je zároveň důvod, proč jsem se zahájení podpisové akce rozhodl zúčastnit. Podpory veřejnosti si velmi vážíme,“ řekl David Fiala, ředitel závodu Brno ŘSD ČR, na tiskové konferenci konané organizátory Petice.

Není čas ztrácet čas

Neoddiskutovatelným faktem je, že dopravní situace v Přerově, kudy hlavní tah na Ostravu doposud prochází, je dlouhodobě kritická. Paradoxně ji v poslední době ještě zhoršila dostavba dálnice v úseku do Lipníku nad Bečvou, čímž se pro tranzit vytvořila nová varianta cesty z Brna do Ostravy. Při průjezdu městem řidiči čekají v zácpě nezřídka i 60 minut. Celá situace má samozřejmě dopad na množství vypuštěných zplodin nebo na vysokou nehodovost.

Jedním z hlavních důvodů peticí vyhlášené mobilizace občanstva je skutečnost, že stavebníky a potažmo stát silně tlačí čas. 21. listopadu 2020 totiž skončí platnost stanoviska EIA (tedy posouzení o vlivu stavby na životní prostředí). Pokud stavba do této doby nezíská stavební povolení, reálně hrozí, že přijde až o 9 miliard z Evropské unie a dokončení dálnice se protáhne až o 4 roky.

Proti změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova je podle serveru E15 momentálně podáno devět odvolání, která budou muset všechna úředně projednána. Jen odvolání Dětí Země má deset bodů. „Upozorňujeme v nich na chyby procesu EIA v roce 2000, který neposoudil varianty dálnice mimo Dluhonice, a na chyby závazného stanoviska EIA z roku 2016, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti. Také žádáme o přezkum závazných stanovisek,“ řekl již dříve předseda Patrik.

Diskuze

Kritik - 03.10.2020 08:32:10
Mne se zdá že psali"dálnice" ale u nás zatím žádná není ;)
Pandrhola - 03.10.2020 13:35:10
No...u nás v Kolíně udělali obchvat kvůli automobilce TPCA a všichni stejně jezdí přes město včetně kamionů.ve tři odpoledne jsou tu dopravní zácpy.ale hlavně že máme obchvat.

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
15
Reklama

Zmatkující řidič se zapíchl do budovy čerpací stanice u dálnice D46. Byl střízlivý

Způsobil škodu převyšující milion korun. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
27.05.2020 19:28
|
3

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
2

Němec najezdil s Teslou 1,2 milionu kilometrů. První baterie měnil už ve 300 000 km

Čistě teoreticky by elektromobily měly mít menší náklady na údržbu. Realita je ale trochu jiná
22.10.2020 15:59
|
1

Tyto zlozvyky ničí automatické převodovky. Čeští motoristé s nimi často neumějí správně zacházet

Nesprávné používání samočinné převodovky se může draze vymstít, na tyto chyby si dávejte pozor
22.10.2020 11:46
|
4
Reklama

Operativní leasing je stále výhodnou cestou k novému autu. Našli jsme zajímavé aktuální nabídky

Známé heslo, že vůz, který vám nezestárne je ten, který si nekoupíte, je vlastně definicí "operáku"
21.10.2020 19:11
|
2

Poklady stodol a garáží: Dacia 1300 ztělesňovala všechny neduhy komunismu. Vyráběla se 35 let

Vozidlo vycházející z Renaultu 12 bylo známé tím, že rezlo snad už na výrobním pásu
18.10.2020 19:03
|
4
Reklama
Autosalon TV