Reklama
Řidičův chleba

Řidičské zlozvyky jsou často nebezpečnější než porušování předpisů. Neuhneš, nezablikáš, neprojedeš

Některé nešvary mohou mít fatální následky i pro ostatní účastníky silničního provozu
Zdroj: prima.iprima.cz

Kvůli nulovému zájmu policie se některé přestupky, dříve považované za nebezpečné, staly normou. Bývají výrazem přezíravosti a působí škody na psychice ostatních i plynulosti silničního provozu.Vesmě s jde o přestupky s "čistým svědomím", jinými slovy jsou jejich pachatelé přesvědčeni, že právo je na jejich straně. Ačkoliv nejde o prvoligové silniční zločiny, dokáží vytvářet fatální situace a nehezky napínají nervy náhodných "figurantů", kteří mají tu smůlu, že se zrovna vyskytují poblíž. Jejich nebezpečenství spočívá v tom, že bývají činěny v nevědomosti nebo naopak z přezíravosti či potřeby řádně někoho vyučit. Přinášíme vám sedmero (ne)smrtelných hříchů českých řidičů.

Nezastavíš

Projížděné červené na semaforu je velmi rozšířeným nešvarem. Po jejím naskočení často běžně projedou křižovatkou ještě dvě tři auta. Někteří jedinci totiž svítící červený signál berou přinejlepším jako doporučení, určitě ale ne jako imperativ. Na městských křižovatkách s kamerami si ještě dávají pozor, ale jinde? Děj se vůle boží. Spěchající šoféři spoléhají na to, že mezi rozsvícením červené na jedné straně křižovatky a naskočením zelené na jiném je drobná prodleva. Navíc rozjíždějící se řidiči obvykle reagují ještě o něco později. Je to ale ruská ruleta.

Nepřipojíš se

Nenápadným, ale nebezpečným zlozvykem je prudké zastavování, když se řidiči nepovede připojit do průběžného pruhu před koncem připojovacího nebo ještě dřív. Pravidla přitom jasně stanoví, že v takovém případě je možné po nezbytně nutnou dobu pokračovat v jízdě následným odstavným pruhem. Je to určitě bezpečnější než zůstat stát čekat, až se v průběžném pruhu udělá mezera a pak se do ní teprve z místa rozjíždět.
Reklama

Neuhneš

Čekání na odbočení vlevo ani na frekventované dvouproudovce nemusí omezit dopravu. Stačí, když se odbočující postaví ke středu vozovky tak, aby bezpečně projela auta oběma směry. Není to nic těžkého, nebezpečného ani zakázaného.

Nezablikáš

Podle zakořeněného mýtu se při jízdě po hlavní nemusí blikat. Je to samozřejmě nebezpečný blud, který může vést k těm nejvážnějším nehodám. Stačí, aby hlavní vedla doleva a řidič z protější vedlejší logicky odvodil, že jedete rovně a rozjel se také. Stejně tak se nebliká, když z hlavní sjíždíte a vedlejší vede rovně. Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, ani dodržování tohoto pravidla není samospásné. Někdy vede hlavní doleva, takže zablikáte, jenže na stejné křižovatce se vyskytuje ještě vedlejší, která vede doleva ještě víc. Takže stačí, aby protijedoucí po hlavní jel rovněž doleva a neštěstí je na světě. Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě řidiči, kteří mají za to, že levá páčka pod volantem je nejspíš na věšení kabátu. 

Neprojedeš

Ztratit místo v koloně je nepřípustné, takže raději vjedu do křižovatky, i když je za ní ucpáno a já s největší pravděpodobností zůstanu trčet někde uprostřed. Co na tom, že kromě těch, kteří chtěli z příčného směru najet do stejné kolony přede mnou zablokuji rovněž celý příčný směr, pokud možno i s tramvajovým pásem. Můj čas je přece nejdůležitější... Takto spěchající věčně hřeší na to, že policie podobně nepřehledné situace zpravidla neřeší a tedy nesankcionuje. Nad předpisy by ale vždy měla být esenciální ohleduplnost a odpovědnost.
Reklama

Nezaváháš

Na dálničních nájezdech u průmyslových zón se často připojují kamiony a zdržují za sebou jedoucí manažery. Ti ztrátu dohánějí tím, že začnou velké bratry předjíždět už ve chvíli jejich pozvolné akcelerace a přejíždění z připojovacího do průběžného pruhu. Pochopitelně začínají ze stejně nízké rychlosti, takže šedesátkou jedoucí Superb se občas octne těsně před Passatem řítícím se v levém pruhu možná na stejnou schůzku. To vše nejlépe v nepřehledném pravotočivém oblouku dálnice.

Nepředjedeš

Plná čára není to samé jako zákaz předjíždění. Nesmí se pouze přejíždět, takže pokud je vedle ní dost místa na bezpečné předjetí, nic tomu nebrání. Kdo v takovém případě jede prostředkem nebo dokonce nalepený na dělící čáru, fakticky předjíždění brání, čímž porušuje zákon, který zásadně káže jízdu při pravém okraji vozovky. Podobné to je s bezdůvodnou jízdou v levém nebo prostředním pruhu dálnice. Přestupkem je rovněž oblíbený sport kamioňáků (tzv. akvabely), tedy souběžná jízda dvou nebo i tří souprav vedle sebe, z nichž jedna jede 85 km/h, druhá 85,1 km/h a další 85,15 km/h. Velice nebezpečný je rovněž zvyk nenechávat před sebou místo v souvisle jedoucí koloně. Nikdo by se neměl pasovat do role samosoudce a bránit jinému v jízdě, byť nedovolenou rychlostí.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho? Tady jsou pravidla

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu
20.10.2020 10:28
|
1
Reklama

Automobilky lobují u Evropské komise za zmírnění emisních pravidel. Koronavirus zastavil vývoj

Výrobci se dostávají do problémů. Nemohou vyvíjet nové technologie, ale musejí snižovat emise
21.04.2020 15:12
|
0
Reklama

Znehybnět, někdy označit praporkem. Převážení vánočního stromu má pravidla, za porušení hrozí pokuta

Smrk, jedli či borovici je potřeba pořádně upevnit. Při nehodě se totiž může změnit ve smrtící zbraň
08.12.2019 18:55
|
1

Bizarní pravidla provozu v některých zemích pobaví. Jejich nerespektování ale může stát majlant

Ve Španělsku zaplatíte pokutu za řízení v žabkách. V Anglii za to, když se při čůrání nedržíte auta
08.07.2019 11:00
|
0

Škoda Octavia se dá nově koupit na zemní plyn s manuálním řazením. Ceny startují nad půl miliónem

Milovníky klasiky potěší benzinový dvoulitr ve "čtyřkolce". Nové pohony se týkají liftbacku i kombi
27.02.2021 08:25
|
0

Legendární Automobilka Bugatti možná změní majitele. Volkswagen ji chce prodat Chorvatům

Německý koncern jedná o prodeji své nejeexkluzivnější značky balkánskému start-upu
26.02.2021 12:02
|
0
Reklama

Nový Mercedes-Benz třídy C dostane pod kapotu jen čtyřválce. Na elektřinu ale umí až 140 km/h!

Změní se nejen motory, ale i technologie. Céčko dostane "hračky" z vyšších tříd značky
25.02.2021 15:13
|
0

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
4
Reklama
Autosalon TV