Reklama
Řidičův chleba

Část Pražského okruhu neleží ani v Praze ani mimo ni. Podle vládního nařízení tam nikdo nesmí jet

Stejné to je i na Šterboholské radiále. Ačkoliv se nachází na území Prahy, je z ní značkami vyňatá
Zdroj: Jan Markovič

Od pondělí 1. března je v Česku vládním nařízením přísně regulovaný pohyb lidí, nemohou kromě výjimek opouštět své okresy. Situace s sebou přinesla celou řadu problémů a paradoxů, na které si nyní musí dát pozor každý, kdo chce protikoronavirové restrikce spořádaně dodržovat.

Zajímavý zádrhel nastal v Praze. Ačkoliv se komunikace spojující Průhonice s letištěm nazývá Pražský okruh, není podle dopravního značení v Praze. Patrné je to například na úseku mezi Cholupicemi a právě Průhonicemi, kde se nachází okruh v okresech Praha-Východ a Praha-Západ. Ještě větší problém ale vznikl na území hlavního města. Ačkoliv jím komunikace prochází, není paradoxně podle značek jeho součástí.

Policie okruh kontroluje

Řidiči z Prahy, kteří se orientují dopravními značkami, tedy nesmějí podle nového vládního nařízení okruh využít ani při cestě mezi jednotlivými městskými částmi, protože by vyjeli mimo město. Například lidé z Barrandova si nemohou zkrátit cestu na Zličín, ale musí jet přes centrum. Na úsek fyzicky umístěný v Praze ale nesmí ani obyvatelé okresu Praha-Východ, protože by při nájezdu na něj opustili svůj okres. Na část okruhu mezi odbočkou na Evropskou u letiště a Cholupicemi je tak z pohledu dopravního značení zakázán vjezd všem. Tedy pokud se na ně nevztahuje výjimka.

Fakt, že je Pražský okruh z pohledu silničního zákona mimo Prahu, dokládají nejen značky konec obce na nájezdech k danému úseku, ale i to, že 1. března rozložila policie svoje pražská kontrolní stanoviště až za sjezdy z okruhu směrem do města. Redaktor Autosalon.tv viděl check-pointy mužů zákona v ulici K Barrandovu i v Poncarově, které slouží právě k přivádění vozů do města.

Stejně bizarní je situace i na Šterboholské radiále, tedy pokračování Jižní spojky. Ačkoliv fyzicky leží v Praze, téměř celá v ní podle dopravních značek není. Pokud by tedy řidiči chtěli jezdit striktně podle nich, nesmí využít úsek mezi Štěrhoboly a Černým mostem. Po cestě totiž potkají značku konec obce. Podobný problém je i s ulicí Brněnská, tedy přípojkou D1, kudy nelze jet z centra třeba na Šeberov.

Značení nebo katastr?

Proč jsou Pražský okruh, Jižní spojka nebo Brněnská značkami mimo Prahu, ačkoliv v Praze fyzicky leží? Odpověď lze částečně hledat v zákoně, který stanoví maximální povolenou rychlost v obci na 50 km/h. Umožňuje ji zvýšit značkou až o 30 km/h, tedy maximálně na 80 km/h. To je i případ silnice pro motorová vozidla ve městě. Rychleji už ale ve městě jet nejde.

Jakmile je tedy potřeba, aby řidiči jeli po silnici ještě svižněji, musí být nejdříve ukončena obec. Na Pražském okruhu se dá jezdit až 130 km/h, na Šterboholské radiále je povoleno ve vybraných úsecích 100 km/h a na Brněnské také 100 km/h. To pomáhá řidičům rozjet se na dálniční rychlost.

Je pravda, že vládní nařízení hovoří o katastrech. Na druhou stranu se řidiči, kteří jsou nejčastěji kontrolovanou skupinou, orientují prakticky výhradně podle dopravních značek. Jde tedy o spornou záležitost. Autosalon.tv proto oslovil ministerstvo dopravy. To vnímá celou situaci poměrně jasně: "Rozhodující pro posouzení vládních nařízení je katastrální území, nikoli označení na pozemní komunikaci," řekl Autosalonu.tv mluvčí ministerstva František Jemelka. Řidič tak musí během cesty vždy vědět, v jakém katastru se nachází.
Reklama

Diskuze

Ajk - 01.03.2021 17:12:19
TO je teda lapálie :) ... mám dnes naplánovanou nutnou cestu na CCM a pak na Barrandov, tak to jsem zvědavej :) nic si sebou neberu, beru to jako Prahu.
Pavlas - 01.03.2021 18:16:13
Značka obce je dopravní značení a neznamená hranici katastru...

Audit odhalil, že se kvalita práce v autoservisech v době koronavirové zhoršila. Hlavně u značkových

Nejlépe opraví automobil na Vysočině. Nejhůř na tom byly Jižní Čechy
01.03.2021 07:46
|
6
Reklama

Tato značka věstí řidičům zkratku. Projet lze, ale je potřeba mít správný důvod

Řidič nesmí přes dané místo objíždět dopravně složitou situaci. Nemusí ale ani zastavit
16.02.2021 11:43
|
17
Reklama

Zasněžila mi při jízdě registrační značka. Výmluva, kterou neakceptujeme, říká policie. Hrozí pokuta

Na nečitelnou "espézetku" je možné pohlížet stejně, jako kdyby auto žádnou značku nemělo
16.02.2021 06:37
|
86

Zázrak na trhu s novými auty. Některé značky v lednu meziročně posílily i se zavřenými prodejnami

Největší nárůst mezi letošním a loňským lednem slaví Ford. Nejúspěšnější luxusní značkou je Mercedes
08.02.2021 19:39
|
2

Toto je první opravdu použitelná elektrická dodávka. Ujede přes 300 km, ale stojí jako luxusní SUV

Při uvedení ekododávek Citroënu, Peugeotu a Opelu na český trh jsme se s nimi také projeli
10.04.2021 20:46
|
0

Postavit z autobusu obytný vůz není tak těžké. Je ale potřeba vybrat správný a moc do něj nevrtat

S homologací pomohou ve vysokomýtské Karose. Autobus nesmí být delší než 12 metrů
08.04.2021 13:09
|
1
Reklama

Respirátor je nutný i v kabrioletu, potvrdilo ministerstvo. Motorkáři ho naopak mít nemusí

Na motorce by lidé ochranu dýchacích cest mít neměly. Brání ve výhledu, míní úřad
06.04.2021 16:58
|
2

Z levého pruhu se musí uhnout i ve městě. Řada řidičů jízdu po víceproudých silnicích neovládá

Čeští řidiči se při jízdě v pruzích stále drží mýtů. Rádi „vychovávají“ nebo rovnou omezují ostatní
06.04.2021 08:18
|
80
Reklama
Autosalon TV