Reklama
Řidičův chleba

Znehybnět, někdy označit praporkem. Převážení vánočního stromu má pravidla, za porušení hrozí pokuta

Smrk, jedli či borovici je potřeba pořádně upevnit. Při nehodě se totiž může změnit ve smrtící zbraň
Zdroj: Škoda Auto
Převážet vánoční strom není složité. Stačí dodržet několik zásad. 

Každoročně touto dobou se na různých místech začínají objevovat stánky s prodejem vánočních stromků. A každoročně můžeme na silnicích potkat celou řadu řidičů, kteří stromeček převážejí na střeše nebo uvnitř svého auta. Patříte také mezi ně? A víte, že převážení jednoho z nejzásadnějších symbolů vánoc má svá jasně daná pravidla, která se týkají hlavně bezpečnosti? A víte, co může při nehodě nebo jen prudkém brzdění takový špatně připevněný strom udělat? Na vše si odpovíme.
Reklama

Gumicuky nefungují

Oborníci často upozorňují na to, že zatímco před cestou na dovolenou řidiči dávají velký pozor na to, jak mají náklad v autě a na střeše upevněn, v případě stromečku to neplatí. Jedou jen kousek, co by se tak asi mohlo stát? Jenomže i vánoční strom je náklad a často dokonce nadměrný. A jeho špatná přeprava může mít fatální následky. Problém je, že strom je sice lehký, ale jeho tvary nejsou zrovna ideální. Proto často končí na střeše auta. Nezapomínejte, že aby ho bylo možné na střeše převážet, je nutné mít střešní nosič. Ideální je zabalit ho do staré deky. Nejen, že se tak nepoškodí strom samotný, ale nepoškrábete si střechu auta.

Stromeček se nejlépe připevní plochými negumovými popruhy. Gumové elastické gumicuky nejen, že mohou poškodit strom, ale navíc jej neudrží v případě prudkého brzdění nebo nehody na místě. Jakkoliv to vypadá, že strom drží, již při nárazu v rychlosti 50 km/h může snadno ze střechy odletět.

„Strom musí být přepravován tak, aby se nemohl jakkoliv pohnout. Pokud bude špatně připevněn a řidič náhle sešlápne brzdový pedál, stává se nebezpečným pro posádku vpředu jedoucího vozidla,ʺ shrnuje základní pravidlo Robert Šťastný, expert z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škoda Auto.

Jak rychle se špatně připevněný vánoční strom umí proměnit v nebezpečnou zbraň, ukazuje video pojišťovny Allianz.
Zdroj: Allianz
Špatně připevněný strom na střeše auta je jako nebezpečná zbraň.

Stejnému tématu se pak věnuje i video německého autoklubu ADAC. Je sice v němčině, ale díky názorným ukázkám mu jistě porozumíte.
Zdroj: ADAC
Správné připevnění stromku na auto je klíčové.

Jde to i bez nosiče

Pokud nemůžete strom umístit na střechu, nezbývá nic jiného než ho převážet uvnitř auta. I to ale má svá bezpečnostní a praktická pravidla. Tím praktickým je znovu deka. Není totiž větší otrava, než z koberečků a čalounění vybírat zapíchané jehličí. Bezpečnostní pravidla pak znovu počítají hlavně s tím, že nezabezpečený strom se v interiéru může proměnit v nebezpečnou zbraň. V každém případě stromeček pořádně připevněte a zabraňte jeho jakémukoliv pohybu.

„I v této situaci platí, že čím pevněji bude strom zafixován, tím lépe. Tentokrát by řidič sice neohrozil posádku jiného vozu, ale svou vlastní,ʺ dodává Robert Šťastný. Právě škodovka o bezpečném převážení stromečků natočila zajímavé video, které najdete v úvodu článku.
Reklama

I vánoční strom je náklad

Nezapomínejme, že i vánoční stromeček převážený na nebo v autě je pořád nákladem. Jeho převoz se tedy řídí zákonem o silničním provozu č. 361/2000 Sb., konkrétně paragrafem 52. Ten mimo jiné říká, že každý náklad, který přečnívá vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m a z boku o 400 mm, musí být označen červeným praporkem. Za snížené viditelnosti dokonce vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Pokuta za porušení tohoto ustanovení se může vyšplhat až na 2000 Kč.

Traduje se, že při nehodě, při které špatně upevněný strom někoho zraní nebo něco rozbije, krátí pojišťovny své plnění. Není to ale pravda, jak nám řekla Veronika Nová z České asociace pojišťoven. „V těchto případech by poškozenému škodu uhradila pojišťovna standardně z povinného ručení viníka. Je to podobné, jako když se například z auta uvolní vozík, který byl špatně upevněný. Není pravděpodobné, že by ho řidič upevnil špatně naschvál,“ dodala Nová.
Reklama

Diskuze

honzafi - 09.12.2019 08:57:10
Na střeše věci vozím nerad, je to krajní řešení a třeba u stromku je nutno obvázat jej dokola za kmínek, ne jen tak ledabyle vrchem jako ve videu. A navíc stromek stačí menší (nejlépe živý, co se ještě zasadí), tím spíš když má někdo miniauto. :)

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
03.12.2019 06:15
|
7
Reklama

Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
31.07.2019 10:35
|
1

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
28.10.2020 08:00
|
4

Okolo Hradce kradli filtry každé volně stojící dodávce. Zničili jich 22, než je policie dopadla

Nakonec pomohl až kamerový systém a jeho obsluha, která monitorovala jejich pohyb
27.10.2020 15:25
|
1
Reklama

Za zranění po srážce se zvěří řidič nedostane odškodnění. Musel by mít štěstí v podobě blízkého honu

Lépe je na tom případný zraněný spolujezdec. Jemu odškodnění zaplatí povinné ručení řidiče
27.10.2020 09:19
|
4

Ruský youtuber se naštval na servis. Jako pomstu zapálil svůj Mercedes-AMG GT 63 S

Jeho auto mělo neustále nějaké technické problémy a servis s ním odmítal komunikovat. Divíte se?
26.10.2020 15:15
|
2
Reklama
Autosalon TV