Reklama
Řidičův chleba

Řvoucí motory a výfuky se brzy stanou minulostí. Sportovní auta budou znít pouze z reproduktorů

Přísné hlukové předpisy dohání výrobce sportovních vozů k tomu, aby zvuk motoru nahradili umělým
Zdroj: Robin Běhal

Akustický projev je nedílnou součástí všech sportovních vozů. Zintenzivňuje požitek z jízdy a dává posádce možnost více vnímat motor a jeho chod. Kvůli zpřísňující se legislativě emisí hluku v Evropské unii však hrozí, že tomuto důležitému atributu bude brzy konec. Už dnes jsou přepisy tak tvrdé, že většina automobilek přechází na virtuální zvuk. Ten v lepším případě generuje přímo z pohonné jednotky, nebo jej vytváří zcela uměle. Na burácející osmiválce a střílející výfuky tak zapomeňte. Budoucnost je v reproduktorech!

Zvuk jako z AliExpressu

Uměle vytvořený zvuk motoru se u osobních automobilů objevil již před lety. Pamatujeme si na několik modelů značky Renault, které uměly do interiéru vozu přenést zvuk kosmické lodě nebo třeba závodního speciálu. Šlo o předzvěst toho, co přijde v budoucnu. Dříve vtipný prvek výbavy se dnes pomalu, ale jistě stává nedílnou součástí většiny sportovních aut. Vyžaduje to totiž zpřísňující se evropská legislativa emisí hluku.

Automobilky by sice mohly vytvořit odlišný výfukový systém pro konkrétní trhy, to by ale znamenalo značné zvýšení konečné ceny. Nahradit burácející zvuk motoru umělým je tak nejednoduší řešení. Vývojáři nejčastěji generují zvuk pohonné jednotky a skrze reproduktory jej posílají přímo do interiéru. To znamená, že zvenku není auto téměř slyšet, kdežto uvnitř si posádka užívá úchvatný sportovní zvuk. Dále existují zvukové systémy, které se implementují do výfukového potrubí, nebo vedle něj. Zařízení čte informace o automobilu týkající se otáček motoru či elektronického plynu a tím reguluje intenzitu zvuku reproduktoru a generuje věrný zvuk víceobjemových motorů.

Víceméně totožný systém se již instaluje do nejsilnějších TDI motorů u Audi a najdeme ho také u Škody Kodiaq RS. Jako příplatková výbava je pak nabízen i u takové sportovní ikony, jako je Brabus. Například i BMW kdysi uvedlo, že nové bavoráky budou v budoucnu vydávat jiné zvuky, než na které jsme byli zvyklí třeba u poslední generace M5 Competition. Virtuální zvuk lze u většiny vozů nastavovat či aktivovat a deaktivovat skrze volič jízdních režimů.

Už i hluk od pneumatik

Automobilky si musí dávat pozor nejen na hluk motorů a výfukových systémů, ale co nevidět také na hlučnost pneumatik. I to budou úřady kontrolovat.

Hlukové radary

Jiné automobilky k emisím hluku přistoupily tak, že hluk jednoduše snížily a nijak se ho nepokusily nahrazovat. To je samozřejmě také cesta, protože mnoho majitelů sportovních aut si pak stejně pomocí výfukových systémů nějakého externího úpravce přizpůsobí zvuk sobě na míru, tak jak se jim to líbí. V současné době jsou totiž úřady i policisté na měření hluku vozidel krátcí. Tady alespoň u nás a zatím!

Snaha omezit hluk vydávaný motorovými vozidly není ničím novým a v EU se o ní diskutuje už dlouhá léta. Vždyť poslední legislativní úprava, která stanovila povolenou hlučnost automobilů a motocyklů na 74 - 80 dB, pochází už z roku 1996. Problémem ale není ani tak samotný parametr, jako spíš obtížná kontrola jeho dodržování. Trpělivost už před nedávnem došla rakouským a německým úřadům, které loni plošně omezily jízdy motocyklů v některých lokalitách ve dnech pracovního klidu. Právě v souladu s evropským právem by mělo být podle informací Ministerstva dopravy od roku 2023 zavedeno povinné měření hluku také na českých STK. Mnohem účinnější recept ale začal platit letos v srpnu ve Francii.

V Paříži již před dvěma lety nainstalovali "zvukové radary", ale využívali je jen ke statistickým účelům. To se však v dohledné době změní. Aktuálně tam testují schopnosti a přesnost "hlukových radarů" pojmenovaných Medusa s cílem, aby začaly fungovat automaticky. "Medůzy" aktuálně procházejí podrobným testováním nejen na předměstích Paříže Rueil-Malmaison a Villeneuve-le-Roi, ale i v dalších městech, včetně Lyonu nebo Nice. Zařízení fungují úplně stejně jako radary na měření rychlosti. Při překročení povoleného hlukového limitu radar automaticky udělá snímek RZ vozidla nebo motorky, který je následně spolu s pokutou, zaslán jejich majiteli.

Pro změnu příliš tiché?!

U elektromobilů se řeší opačný problém. Tím, že elektromotor nevydává žádný hluk, představovalo tiše se přibližující auto nebezpečí například pro chodce či cyklisty. Podle legislativy Evropské unie, která vešla v platnost 1. července roku 2019, musí všechny nové modely elektromobilů vydávat zvuk, který na pohyb vozidla upozorní okolí. Takzvaný systém AVAS (Acoustic Vehicle Alert System) vytváří zvuk připomínající chod spalovacího motoru či jiný zvuk jednoduše upozorňující na pohyb vozu. Tento zvuk musí být aktivní zejména při couvání a do rychlosti 20 km/h. U některých elektromobilů ho lze deaktivovat, u jiných ne.
Reklama

Diskuze

Martin - 05.07.2023 23:25:36
Tohle není o evropské unii, tohle je o respektu k druhému... Pokud "tuner" potřebuje, aby mu auto střílelo na hlavní ulici ve 23:00, tak je to hovado, které si zaslouží vypustit pneumatiky a nakopat do... Tvoje svoboda přeci končí tam, kde moje začíná.
Richard - 09.06.2023 14:53:03
Milá Martino, snad tyto hlasité auta budí i tvou kamarádku :)

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
23.11.2021 14:35
|
349
Reklama

Auta se musí přizpůsobit sdílení. Jedním kliknutím dnes umí nastavit sedačku i jazyk řidiče

Vyzkoušeli jsme shooting brake KiA ProCeed.se schopností se proměnit na dotyk
23.11.2021 12:34
|
0
Reklama

Data majitelů prozradila, jak moc jsou elektromobily náchylné na zimu. Dojezd jim prudce klesá

Zkušenosti řidičů ukazují, že dojezd zásadně ovlivňuje počasí. Rozdíl může být i 200 km
23.11.2021 07:47
|
19

Semafory jsou obsypané kamerami. Většina jich ale slouží k jinému účelu, než si řidiči myslí

Lidé se někdy bojí kamer na semaforu, často ale zbytečně. Jen málokteré totiž rozdávají pokuty
18.11.2021 18:09
|
8

Důchodci si za volantem věří víc než mladiství. Někteří ale zapomínají, kde zaparkovali

Průzkum portálu AutoScout24 odhalil, z čeho mají řidiči při jízdě v autě největší strach
27.03.2024 07:58
|
2

Řízení s brýlemi Apple Vision Pro je jako kouření za volantem. Smí se to, ale vlastně nesmí

Zákon jejich používání přímo nezakazuje, podle policie se však řidič plně nevěnuje řízení
26.03.2024 07:37
|
0
Reklama

Interiér jako umělecké dílo, velký kufr i úsporný hybrid. Prohlédli jsme si nový Peugeot 5008

Třetí generace vlajkového SUV opět cílí spíše na rodiny, kterým nyní nabízí sedm míst bez příplatku
20.03.2024 07:30
|
0

V Praze jsou bizarní semafory, na kterých svítí pouze červená. Pro zelenou si řidiči musí dojít

Nejdříve vystoupit z auta a pak zmáčknout tlačítko. Jen tak se na tomto semaforu rozsvítí zelená
19.03.2024 08:00
|
2
Reklama
Autosalon TV