Reklama
Řidičův chleba

Řídit v Česku můžete beztrestně i pod vlivem. Má to ale svá pravidla!

Za normálních okolností je řízení s alkoholem přestupek nebo trestný čin. Existují ale výjimky
Zdroj: Pexels.com

Česká republika patří k zemím, které mají takzvanou nulovou toleranci k pití alkoholu před jízdou. V praxi to znamená, že když policie nebo lékař naměří jakoukoli hodnotu nad 0 promile alkoholu v krvi, porušili jste pravidla. Tedy pokud nesplníte zákonem určené výjimky.

Pod 0,3 promile jde o přestupek

Jedno pivo po obědě, na které se čeští řidiči tak rádi vymlouvají, nemusí za volantem znamenat fatální následky, ale může se pěkně prodražit. Pokud se totiž při dechové zkoušce vejdete pod 0,3 promile, jde o přestupek bez bodového postihu. Policie ho zaeviduje a předá ho ke správnímu řízení. Na místě se takový prohřešek ze zákona nedá vyřešit. Ve správním řízení můžete vyfasovat pokutu 2500 – 25 000 korun. A navíc hrozí zákaz řízení na 6–12 měsíců, který může být podle závažnosti případu udělen. U řidičů, kteří mají přirozenou hladinu alkoholu v krvi bez jeho požití (hranice 0,24 promile), se o přestupek nejedná.
Reklama

Nad 0,3 promile s bodovým postihem

Pokud se řidič při dechové zkoušce vejde do tolerance mezi 0,3 promile a 1 promile, stále spáchal „jen“ přestupek. Ale závažnější. Co se týká zákazu řízení, opět hrozí sazba 6-12 měsíců a taky pokuta 2500 – 25 000 korun. Sedm bodů se přiděluje automaticky.

Od jedné promile hrozí vězení

Hranice jedné promile je doslova hranicí mezi svobodou a vězením. Považuje se totiž za trestný čin. Jde totiž o stav vylučující způsobilost k řízení. Případ tedy automaticky bude posuzovat soud. V extrému může rozhodnout o odnětí svobody až na 3 roky. Zakázat může řízení na 1–10 roků a udělit pokutu 25 000 – 50 000 korun. Opět se přiděluje sedm bodů.

Výjimka jménem krajní nouze

Trestní zákoník ale pamatuje na životní situace, kdy můžete pod vlivem alkoholu řídit beztrestně. Definuje ho takto: „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.“ Lidsky řečeno zahrnuje případy, kdy hrozí vážná újma na zdraví nebo ohrožení života a situaci nelze vyřešit jinak. Například když jste s těžce zraněným člověkem na odlehlém místě, kam by sanitka dorazila pozdě nebo kde není signál mobilních sítí. Pak můžete při záchraně života beztrestně sednout za volant i po požití alkoholu a odvézt zraněného do nemocnice.

O zneužití krajní nouze může rozhodovat soud

Rozhodně se nevyplácí jen tak použít výmluvu na krajní nouzi, abyste odvrátili trest za alkohol za volantem. Nebo zveličovat případy, kdy o ohrožení života nejde. V konečném důsledku se totiž o tom, co je nebo není krajní nouze, rozhoduje ve správním řízení nebo soudně. V tom případě se bude zkoumat, jestli existovaly i jiné možnosti, jak problém vyřešit a jestli vůbec nastal. Prostě, jak se říká: „Doufám, že to nikdy nebudu potřebovat, ale pro klid v duši je dobré vědět, že mám v krajním případě možnost to využít.“
Reklama

Diskuze

Pandrhola - 06.11.2020 17:37:51
Na tohle se zeptejte pana Čurdy,rekordmana...ten chlastá jako tepláky v potoce a akorát převrátil hovnocuc....kolik za to asi dostal.
Amper - 06.11.2020 20:11:49
Možná by bylo dobré také zmínit, že první hranice je 0,24 ‰, kdy není laboratorní vyšetření samo o sobě průkazné. Policie proto potřebuje další důkazy, v praxi to bývá přiznání typu "měl jsem jen jedno pivo" nebo "použil jsem nějaké kapky". A mají vás.

Opilý cyklista při kontrole o řidičák nepřijde. Hrozí mu ale vysoká pokuta a dokonce i vězení

Cyklista je z pohledu zákona řidičem a proto pro něj platí stejná pravidla a povinnosti
29.07.2020 09:11
|
43
Reklama

Manipulace s dotekovým displejem při jízdě je nebezpečnější než alkohol nebo drogy

Multimediální systémy mají dělat auta komfortnější. Jejich ovládání je však problematické
11.04.2020 19:56
|
2

Opilý řidič nabízel policistům nestydatě úplatek. Navíc směšně nízký. Ti si ho vychutnali

Jel v protisměru, a tak se není co divit, že si jej muži zákona všimli. Nejspíš skončí ve vězení
02.12.2019 11:40
|
1

BMW u sporťáků využívá na volantu „adrenalinová“ tlačítka. Stisknutí přenastaví jízdní parametry

Uložit se dají dvě konfigurace. Vznikne tak auto na míru řidiči
04.05.2021 11:32
|
0

Brit s octavií pojal parkování u supermarketu jako životní výzvu. Za šest let obsadil všech 211 míst

Devětatřicetiletý Gareth Wild si vytvořil i speciální mapu, kde si jednotlivá parkování zaznamenával
04.05.2021 07:28
|
0
Reklama

U zrodu legendárního BMW M3 stál motorář z F1. Šestiválec odmítl

Motor byl hotov za dva týdny. Vznikl tak nejúspěšnější závoďák všech dob
24.04.2021 20:05
|
1

Elektrické čtyřkolky umí pracovat i pobavit. Zaměřte se na ty, které mají homologaci na silnici

Otestovali jsme menší stroj Hecht. Překvapil pohodlím i atraktivním designem
21.04.2021 15:21
|
2
Reklama
Autosalon TV