Reklama
Řidičův chleba

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
Zdroj: Ondřej Kroutil

Jestli něčemu dnešní doba nepřeje, pak to jsou rozhodně stará auta. Vlastně se není čemu divit - průměrné patnáctileté stáří českého vozového parku skutečně není ničím k chlubení. Vedle vraků, které nemají na silnici objektivně co dělat, však existuje i nemalé množství vozidel určité historické hodnoty, která jsou po technické stránce v bezvadném stavu a vyjíždí jen občas.

Ano, do veteránského věku dospívají i auta, která máme na silnicích ještě v běžné paměti. Platba ekodaně při převodu ve výši 10 000 Kč však nepotěší, stejně jako různé obstrukce na STK nebo bezdůvodná zvýšená pozornost hlídek dopravní policie. Jak z toho ven? Řešení se jmenuje veteránské doklady. 
Reklama

Co je to veterán?

Stručně vzato lze za historické vozidlo uznat vozidlo starší třiceti let (počítá se od data výroby). Tak jednoduché to ale není. K tomu, abyste mohli získat kýžený průkaz historického vozidla a s ním spojená "véčka", tedy zelené veteránské registrační značky, musíte v prvé řadě absolvovat dvoukolový systém tzv. testací.

Jejich pravidla se odvíjí od mezinárodního technického kodex FIVA 2010, který shrnuje kompletní požadavky pro přidělování veteránského statusu. Nejprve vás bude čekat testace klubová (zaměřená na historický původ vozidla) a následně testace krajská (zaměřená na technickou způsobilost). První vás vyjde zhruba na 2000 Kč, druhá maximálně 800 Kč. Z uvedeného také vyplývá, že abyste vůbec mohli nechat vaše vozidlo testovat, musíte si najít veteránský klub, který disponuje patřičnou autorizací vozidla na klubové úrovni testovat. 

Není překvapením, že u testací hledí komisaři jak na originální původ vozidla (např. kontrola VIN kódů motoru či karoserie, protokoly z STK apod.), tak na perfektní technický stav vozu dle samostatného kodexu FIVA. Mnoho užitečných informací k testacím historických vozidel najdete na webu Federace klubu historických vozidel ČR (FKHV). 

Trpělivost především

Získáním klubového a krajského testačního razítka však zábava zdaleka nekončí, někdy spíš teprve začíná. Zájemce totiž čeká úkol domoci se svého práva u určeného orgánu státní správy a získat průkaz historického vozidla včetně zelených RZ.

K tomu bude potřebovat následující podklady:
1) Vyplněnou žádost o registraci historického vozidla doplněnou o kladné doporučení od krajské i klubové komise
2) Protokol o kontrole technického stavu auta odbornou dílnou (to je obzvláště vypečená disciplína)
3) Fotografie vozu v předepsané podobě
4) Doklad o vlastnictví vozu
5) Doklad o pojištění vozu
6) Vyplněný formulář, který dostane na registru
7) Doklad o zaplacení poplatku ve výši 800 Kč
8) Doklad totožnosti.

Není toho věru málo, ale při troše štěstí a trpělivosti si majitel vyzrálého vozu vyzvedne ani ne za pár týdnů kýžená "véčka". Víc jako 800 Kč a mraky času, čekání a shánění jej tato závěrečná fáze stát nebude.
Reklama

Pro a proti

Zatím to celé vypadá jako ne úplně snadná, přesto však reálná cesta k provozování starého auta nebo motorky. Existují i nějaká ale? Samozřejmě.

Majitel veteránských dokladů je rok co rok povinen získat do své zelené knížečky razítko klubové testační komise, která stvrdí, že jeho auto i nadále splňuje všechny požadavky pro veteránský status. Prohlídka nebývá tak striktní jako STK, ale starost to je.

Asi největším omezením je, že veterána z dikce zákona "nelze provozovat na pozemních komunikacích za účelem podnikání a běžného denního užívání pro vlastní potřeby“. Jedním dechem ale dodejme, že praxe tak přísná není.

Není ale vždy nutné vozit na autě "véčka". Pakliže auto má klasické "bílé" značky, stačí obstát u testací a jeho majitel má vyhráno. Na základě úspěšné testace mu na úřadě odpustí ekopoplatek a rapidně se také sníží částka povinného ručení - stejně jako u veterána na dvanáctinu normální ceny. S normálními RZ budete na druhou stranu muset co dva roky na obvyklou STK.
Reklama

Diskuze

Veteranista - 25.02.2020 11:47:45
Obnovení testace je co 2 roky v určeném termínu. Zajimavý poznatek k HV nedávno uvedl i-veteran.cz.
Václav - 25.02.2020 13:43:12
Autor ovšem zapomněl napsat že klub který má toto oprávnění nemusí testaci udělat.Je jenom jejich věc a záleží jaké maji vlastni pravidla.

Nesvítí žárovka u značky, přehlédli pavoučka na skle. Jak nevyletět z STK kvůli maličkostem

Přinášíme spoustu užitečných rad, díky kterým předejdete komplikacím na technické kontrole
21.02.2020 14:10
|
11
Reklama

Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
7

Poklady stodol a garáží: Škoda 935 Dynamic byla Tatrou 87 z Mladé Boleslavi. Doba jí však nepřála

Aerodynamický i technický skvost vznikl v jediném exempláři, který má dnes astronomickou hodnotu
22.01.2022 08:30
|
6

Poklady stodol a garáží: Horský autobus Karosa T 500 HB byl originální, ale ne moc povedený

První český autobus se samonosnou karoserií upadl brzy v zapomnění, přežilo jen pár kousků
15.01.2022 08:47
|
24
Reklama

Němci měřili dojezd elektromobilů na dálnici. Některé ujely o stovky kilometrů méně, než slibují

Průzkum mezi 12 auty do zásuvky potvrdil známou skutečnost o vlivu rychlosti na vybíjení baterií
11.01.2022 07:30
|
22

Nešrotujte svého věrného přítele. Možná v něm máte poklad s rostoucí hodnotou

Některé donedávna takřka bezcenné modely rostou na ceně. Nemáte je náhodou před domem?
08.01.2022 08:22
|
12
Reklama
Autosalon TV