Reklama
Řidičův chleba

Jaké doklady je potřeba vozit v autě? Řidičák patří mezi povinné, občanku můžete nechat doma

Aktuálně je navíc potřeba při cestách mimo okres vozit čestné prohlášení nebo potvrzení z práce
Zdroj: MDČR

Starší generace má zažito, že občanku u sebe musíme mít povinně ze zákona, ale dávno to není pravda. Občan je pouze povinen prokázat svou totožnost. Oproti tomu řidičák, techničák či zelenou kartu u sebe v autě řidič mít musí. V současné době, kdy platí řada vládních nařízení pro boj proti koronaviru, je také nutné mít u sebe při cestách mimo okres buď čestné prohlášení s odůvodněním, proč se mimo okres jede, nebo potvrzení od zaměstnavatele, které potvrzuje cestu do práce.

Řidičák povinně, jinak pokuta

Každý řidič u sebe povinně musí mít platný řidičský průkaz. V některých případech pak také osvědčení profesní způsobilosti řidiče a v případě řidičů starších 65 let rovněž potvrzení od lékaře. V případě, že řidič doklady zapomene, může se přímo na místě od policejní hlídky dočkat pokuty až do výše 2000 Kč. Pokud bude tento nebodovaný přestupek řešen ve správním řízení, pak hrozí až 2500 Kč. Ovšem poslanci mají na stole chystanou změnu pokut a bodového zákona, která by měla správní řízení velmi prodražit, protože zapomenuté doklady by v něm znamenaly pokutu až 5000 Kč. V současné době je možné jezdit s propadlým řidičákem, a to v rámci celé EU. Má to ovšem svá pravidla i omezenou platnost. Vše důležité si o tom můžete přečíst v odkaze níže.

Kromě osobních dokladů je řidič také povinen vozit malý techničák a také zelenou kartu, která už ale fakticky zelená být nemusí. Stačí ji mít vytištěnou na bílém papíře. Je také nutné pamatovat na to, že kvůli současným restrikcím musí mít jak řidič tak posádka s sebou čestné prohlášení s pečlivě zaznamenaným důvodem cesty mimo okres. V případě cesty do práce postačí potvrzení od zaměstnavatele nebo třeba smlouva.
Reklama

Občanka se jen doporučuje

Každý, kdo zažil silniční policejní kontrolu, ví, že policie požaduje předložení dokladu totožnosti. To ale není jen občanský průkaz. Každý občan starší 15 let je povinen vlastnit občanku, ale rozhodně ji s sebou nemusí nosit. To už zákon nijak nenařizuje. V případě kontroly je řidič či jeho posádka povinna předložit prostě nějaký doklad, stačí řidičák nebo místo občanky třeba cestovní pas.

Pokud doklady zapomenete, mělo by policii stačit, když své jméno a bydliště nadiktujete. Policista si může informace ověřit v centrálním registru občanů. Nutno ale říct, že vždy je lepší mít občanku u sebe, zrychlí to případnou policejní kontrolu.

Diskuze

Fogyn - 16.03.2021 11:48:59
Zbytečné polemiky co mohu a musím. Chytrolíny a kutilské znalce práva policajt, když bude chtít, tak může vždy patřičně umravnit. On je představitelem státní moci, vybaven donucovacími prostředky a řidič je v nerovnoprávném, podřízeném postavení.
Mengele - 15.03.2021 19:26:26
Nikdy nenosim obcanku a kontroluji.me casto reknou.predlozte doklady dam vse krom op.nekdy se bengo.zepta obcanku mate ja.odpovim mam doma..a v pohode. Ja.mohu totoznost prokazat i ustne tak stanovi zakon. Akorat to bude vic zdlouhave

Zelené karty definitivně zbělaly. Pojišťovny je navíc posílají online

Řidiči si doklad o zaplaceném pojištění mohou kdykoliv, tedy i při ztrátě, jednoduše vytisknout doma
28.08.2020 17:00
|
6
Reklama

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
3

Máte auto starší 30 let? Veteránské doklady šetří peníze a usnadní život. Nedostane je však každý

Nízké povinné ručení je velkým lákadlem, každoroční povinné testace už tolik příjemné nejsou
25.02.2020 07:10
|
20

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV