Reklama
Řidičův chleba

Řidiči bez dálniční známky zkouší různé výmluvy. Už zaplatili 9,5 milionu korun na pokutách

Zhruba na polovinu prázdnin je naplánována dopravní akce zaměřená na kontrolu známek
Zdroj: Celní správa

Je to půl roku, co jsou v Česku plně k dispozici jen elektronické dálniční známky. Přinesly řadu změn, přičemž jednou z nich je jejich klouzavá platnost. Právě proto často řidiči nákup známky třeba před dovolenou odkládají a pak mohou snadno zapomenout. Jenomže pokuty nejsou nízké a výmluvy či vysvětlování u policejní či celní kontroly nefunguje.

Kupte známku včas

Jsme jen lidé, proto můžeme snadno na něco zapomenout. Dálniční známka by to ale opravdu být neměla. Pokuta za jízdu bez ní se totiž může při řešení na místě dostat až na 5000 Kč, při řešení ve správním řízení až na 20 000 Kč.

„V ideálním případě by si řidiči měli pořídit známku alespoň s několikadenním předstihem. Budou mít jistotu, že vše proběhlo v pořádku a v případě potřeby mohou bez problémů ještě opravit chybně zadané údaje,“ doporučuje ministr dopravy Karel Havlíček.

Připomínáme, že u půjčených či služebních aut opravdu není dobré spoléhat se na to, že má zaplacenou elektronickou dálniční známku. Podrobně jsme tuto problematiku rozebrali v nedávném článku, jehož odkaz najdete v boxu vlevo. Pamatujte, že žádné „já jsem myslel“ neexistuje. Pokuta jde vždy za řidičem.

Výmluvy a omluvy

Dle dat společnosti Cendis, která má prodej dálničních známek na starosti, motoristé známky nejčastěji kupují v eshopu eDalnice. Ostatně, je to asi nejjednodušší, když stačí zadat registrační značku, vyplnit email a pak už jen zaplatit. „Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za pět dní od úhrady,“ připomíná Martin Opatrný, mluvčí firmy Cendis.

I přes časté kontroly ale někteří řidiči zkouší vjet na dálnici bez zaplaceného poplatku. Stává se dokonce, že známku kupují teprve ve chvíli, kdy před sebou uvidí hlídku policie či celní správy. „Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police. „Podobné je to i s nákupem na čerpacích stanicích EuroOil. Přesto, že některé jejich pobočky jsou na zpoplatněných úsecích, výmluvy řidičů, že si pro známku právě jedou, opět neobstojí,“ dodal.

Reklama

Za půl roku miliony na pokutách

Jen za prvních šest měsíců letošního roku evidují policejní statistiky 10 300 řidičů bez dálniční známky. 159 z nich tento přestupek řešilo ve správním řízení, zbytek na místě. Uloženy byly pokuty za 9,5 milionu korun. „V polovině prázdnin opět plánujeme v souvislosti se zvýšeným provozem několikadenní kontrolní akci zaměřenou na kontrolu elektronických dálničních zámek,“ řekl Petr Müller z Celní správy.

K 5. červenci se prodalo více než 3,5 milionu elektronických dálničních známek za přibližně 4 miliardy korun. Nevíce si lidé kupují roční varianty (2,4 milionu kusů), dále pak desetidenní (cca 800 tisíc kusů) a měsíční (cca 200 tisíc kusů).


Diskuze

Pavel - 30.10.2021 09:15:12
Už sem čekal doma tučný flastr, když je to teď přes SPZ. Po dálnici jezdí dobrovolně jen masochysti. Úspora času veškerá žádná, když je bouračka nebo zácpa jste v pasti jako krysa protože se neotocite, spalite víc benzínu a ještě musíte objíždět půl repub
Pavel - 30.10.2021 09:00:12
Zaplať bůh, jestli snad ještě musí pořád člověka zastavit, když jede po dálnici bez dálniční známky. Včera jsem se omylem dostal na D10 u Turnova. Při blbě značené objizce mezi Jičínem a MB která mě zavedla až do Turnova se mi nechytil mapový podklad. Už

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10
Reklama

Za měsíc 1200 řidičů bez dálniční známky. Policie a celníci si pochvalují nový systém jejich kontrol

Známky kontroluje policie i mýtné brány. Ty sice neumí rozdat pokuty, ale informují o neplatičích
04.02.2021 07:58
|
14

Systém kontroly dálničních známek bude i přes jejich elektronizaci hloupý. Rozdávat pokuty musí lidé

Kvůli české legislativě mýtné brány a kamery nebudou schopny automaticky rozesílat pokuty
19.08.2020 09:05
|
7

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV