Reklama
Řidičův chleba

Řidiči už u sebe nebudou muset vozit techničák a řidičák. Stačit bude jen občanka

Podle zákona ale občanku u sebe není nutné mít. Resort dopravy tvrdí, že bude lepší ji vozit
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Poslaneckou sněmovnou v uplynulých dnech prošly hned dvě velké změny týkající se řidičů. První z nich se týká vyřizování řidičských průkazů, které v některých případech půjde částečně zařídit online. Druhá, ještě zajímavější změna, se také týká také řidičáků, ale k tomu navíc technických průkazů, tedy dokladů, které zatím všichni musíme stále vozit u sebe. To se od roku 2025 změní. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh zákona, který upravuje elektronizaci postupů orgánů veřejné správy. Jedním z jeho bodů je i to, že se řidič nebude muset policistovi, nebo jinému kontrolnímu orgánu muset prokazovat řidičským průkazem a ani u sebe nebude muset vozit průkaz technický.

Má to své podmínky

Zákon 361/200 Sb. o silničním provozu, konkrétně paragrafy 6 a 7 jasně říkají, že: "Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla." Zákon dále specifikuje i další průkazy, které u sebe řidič musí mít. Nám jde ale o tyto dva. Podle sněmovnou schváleného digitalizačního balíčku bude ale do zákona doplněno, že výše zmíněné neplatí, pokud je průkaz řidiče veden v České republice a jsou o něm tedy záznamy v registru řidičů. To stejné platí i pro techničáky. Nebude jej tedy nutné mít u sebe, pokud je vozidlo v českém registru aut.

Tiskový mluvčí František Jemelka nám k tomu řekl: "Kontrolní orgány (policie, celní správa… pozn. redakce) si pro možné řešení tohoto návrhu musí zajistit příslušnou mobilní techniku, která umožní propojení do Centrálního registru řidičů, pro výkon přímo v terénu."

Reklama

Čím se tedy prokázat?

Zeptali jsme se na ministerstvu dopravy, jak se tedy řidiči budou vlastně hlídce prokazovat. V tuto chvíli je totiž platné, že každý občan starší 15 let musí vlastnit občanský průkaz, ale rozhodně jej nemusí mít u sebe. Zároveň ale platí, že v případě, že bude policistou požádán o ztotožnění, musí spolupracovat. To znamená, buď policistovi všechny údaje nadiktovat, přičemž ten si je může následně ověřit v systému, nebo předložit jiný doklad než občanku. Pokud se tak nestane, následuje odchod na služebnu, kde ke ztotožnění dojde.

Pokud ovšem u sebe řidič nebude muset vozit ani řidičák, bude vlastně úplně bez dokladů. Právě výše popsané nám potvrdilo i ministerstvo, nicméně dále už si trošku protiřečí. František Jemelka nám napsal: "Jednoznačně lze dovodit, že i přestože není návrhem novely zákona explicitně stanoveno, že řidič při řízení motorového vozidla po 1. 7. 2025 (doba, kdy začne platit novela ohledně možnosti nevozit řidičák – pozn. redakce) u sebe bude muset vozit doklad totožnosti, tedy občanský průkaz, je zcela zřejmé, že při silniční kontrole bude muset příslušným kontrolním orgánům prokázat svou totožnost. Nejlépe tak lze učinit příslušným dokladem totožnosti."

Z tohoto vyplývá, že sice nebudeme muset vozit řidičáky, dle zákona ani nebudeme muset vozit občanky, ale pro dobro všech nejspíš bude lepší alespoň jeden z dokladů u sebe mít. Faktem ovšem je, že pokud zůstanou zákony napsané tak, jak jsou dnes, nebude přestupkem u sebe žádný z dokladů nemít. Jen je při případné kontrole naprosto nezbytné s policistou při ztotožnění spolupracovat.


Diskuze

p.323 - 03.06.2021 08:07:18
Vždyt je to jednoduché.Když už teda při vyřizování dokladů musíme dávat otisk prstů, pak policistům stačí čtečka otisků prstů nebo jiný skener.např.očí,tváře a podobně.Případně mobilní osobní QR kod ,který se naskenujou a otevřou potřeb.registr...
Petr - 03.06.2021 09:56:22
Docela dobrý nápad, ještě udělat průkaz jako v USA - nejsi plnoletý - doklad na výšku, jsi plnoletý - doklad na šířku. Jestli je to opačně...promiňte, ale je to rychlý způsob jak zjistit plnoletost a ne to ,,luštit" podle data narození

Podle poslance Dolínka může řidič být trestán za nedodržení 1,5m odstupu od cyklisty i bez měření

Policie to vidí jinak. Neexistuje metodika, co by jednoznačně uspěla ve správním řízení
26.05.2021 10:49
|
64
Reklama

Na autoškolu budou jen tři pokusy, ale neznamená to život bez řidičáku. Poslanci už návrh schválili

Po třetím neúspěšném pokusu bude potřeba absolvovat nezvládnutou část kurzu znovu
15.03.2021 08:27
|
4

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
20

Úřady tlačí elektromobilitu. Její rozvoj ale brzdí vysoké ceny i nedostatek materiálů

Nejvíce chybí cenné kovy, které jsou potřeba pro výrobu baterií. I proto jsou elektromobily drahé
29.07.2021 18:19
|
0

Motorkář svojí chybou způsobil požár auta s maminkou a kojencem. Nová kampaň Besipu je drsná

Organizace chce videem upozornit na kampaň „Nemyslíš-zaplatíš“. Nehoda naštěstí dopadla dobře
29.07.2021 07:01
|
4
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Řidiči si mohou oddechnout. Pivní kola blokující dopravu zmizí z pražských ulic

O zákazu rozhodl Nejvyšší správní soud a platný je ve většině částí Prahy
27.07.2021 08:03
|
0
Reklama
Autosalon TV